Na wakacje z kartą czy gotówką? Praktyczny poradnik na temat wakacyjnych płatności

Banknoty poupychane po różnych kryjówkach i kieszeniach to już przeszłość. Dziś prawie wszędzie możemy zapłacić kartą albo w razie potrzeby wyciągnąć gotówkę z bankomatu. Jednak od czasu do czasu miewamy jeszcze koszmary, że bankomat połknie kartę, a złodziej zdoła opróżnić konto zanim się zorientujemy, że karta przepadła. Spokojnie. Oto kilka porad jak najlepiej takich sytuacji uniknąć i co zrobić, kiedy się nam przytrafią.

A jednak karta

Według zeszłorocznego badania MasterCard, Europejczycy cenią sobie płatności bezgotówkowe w czasie wakacyjnych wyjazdów. Aż 91% ankietowanych zabiera ze sobą w podróż kartę, a 53% zadeklarowało, że częściej chciałoby płacić nią w czasie urlopu. Karta to wygodny sposób płacenia za towary i usługi. Ale nie tylko.

Dzięki karcie podróż staje się wygodniejsza - znika problem innych walut, konieczności szukania bankomatu, czy ciągłego martwienia się o bezpieczeństwo gotówki zabranej w podróż. Mamy większą szansę, że zawartość konta nie zniknie tak szybko jak ukradzione banknoty, jeżeli w porę zablokujemy kartę.

Prowizje i kursy walut

Przed wyjazdem warto sprawdzić ewentualne prowizje oraz różnice między kursem walut w kantorze i naszym banku. Istotny jest tutaj przede wszystkim kierunek wyjazdu i obowiązująca w danym kraju waluta. W niektórych krajach dużo bardziej opłaca się dokonywać płatności kartą, a w innych mniej. Według biur podróży im dalszy i bardziej egzotyczny kierunek wybierzemy, tym bardziej opłacalne będzie płacenie kartą. Zawsze jednak warto porównać koszty, a przy częstych podróżach sprawdzić także możliwości jakie dają konta walutowe.

Przezorny zawsze ubezpieczony

To znane porzekadło sprawdza się w wielu dziedzinach. Na wszelki wypadek, dobrze mieć przy sobie dwie karty - w razie zaginięcia lub kradzieży jednej z nich, zawsze mamy dostęp do pieniędzy z drugiej karty. Trzeba także pamiętać, że nie w każdym miejscu honorowane są wszystkie karty. Mając ze sobą karty różnych organizacji płatniczych i różnego typu z pewnością unikniemy sytuacji, w której uregulowanie rachunku byłoby niemożliwe.

Kartą można płacić praktycznie wszędzieKartą można płacić praktycznie wszędzie Fot. Shutterstock Kartą płatniczą można płacić praktycznie wszędzie/ Fot. Shutterstock

Paragony do portfela

Tak samo jak w przypadku codziennych zakupów, tak i na wakacjach dobrze jest zatrzymywać wszystkie paragony , potwierdzenia transakcji i wypłat z bankomatów. Jeśli okaże się, że jakaś transakcja została np. podwójnie naliczona, posiadanie paragonu znacznie ułatwi wyjaśnianie sprawy i ubieganie się w banku o zwrot bezpodstawnie naliczonych środków. Zanim jednak otrzymamy paragon, jeszcze przed wprowadzeniem numeru PIN, sprawdzajmy kwotę na wyświetlaczu terminala. Ta prosta czynność i kontrolowanie wydatków pozwolą nam nie przekroczyć kwoty, którą zakładaliśmy i uniknąć przykrej niespodzianki po powrocie z urlopu w postaci pustego konta.

Dokumenty osobno

Jedną z głównych porad dla podróżujących jest trzymanie gotówki w różnych miejscach. To samo dotyczy kart płatniczych. Mając ze sobą więcej niż jedną kartę, należy trzymać je w osobnych miejscach, a nie w jednym portfelu. To proste rozwiązanie zabezpiecza nas przed utratą dostępu do całości naszych środków finansowych. Szczególnie w czasie wakacji, gdy w zatłoczonych, turystycznych miejscach kręci się wielu kieszonkowców .

Numer do banku to podstawa

W kilku różnych miejscach warto też zapisać numer telefonu do banku . To rzecz, o której często się zapomina, a tylko szybka reakcja pozwoli nam na zabezpieczenie środków na koncie. Numer telefonu do naszego banku znajdziemy na odwrocie karty i najlepiej zapisać go w kilku miejscach - poza telefonem także na karteczkach włożonych do pokrowca na aparat czy kieszonce na dokumenty, aby w razie czego móc szybko z niego skorzystać.

Przyda się nie tylko w razie kradzieży, ale też gdy bankomat połknie nam kartę, na przykład kiedy kilka razy źle wpiszemy PIN. Wtedy najlepiej zadzwonić do banku, zastrzec kartę i umówić się na wystawienie nowej czy możliwość skorzystania z konta nawet za granicą.

Więcej o: