Choć oryginalnie Pont des Arts to Most Sztuki, sławę zawdzięcza właśnie zakochanym. Od lat na moście łączącym Luwr i Instytut Francuski kochankowie wieszali kłódki, które symbolizowały ich miłość aż po życia kres. A żeby zaklęcie było naprawdę skuteczne i ich miłość przetrwała, klucze wrzucali do Sekwany. I wszystko byłoby w porządku, gdyby w zeszłą niedzielę miłosne wyznania nie zagroziły mieszkańcom Paryża.
Tego dnia 2,4 metra poręczy mostu zawaliło się pod wpływem obciążających ją kłódek. Policja szybko zarządziła ewakuację i zamknęła most dla ruchu. Władze Paryża od lat prosiły turystów, żeby zaprzestali wieszania kłódek. Jednak, jak wiadomo, miłość jest ślepa i zakochani nie byli w stanie dostrzec konsekwencji.
Pont de Arts nie jest jedynym mostem, gdzie wiesza się kłódki, które mają łączyć pary aż do śmierci. Nie wiadomo dokładnie skąd zwyczaj pochodzi. Jedna z wersji twierdzi, że rozpowszechnił się on za sprawą pewnej nauczycielki z serbskiego miasteczka Vmjacka Banja. Tam, za czasów I wojny światowej, jak to zazwyczaj bywa, młoda dama zakochała się w żołnierzu. Każdej nocy para spotykała się na Moście Ljubavi (dosłownie Most Miłości), aż rozdzieliła ich nie tyle wojna, co Greczynka, która zawładnęła sercem żołdaka. Złamane serce wpędziło nauczycielkę do grobu, a dziewczęta z miasteczka zaczęły wypisywać imiona swoich amantów i swoje na kłódkach, żeby uniknąć podobnego losu. Kłódki zawisły na Moście Ljubavi i tak powstał zwyczaj, rozpowszechniony potem w literaturze i filmie.
Seul i drzewa kłódek miłości Fot. CC BY-SA 3.0/ Michaele den/ Wikimedia Commons W Seulu zakochani zawieszają kłódki na..drzewach/ Fot. CC BY-SA 3.0/ Michael den/ Wikimedia Commons
Mosty z kłódkami znajdziemy w prawie każdym mieście świata. Chociażby Ponte Milvio w Rzymie, Most Hohenzollernów w Kolonii, Brooklyn Bridge w Nowym Jorku i poręcze Mount Huang w Chinach. Mosty miłości znajdują się także w Tel Awiwie, Londynie, Tokio, Antwerpii, Buenos Aires, Sewilli, Montevideo, a u nas m.in w Bydgoszczy, Gdańsku, Rzeszowie i Wrocławiu.
NA Hawajach zakochani wyrażają uczucia niezwykle skromnie Fot. CC BY-3.0/ Rtc0123/ Wikimedia Commons Hawaje, Pohaku Park: tutaj zakochani są niezwykle powściągliwi/ Fot. CC BY-SA 3.0/ Rtc01234/ Wikimedia Commons
Kłódki stanowią niebezpieczeństwo i obciążają mosty, co martwi władze miast już od dawna. Często mieszkańcy i lokalni samorządowcy starają się powstrzymać przed wieszaniem kłódek, by zapobiec takim sytuacjom. Pora więc znaleźć nowe sposoby symbolicznego wyrażania miłości, zanim jej nadmiar zwali się komuś na głowę.