O jedną kłódkę za dużo. Most zakochanych w Paryżu częściowo się zawalił z powodu nadmiaru miłości

Na Pont des Arts w Paryżu zakochani od lat wieszali kłódki symbolizujące ich miłość. Pokolenia kochanków zawierzały mu swoje uczucia, aż w końcu most nie był w stanie ich unieść i się dosłownie załamał. A stało się to w zeszłą niedzielę.

Choć oryginalnie Pont des Arts to Most Sztuki, sławę zawdzięcza właśnie zakochanym. Od lat na moście łączącym Luwr i Instytut Francuski kochankowie wieszali kłódki, które symbolizowały ich miłość aż po życia kres. A żeby zaklęcie było naprawdę skuteczne i ich miłość przetrwała, klucze wrzucali do Sekwany. I wszystko byłoby w porządku, gdyby w zeszłą niedzielę miłosne wyznania nie zagroziły mieszkańcom Paryża.

Miłość jest ślepa

Tego dnia 2,4 metra poręczy mostu zawaliło się pod wpływem obciążających ją kłódek. Policja szybko zarządziła ewakuację i zamknęła most dla ruchu. Władze Paryża od lat prosiły turystów, żeby zaprzestali wieszania kłódek. Jednak, jak wiadomo, miłość jest ślepa i zakochani nie byli w stanie dostrzec konsekwencji.

Prawdziwy Most Miłości

Pont de Arts nie jest jedynym mostem, gdzie wiesza się kłódki, które mają łączyć pary aż do śmierci. Nie wiadomo dokładnie skąd zwyczaj pochodzi. Jedna z wersji twierdzi, że rozpowszechnił się on za sprawą pewnej nauczycielki z serbskiego miasteczka Vmjacka Banja. Tam, za czasów I wojny światowej, jak to zazwyczaj bywa, młoda dama zakochała się w żołnierzu. Każdej nocy para spotykała się na Moście Ljubavi (dosłownie Most Miłości), aż rozdzieliła ich nie tyle wojna, co Greczynka, która zawładnęła sercem żołdaka. Złamane serce wpędziło nauczycielkę do grobu, a dziewczęta z miasteczka zaczęły wypisywać imiona swoich amantów i swoje na kłódkach, żeby uniknąć podobnego losu. Kłódki zawisły na Moście Ljubavi i tak powstał zwyczaj, rozpowszechniony potem w literaturze i filmie.

Seul i drzewa kłódek miłościSeul i drzewa kłódek miłości Fot. CC BY-SA 3.0/ Michaele den/ Wikimedia Commons W Seulu zakochani zawieszają kłódki na..drzewach/ Fot. CC BY-SA 3.0/ Michael den/ Wikimedia Commons

Niebezpieczne związki

Mosty z kłódkami znajdziemy w prawie każdym mieście świata. Chociażby Ponte Milvio w Rzymie, Most Hohenzollernów w Kolonii, Brooklyn Bridge w Nowym Jorku i poręcze Mount Huang w Chinach. Mosty miłości znajdują się także w Tel Awiwie, Londynie, Tokio, Antwerpii, Buenos Aires, Sewilli, Montevideo, a u nas m.in w Bydgoszczy, Gdańsku, Rzeszowie i Wrocławiu.

NA Hawajach zakochani wyrażają uczucia niezwykle skromnieNA Hawajach zakochani wyrażają uczucia niezwykle skromnie Fot. CC BY-3.0/ Rtc0123/ Wikimedia Commons Hawaje, Pohaku Park: tutaj zakochani są niezwykle powściągliwi/ Fot. CC BY-SA 3.0/ Rtc01234/ Wikimedia Commons

Kłódki stanowią niebezpieczeństwo i obciążają mosty, co martwi władze miast już od dawna. Często mieszkańcy i lokalni samorządowcy starają się powstrzymać przed wieszaniem kłódek, by zapobiec takim sytuacjom. Pora więc znaleźć nowe sposoby symbolicznego wyrażania miłości, zanim jej nadmiar zwali się komuś na głowę.

 
Więcej o: