Jak podróżować i zarabiać pieniądze jednocześnie? 16 pomysłów dla tych, którzy nie potrafią usiedzieć w miejscu

Pisaliśmy niedawno o tym, jak wielu z nas chciałoby rzucić pracę, sprzedać mieszkanie i zamieszkać na tropikalnej wyspie. A jeszcze lepiej - rzucić wszystko i jeździć po świecie. Niestety w pewnym momencie oszczędności się skończą i co wtedy? Oto 16 pomysłów na to, jak zwiedzać świat i jednocześnie mieć z czego żyć.

Podróż w przewodnikach, reportażach i poradnikach? Sprawdź książki >>

1. Zostań nauczycielem angielskiego

Mimo iż prawdopodobnie nie jesteś tzw. nativem, masz szansę uczyć języka angielskiego za granicą. Oczywiście niektóre szkoły będą chciały zatrudnić jedynie osoby, których językiem ojczystym jest angielski, ale inne bez problemu zatrudnią Cię na podstawie odpowiedniego certyfikatu. Żeby uczyć angielskiego musisz oczywiście dobrze znać ten język, najlepiej legitymować się certyfikatem potwierdzającym poziom (np. CEA czy CPE w systemie IELTS albo TOEFL). Potem dobrze jest przejść kurs dla nauczycieli. Możesz wybrać TEFL (czyli Teaching English as a Foreign Language) - ten kurs prowadzi wiele prywatnych firm, najczęściej online, lepiej więc wcześciej sprawdzić czy znajdziesz po nim oferty pracy. Warto wejść na fora internetowe i poczytać opinie użytkowników o konkretnych kursach. W ramach TEFL-a można zdać także certyfikat TESOL prowadzony przez Trinity College London, znane i rozpoznawane centrum egzaminacyjne.

Drugą opcją jest nieco droższa CELTA, którą prowadzi University of Cambridge Local Examinations Syndicate. Skończenie CELTA świadczy o wysokich kwalifikacjach i wielu pracodawców zatrudnia ludzi właśnie z tym certyfikatem.

Najłatwiej pracę nauczyciela angielskiego znaleźć w Azji i Ameryce Łacińskiej. Najczęściej podpisuje się umowę na rok albo dwa, zazwyczaj istnieje też szansa jej przedłużenia. Tutaj możecie zobaczyć mapkę z wysokością wynagrodzenia zmieniającą się w zależności od kraju.

2. Zostań misjonarzem

Propozycja dla kogoś z powołaniem i misją. Nie jest to ani łatwa, ani prestiżowa praca, ale dzięki niej możesz poszerzyć swoje horyzonty, jednocześnie pomagając innym. Często taka praca połączona jest z nauczaniem, więc przygotuj się również na to.

3. Zostań wolontariuszem

Będąc wolontariuszem kokosów nie zbijesz, ale zrobisz coś interesującego i pomożesz innym ludziom lub zwierzętom. Jednocześnie będziesz miał/a zapewnione jedzenie i dach nad głową, a czy to nie jest najważniejsze? Opcji wolontariatu jest naprawdę dużo, od krótkich wyjazdów wakacyjnych, tzw. workcampów organizowanych przez SCI ( Service Civil International ), gdzie płaci się jedynie za dojazd, po projekty długoterminowe. Godny polecenia jest program EVS ( European Voluntary Service ) w ramach "Młodzieży w działaniu" (możesz wziąć w nim udział do 30. roku życia), działający w obrębie Europy czy LTV ( Long Term Volunteering ) w SCI. Do dyspozycji mamy również Wolontariat Polska Pomoc , projekt MSZ wspomagający wolontariuszy i organizacje.

Tematy projektów są przeróżne - od pracy z dziećmi, przez pomaganie starszym osobom, pracę w organizacjach młodzieżowych, restaurowanie starego mostu, po organizację festiwali i pracę z małymi pandami.

Na wolontariat warto się załapać, kiedy utkniesz gdzieś na świecie bez kasy na dalszą podróż. Będziesz mieć gdzie spać i co jeść, a jednocześnie pomożesz np. wymierającym żółwiom. Przyjemne z pożytecznym. W Ameryce Łacińskiej łatwo można się załapać do pracy w hostelu w zamian za wikt i opierunek, a często i miejscowy alkohol.

4. Zostań stewardem/ stewardesą

Praca w liniach lotniczych jest dobrze płatna i pozwala zwiedzać świat. Jest jednak jeden podstawowy warunek: należy być zdrowym. Oprócz tego, trzeba znać języki obce. Inne wymagania to wzrost np. w Wizzair stewardessy muszą mieć powyżej 165 cm wzrostu, a stewardzi powyżej 175 cm. Czasem ważna jest też rozpiętość ramion, w liniach Emirates zasięg ramion musi mieć co najmniej 212 cm. Nie można mieć widocznych tatuaży. Trzeba mieć dobry wzrok i ogólnie być wytrzymałym. Praca nie jest łatwa, ale daje dużo możliwości, nienormowane godziny pracy, co niektórzy mogą uznać za zaletę i przede wszystkim - pozwala dosłownie oblecieć świat dookoła.

Zostań stewardesą i lataj po świecie/ Fot. Shutterstock

6. Zostań pilotem wycieczek

Kolejny pomysł na jeżdżenie i zarabianie to praca pilota wycieczek, przewodnika i rezydenta biura podróży. Żeby zostać pilotem, a od tego najlepiej zacząć, należy przebyć kurs (których na rynku jest naprawdę sporo), a potem zdać egzamin. Egzamin organizuje właściwy wojewoda, ale podejść do niego można dopiero po skończeniu kursu. Od kandydata wymaga się, by był pełnoletni, ukończył szkołę średnią, miał stan zdrowia umożliwiający wykonywanie zawodu, odbył szkolenie i praktykę oraz żeby zdał egzamin. Ten zaś nie należy do łatwych, trzeba odpowiedzieć na 150-200 szczegółowych pytań.

Żeby zostać rezydentem biura podróży w wymarzonym miejscu, trzeba zacząć od kursu pilota i takiej właśnie pracy. Osoby, które mają smykałkę do spraw administracyjnych, często potem awansują właśnie na stanowisko rezydenta.

7. Zatrudnij się na statku

Na statkach rejsowych potrzebni są profesjonaliści różnej maści: barmani, kelnerzy, kucharze, ratownicy, opiekunki do dziecka, pracownicy spa, fryzjerzy, lekarze itd. Jeśli masz doświadczenie w którymś z tych zawodów i nie cierpisz na chorobę morską, prawdopodobnie już masz wystarczające kwalifikacje. Zacznij od przejrzenia ofert trzech największych linii: Royal Caribbean, Carnival i Norwegian Cruise. Jeżeli nie otrzymasz żadnej odpowiedzi, spróbuj z mniejszymi przewoźnikami, czasem lepiej jest skontaktować się bezpośrednio niż wysyłać maile.

8.Pisz recenzje hoteli i restauracji

Zacznij od pisania recenzji na portalach: TripAdvisor, TravBuddy albo TravelPost. Możesz także spróbować skontaktować się z lokalnym wydawcą przewodników. Niestety nie zarobisz w ten sposób fortuny, ale zawsze możesz sobie trochę dorobić.

Ocenianie restauracji i testowanie egzotycznych smaków to marzenie każdego podróżującego łasucha. Na dowód, że coś takiego może się udać, przeczytajcie o pracy marzeń .

9. Zostań podróżującą pielęgniarką

Travelling nursing to idea, która powstała ze względu na braki w personelu medycznym w wielu szpitalach na świecie. Nie tylko pielęgniarki, ale też inni specjaliści, jak terapeuci czy rehabilitanci mogą wyjechać na krótko bądź na długoterminowe projekty w różnych częściach świata. Pracownicy medyczni często otrzymują darmowe zakwaterowanie i odpowiednie, wcale nienajgorsze wynagrodzenie. Należy mieć jednak odpowiednie wykształcenie i przynajmniej 1,5 roku doświadczenia w zawodzie.

10. Zostań au pair

Au pair to opcja głównie dla dziewczyn (okazuje się, że potencjalni pracodawcy mają mało zaufania do opiekunów do dzieci płci męskiej), najczęściej nieco młodszych. Au pair wyjeżdża do danego kraju i opiekuje się dziećmi rodziny, u której mieszka. Dzięki temu zakwaterowanie i wyżywienie ma już zapewnione, często też normalnie zarabia albo otrzymuje kieszonkowe. Żeby zostać au pair wystarczy zgłosić się do odpowiedniej agencji zajmującej się pozyskiwaniem opiekunek dla chętnych rodzin, można też niezależnie poszukać ofert w Internecie.

11. Pracuj na farmie organicznej

Znajdź pracę na farmie organicznej w organizacji World Wide Opportunities on Organic Farms (zwanej także Willing Workers on Organic Farms). W zamian za pracę na farmie dostaniesz pokój i wyżywienie. Jeśli więc zagubiłeś się gdzieś na końcu świata bez złotówki na koncie, wiesz gdzie szukać rozwiązania.

Popracuj na farmie organicznejPopracuj na farmie organicznej Fot. Shutterstock Popracuj na farmie organicznej/ Fot. Shutterstock

12. Zostań tajemniczym klientem linii transportowych

Tajemniczy klient wykonuje badania testowe. Incognito. Badania związane z obsługą klienta mogą być prowadzone we wszelkiego rodzaju firmach, w tym liniach kolejowych, lotniczych i autobusowych. Wynagrodzenie jest zależne od rodzaju badania, jego trudności oraz polityki firmy badawczej. Zajęcie kusi wielu swoją sekretną misją i niestety bardzo trudno tajemniczym klientem zostać. Często też należy posiadać odpowiedni certyfikat.

13. Podróżuj i pomagaj ludziom w "Doktorzy bez granic"

Coś dla nieustraszonych lekarzy z dobrym sercem i poczuciem misji. Organizacja Doctors Without Borders ( Medecins Sans Frontieres ) zapewnia opiekę zdrowotną osobom, które są jej pozbawione, nie mają dostępu do czystej wody i dachu nad głową. Co roku do organizacji zgłasza się 3,000 wolontariuszy z różnych krajów, by pomóc zagrożonym społecznościom.

Żeby się zgłosić do pracy w terenie, niekoniecznie trzeba być lekarzem. Organizacja poszukuje także pracowników administracyjnych i ludzi odpowiedzialnych za logistykę. Jest to bardzo trudna i wymagająca droga, dzięki której możemy zobaczyć świat, ale niezaprzeczalnie daje satysfakcję.

14. Dokumentuj swoje podróże: zostań dziennikarzem/pisarzem/fotografem

Zacznij od pisania bloga i wspomnianych już wcześniej recenzji hoteli i miejsc. Rób filmiki i zdjęcia, dokumentuj swoje wyprawy. Kiedy będziesz miał/a się czym pochwalić, zgłoś się z tekstem do pism i portali podróżniczych, magazynów i wydawnictw turystycznych. Na początku może być trudno i pewnie będziesz mało zarabiać, ale nigdy nie wiesz, dokąd Cię to zaprowadzi.

Dokumentuj swoje podróżeDokumentuj swoje podróże Fot. Shutterstock Dokumentuj swoje podróże/ Fot. Shutterstock

15. Znajdź pracę w branży turystycznej w znanym kurorcie

Kurorty turystyczne to źródła potencjalnego zatrudnienia. Można być kelnerką, barmanką, masażystą, basenowym czy kucharzem. W zależności od tego, gdzie się trafi, można zaoszczędzić pieniądze na dalszą podróż albo po prostu zdobyć możliwość życia i utrzymania się w jakimś uroczym zakątku naszej planety.

Jeżeli dodatkowo jesteś wysportowany/a, posiadasz certyfikat instruktora nurkowania, jogi albo surfingu, wiele z najciekawszych miejsc na świecie stoi przed Tobą otworem. Instruktor jogi odnajdzie się natomiast nie tylko na plaży. Wraz z rosnącą popularnością zajęć, rośnie też zapotrzebowanie na instruktorów.

16. Zdobądź jakąś niezwykłą umiejętność

Umiesz żonglować? Pięknie malujesz? Robisz swoją biżuterię? Tańczysz z ogniem? Zostań hipisem i zarabiaj na swoich umiejętnościach. Możesz robić tatuaże z henny, robić pokazy breakdance w największych miastach świata czy sprzedawać naszyjniki z muszelek na plaży. Żyj z dnia na dzień i z miejsca na miejsce.

Może potrafisz robić coś takiego?Może potrafisz robić coś takiego? Fot. Shutterstock Może potrafisz coś takiego?/ Fot. Shutterstock

Jakie są Wasze doświadczenia? Czy ktoś z Was przetestował już niektóre z zawodów? A może chcecie coś dopisać do naszej listy? Czekamy na komentarze wszystkich obieżyświatów!

Więcej o: