Mapa w tablecie i... szara taśma. Jakie gadżety warto zabrać na wakacje?

Przed ostatnim wakacyjnym wyjazdem na ostatnią chwilę poszukiwałam przewodnika obdzwaniając wszystkich możliwych znajomych. Aż w końcu padło pytanie: Po co ci przewodnik? Wszystko masz w komórce.

O tym, że postęp technologiczny da się odczuć w każdej dziedzinie życia nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Telewizory są płaskie, samochody elektryczne, a telefon coraz rzadziej służy do dzwonienia. Zmienia się także sposób w jaki podróżujemy i rzeczy, które zabieramy na wakacyjne wędrówki.

Smartfon i tablet mogą (prawie) wszystko. Ale ultralekki laptop też

Aż strach pomyśleć, czego mógłby dokonać MacGyver, gdyby oprócz scyzoryka armii szwajcarskiej miał przy sobie jeszcze smartfon albo tablet . W kategorii elektronicznych gadżetów to zdecydowanie urządzenia nr 1 i 2. Smartfon wygrywa o długość nosa, bo najczęściej nie trzeba w niego specjalnie inwestować przed wyjazdem, bo większość z nas i tak używa go na co dzień. Coraz lepszą alternatywą dla tabletów stają się ultralekkie laptopy, które długo pracują na raz naładowanej baterii.

W czasie podróży najbardziej przydatna okaże się najprawdopodobniej mapa. Jeśli jedziemy samochodem, przyda się aplikacja z nawigacją. Wiele modeli telefonów nie dość, że ma ją zainstalowaną fabrycznie, to jeszcze jej aktualizacja bywa darmowa. Jeżeli wybieramy się za granicę i nie chcemy korzystać z przesyłu danych (który nadal jest dość drogi), warto zapisać potrzebną nam mapę w trybie offline. Taką możliwość daje m.in. mapa Google. Dzięki temu będziemy mieć do niej dostęp w dowolnym miejscu, bez konieczności szukania otwartej sieci wi-fi.

Smartphone znajdzie rozwiązanie, gdziekolwiek jesteśmy / Fot. Shutterstock

Telefon i tablet mogą też z powodzeniem zastąpić wspomniany już przewodnik. Jedynym problemem może się okazać zbyt duży wybór ciekawych aplikacji. Na co zwrócić uwagę? W przypadku wycieczek za granicę, podstawą znowu będzie działanie w trybie offline. Pomogą też mapy z konkretnymi atrakcjami i wskazówki jak znaleźć tanie/dobre/polecane (niepotrzebne skreślić) restauracje czy hotele w pobliżu.

Jednym z najpopularniejszych serwisów internetowych oferujących informacje turystyczne jest TripAdvisor . Jego zaletą jest to, że bazuje na opiniach użytkowników, którzy chętnie oceniają odwiedzane miejsca. Warto zapoznać się też z aplikacjami na urządzenia mobilne, które oferuje serwis. Są dostępne dla ponad 80 miast na świecie. Można skorzystać z gotowych planów wycieczek, albo wędrować na własną rękę, a następnie stworzyć unikatowy dziennik z podróży i podzielić się nim ze znajomymi w jednym z portali społecznościowych.

Jeśli wybieramy się za granicę na dłużej, zabierzmy ze sobą dodatkowy telefon bez simlocka . Używając lokalnej karty SIM będziemy mieli m.in. dostęp do internetu według taryfy obowiązującej w danym kraju. Na pewno zapłacimy mniej niż korzystając z przesyłu danych w roamingu. Ciekawym rozwiązaniem jest też kupno tzw. przenośnego hotspota . Wystarczy do urządzenia włożyć lokalną kartę SIM i cieszyć się bezprzewodowym internetem w większym gronie.

GPS znajdzie drogęGPS znajdzie drogę Fot. Shutterstock Bez GPSu ani rusz! / Fot. Shutterstock

Wodoodporne, ekologiczne, na zatrucia - przydatne gadżety

Jeżeli wybieramy się na urlop na plażę albo mamy w planach spływ kajakiem, warto kupić wodoodporny pokrowiec na telefon. Nie dosyć, że jest tani, to zabezpieczy nasz drogocenny sprzęt nie tylko przed działaniem wody, ale też przed wszędobylskimi ziarenkami piasku.

Gadżetem, który zyskał niedawno rzesze fanów jest plastikowa butelka wielokrotnego użytku z filtrem węglowym . Na jej popularność mógł mieć wpływ fakt, że można ją kupić m.in. w modnych sklepikach muzeów designu, np. tego w Londynie czy jeszcze do niedawna w Nowym Jorku. Jak zapewniają producenci butelki "bobble" można w niej przefiltrować 150 litrów wody, a filtr usunie zanieczyszczenia organiczne i chlor, poprawiając nie tylko jakość wody, ale i jej smak.

Rewolucyjna butelkaRewolucyjna butelka Fot. Shutterstock Sprytna butelka waterbobble/ Fot. www.waterbobble.com

Jak to jednak w takim przypadku zazwyczaj bywa, butelka ma też swoich przeciwników, którzy twierdzą, że filtr nie działa w przypadku mocno zanieczyszczonej, mętnej wody, a jedynie względnie zdatnej do picia kranówki. Jednym słowem, nie polecamy na wycieczkę typu survival, ale młodzież w światowej stolicy niewątpliwie poczuje się z taką butelką modna i na czasie.

Jest jedna rzecz, która na wakacje zabierali nasi dziadkowie, rodzice, a i my powinniśmy o niej pamiętać. To oczywiście apteczka . I nieważne, czy to profesjonalne pudełko z czerwonym krzyżem, czy kosmetyczna z najpotrzebniejszymi lekami. Nie powinno w niej zabraknąć tabletek przeciwbólowych, leków na gorączkę (zwłaszcza jeśli podróżujemy z dziećmi), gazy, bandaża, a o ile to możliwe (gdy np. chowamy ją do bagażu rejestrowanego do luku w samolocie) - małych nożyczek.

Bez szarej taśmy na wakacjach ani rusz

Na koniec jeszcze zbawienna rada mojego sąsiada: "Gdziekolwiek się wybierasz, zawsze pamiętaj o zabraniu szarej taśmy. Możesz zapomnieć bielizny, ale nie szarej taśmy samoprzylepnej. Nawet jeżeli nie masz jeszcze pomysłu do czego mogłaby ci się przydać, na pewno sama wpadnie w ręce w najmniej oczekiwanym i najbardziej kryzysowym momencie".

źródło: Okazje.info

Więcej o: