Zacznijmy od tego, że choć Riwierą Turecką nazywa się często całe wybrzeże Turcji, tutaj w ten sposób nazywać będziemy jego śródziemnomorską część. Natomiast Riwiera Egejska to wybrzeże Morza Egejskiego, określane często mianem Turkusowego Wybrzeża. Według tego podziału wielu z Was wybiera Turcję Egejską, bardziej kameralną i urokliwą. Jak pisze na naszym forum użytkowniczka wusia1973 "Riwiera to typowe blokowiska, Egejska klimatyczne miasta lub miasteczka, niska zabudowa, urocze zatoczki i cudowne widoki." Taka opinia często powtarza się w Waszych wypowiedziach, ale nie brakuje też zwolenników odpoczynku nad Morzem Śródziemnym. Przeczytajcie, którą riwierę wybrać.
Wybrzeże Egejskie/ Fot. Shutterstock
Ku adasi to przede wszystkim przepiękne plaże. To także dobry wybór, jeżeli chcecie zwiedzić starożytne ruiny, których w okolicy jest pod dostatkiem. W niedalekiej odległości znajdziecie bowiem Pergamon , Priene , Efez , Milet i Didymę .
Kusadasi to też świetna baza wypadowa dla spragnionych morskich podróży. Możecie udać się na jednodniową wycieczkę na którąś z greckich wysp lub wybrać się na relaksujący rejs po morzu. Jeżeli chcielibyście odpocząć od zatłoczonych miejsc, polecamy Park Narodowy Dilek . W pobliżu Kusadasi znajduje się rozrywka jedyna w swoim rodzaju, mianowicie jeden z największych parków wodnych w Turcji, Adaland . Jest co robić także wieczorem, Kusadasi słynie bowiem z bujnego życia nocnego.
Trochę dalej na północ, naprzeciwko greckiej wyspy Chios leży Çesme. Małe, kameralne miasteczko jest turecką stolicą windsurfingu, tutaj co roku odbywają się Surf Festiwale. Podobnie jak w przypadku Kusadasi, jest to dogodna baza wypadowa do starożytnych ruin i na wyspy greckie.
Znakiem firmowym Bodrum jest długa, piaszczysta plaża. To urokliwe miasteczko usytuowane na schodzących do morza zboczach gór, z tradycyjną zabudową - niskimi, białymi domami. Bodrum znane jest przede wszystkim z bogatej oferty życia nocnego. Ponadto w Bodrum znajdziecie jeden z najsłynniejszych portów na świecie, a na zamku św. Piotra czekają na Was eksponaty Muzeum Archeologii Podwodnej z replikami dawnych łodzi i skarbami z dna morza. Można także zwiedzić zamkowe lochy, z bardzo wiarygodną salą tortur urządzoną przez joannitów. Bodrum, podobnie jak poprzednie miejscowości, stanowi bazę do wypadów na greckie wyspy i długich rejsów po morzu.
Marmaris to idealne miejsce dla spragnionych nocnych atrakcji. Słynna "ulica barów" tętni życiem i porywa aż do rana. A następnego dnia? Oczywiście plażowanie, a jeśli to Wam się znudzi, to z Marmaris możecie wybrać się na wycieczkę do Licji i jej przepięknych wąwozów. Tam, w Dalyan podziwiać można starożytne licyjskie grobowce.
Miejscowość coraz popularniejsza, ale jeszcze nie aż tak zatłoczona jak słynne Bodrum czy Marmaris. Niektórzy plażę w Ölüdeniz uznają za najpiękniejszą w Turcji. Na jej końcu znajdziemy słynną Błękitną Lagunę, częściowo otoczoną górami. Dodatkowo, Ölüdeniz posiada jedne z najlepszych warunków do uprawiania paralotniarstwa. Niedaleko od Ölüdeniz leży Kayaköy , opuszczone greckie miasto, zwane miastem duchów.
Zobacz zdjęcia Wybrzeża Egejskiego i Riwiery Tureckiej
Riwiera Turecka Fot. Shutterstock Riwiera Turecka/ Fot. Shutterstock
Tę część tureckiego wybrzeża położoną od strony Morza Śródziemnego, umownie nazywa się Riwierą Turecką. Wielu z Was zastrzega na naszym forum , że trudno określić, gdzie przebiega granica między regionami. Zaczynamy więc od Antalyi.
Antalya to największe miasto Turcji nad Morzem Śródziemnym. Jest doskonałą bazą do zwiedzenia pobliskich atrakcji, jak starożytne ruiny w Termessos , Perge czy Aspendos , a także pomników przyrody: wodospadów, jaskiń i kanionu Köprülü . Z Antalyi możemy także skoczyć na jednodniowy wypad w góry Bey Daglari . Z tej części Turcji najwygodniej Wam będzie dostać się do zatopionego miasta u wybrzeży wyspy Kekova .
Wielu z Was ostrzega, że Alanya to zwykłe blokowisko. Użytkownik gringo68 napisał: "Okolice Alanyi to parszywy klimat z dużą wilgotnością, a samo miasto i przedmieścia zabudowane są hotelami i apartamentowcami położonymi na malutkich działkach, plaże "patelnie" zwykle z szarego piachu, do tego tłum i hałas, jak dla mnie jedynym plusem jest możliwość łatwego zorganizowania wycieczki do Kapadocji".
Podobnie Alanyę ocenia użytkowniczka Ewa : "Na pierwszy wyjazd do Turcji polecałabym Riwierę Turecką, ale z pewnością nie Alanyę - to okropne blokowisko bez żadnego klimatu. Zdecydowanie fajniejsze jest Side z ładnymi plażami i bardzo fajnym centrum z zabytkami starożytności. Ładne plaże są też w Belek i w Larze , tam przeważają hotele o wysokim standardzie. Jak nie zależy Ci na piaszczystej plaży to polecam okolice Kemer najładniejsze widokowo na Riwierze."
Są jednak i tacy, którzy docenili jej ukryte uroki. Użytkownik Gość dzieli się z Wami cennymi radami: "W samej Alanyii jest na wzgórzu seldżucka twierdza (Kale ), port z Czerwoną Wierzą (Kizilkule ) i seldżuckimi stoczniami (Tersane ). W Alanyi niewątpliwą atrakcją jest też piaszczysta plaża Kleopatry i park Ataturka, jaskinia Damlatas oraz bazar.[ ] Ze wzgórza (Kale) rozpościera się piękny widok na plażę Kleopatry i port warto wiec zrobić sobie spacer do portu. Po drodze w dół znajduje się tuż przy Zamku Wewnętrznym Meczet Suleymana. W Porcie stoi symbol miasta Czerwona Wieża, w której znajduje się Muzeum Etnograficzne (ale to mała wystawa). Na prawo za Czerwoną Wieżą znajdują się stocznie sułtana Keykubata. Tuż przy wschodniej plaży Kleopatry na jej początku jest park Ataturka z fontannami (wieczorem podświetlanymi)". Dodaje także: "O nocnym życiu Alanyi krążą już legendy:)"
Jak podpowiada Wam naszym forum TURCJA internautka Ewa , Kemer to miejsce dla amatorów pięknych widoków oraz tych, którym nie przeszkadza brak piaszczystej plaży. Dodatkowo, w Kemer leżą ruiny starożytnych miast: Phaselis i Olimpom . Olimpos, rezerwat historyczny i przyrodniczy, to idealne miejsce, dla tych, którzy chcą odpocząć od tłumu turystów. Nie ma tu ogromnych hoteli, tylko drewniane bungalowy, chaty na palach albo domki na drzewie. Do tego dochodzi dzika plaża i niezwykłe zjawisko - ognie Chimery. Płomienie wydostające się ze szczelin na niewielkim wzgórzu, o których wiadomo jedynie, że to ulatniający się od wieków gaz zapala się w kontakcie z powietrzem.
W sąsiedztwie Alanyi leży Belek. Jest to jeden z najdroższych kierunków wczasowych w Turcji, znany z luksusowych hoteli, pól golfowych i boisk piłkarskich. Oprócz tego, Belek jest dogodną bazą wypadową do kanionu Köprülü i Kapadocji .
Side to miasteczko-stanowisko archeologiczne. Jest jedną z popularniejszych miejscowości wypoczynkowych na Riwierze Tureckiej. Oprócz plaży i ładnej zabudowy, znajdziecie tu także ruiny teatru rzymskiego, ruiny łaźni przekształconej na muzeum oraz ruiny świątyni greckiej - świątyni Apollina.
Zobacz zdjęcia Wybrzeża Egejskiego i Riwiery Tureckiej