Pole milowe, czyli jak i gdzie zbierać mile lotnicze, żeby było to opłacalne? [FORUM]

Na naszym forum zastanawiacie się, czy zbieranie mil lotniczych jest opłacalne. Doświadczeni w lataniu użytkownicy podpowiadają, co i jak. Zebraliśmy ich rady oraz przejrzeliśmy regulaminy, żeby dowiedzieć się, jak najlepiej skorzystać z programów lojalnościowych linii lotniczych.

Jak zbierać mile?

Żeby dołączyć do klubu lojalnościowego danej linii, musimy wejść na jej stronę internetową i się zarejestrować. Dostajemy numer członka klubu, który podajemy przy rezerwacji, nabijając w ten sposób punkty. Linie lotnicze często połączone są sojuszem lotniczym, więc w ramach jednego klubu możemy lecieć z różnymi przewoźnikami, co daje nam więcej możliwości. Loty nie są jednak jedynym sposobem nabijania punktów. Warto na bieżąco sprawdzać ofertę linii lotniczych często możemy dołożyć sobie parę tysięcy mil korzystając z wybranej karty kredytowej, wynajmując samochód czy robiąc zakupy w danym sklepie.

Czy warto zbierać mile?

Nawet jeśli nie podróżujesz regularnie, dobrze jest zarejestrować się w jednym z programów lojalnościowych. A już na pewno w niczym to nie zaszkodzi i nic Cię to nie kosztuje. Co prawda, takie zbieranie "przy okazji" jest dosyć mozolne, ale w przeciągu dwóch, trzech lat można uzbierać na jakąś fajną nagrodę, bilet czy podwyższyć swój status.

Nasze mile, w zależności od klubu, w którym mamy kartę, możemy wymienić na:

1. nowy bilet lotniczy,

2. podniesienie standardu: np. możliwość podróżowania w klasie biznesowej za niższą cenę, przejście z karty srebrnej na złotą czy dodatkowe gwiazdki do otrzymanego już statusu, co daje nam kolejne przywileje,

3. udogodnienia w zmianie biletu, terminu, trasie przelotu,

4. dodatkowy bagaż,

5. nagrody rzeczowe,

6. rabaty przy wypożyczaniu samochodu, promocje na różnego rodzaju atrakcje,

7. upusty na wybrane hotele,

8. możliwość skorzystania z business lounge,

9. pierwszeństwo przy odprawie.

Jak słusznie zauważa na naszym forum Latanie użytkownik maciej.tysnicki , autor bloga o podróżach służbowych : "Kilkanaście lotów rocznie ma już jakiś sens z punktu widzenia zbierania mil". Przyjrzyjmy się zatem naszym możliwościom.

Miles&More

Jest to najbardziej popularny klub lojalnościowy w Polsce, ponieważ należy do niego nasz rodzimy LOT , Lufthansa i wiele innych linii z grupy Star Alliance . Rejestrując się w programie Miles&More na start dostajemy 2000 mil. Oprócz sposobów wcześniej wspomnianych, jak wynajem samochodu czy zakupy w odpowiednim sklepie, pulę mil możemy zwiększyć pisząc recenzje na TripAdvisorze czy zapisując się do newslettera LOT-u. Posiadając kartę kredytową Citibanku zbieramy mile za każde dokonane zakupy. Można też korzystać z aktualnych promocji i ofert, które sprawdzicie tu .

Zobaczcie też, co Wam przysługuje zależnie od zdobytego statusu

Zdobyte mile możemy wymienić na przeloty, hotele i różnego rodzaju nagrody, dzięki nim podwyższymy również swój status w programie. Przykładowo, bilety w Europie, które kupimy za mile, zaczynają się od 30 0000 mil w klasie ekonomicznej. Podróż dookoła świata już od 180 000 mil. Należy jednak pamiętać, że milami nie zapłacimy za opłaty lotniskowe i podatki, te musimy opłacić oddzielnie.

Zobacz: wykaz cen biletów w systemie milowym.

Zdobyte mile mogą nam także zapewnić różnego rodzaju przywileje, jak możliwość szybszej odprawy czy wstęp do lepszej poczekalni.

Co ciekawe, w Miles&More istnieje opcja naliczenia mil wstecz, pod warunkiem, że podróż odbyliśmy w trakcie ostatniego pół roku. Jeżeli posiadasz karty pokładowe z danego lotu, wystarczy, że zgłosisz się z prośbą o naliczenie mil na stronie programu.

Użytkownik maciej.tysnicki napisał: "To prawda, że w ostatnim czasie Miles&More, który operuje programem milowym dla LOT-u, zmienia się na gorsze, ale z drugiej strony to wciąż program, w którym można dla siebie coś ciekawego wywalczyć." Faktycznie, od stycznia 2014 roku pasażerowie podróżujący w klasie ekonomicznej LOT-u otrzymują mniej mil premiowych i statusowych. Mimo to, jeżeli często latacie LOT-em, warto uczestniczyć w programie, regularnie sprawdzając promocje.

W różnych programach mile wymienimy na różne rzeczy / Fot. Shutterstock

Inne programy lojalnościowe

Na forum użytkownik jorn radzi: "w systemie Mileage Plus linii United (też Star Alliance) i latając raz lub dwa razy w roku (fakt, że na dalekich trasach) uzbierałem przez kilka lat tyle punktów, że już mogę za nie kupić dwa powrotne loty na trasach europejskich. Cały dowcip polega na tym, ze w tym systemie każdy lot powoduje przedłużenie ważności wszystkich zebranych dotąd punktów na 18 miesięcy od daty ostatniego lotu, więc latając choć raz na półtora roku nie tracę punktów z tytułu przedawnienia. Poza tym np. wydając punkty np. na noclegi w hotelach widzę, że w "Mileage Plus" te same punkty są więcej warte niż w "Miles and More".

Który z programów będzie zatem najkorzystniejszy? To zależy dokąd najczęściej latasz, którą linią i w jakiej klasie.

Mileage Plus

Informacje na temat programu lojalnościowego linii United, należącego do grupy Star Alliance możecie znaleźć tu . Zgodnie z opinią użytkownika jorn , w Alliance łatwiej wymienić mile na bilety, a nie jak w przypadku Miles&More - na przywileje, jak pierwszeństwo w odprawie czy miejsce w poczekalni. Wszystko więc zależy od tego, co jest dla Ciebie ważniejsze. Mileage Plus opłaca się także jedynie w przypadku dalekich lotów międzykontynentalnych. Dodatkowym atutem programu jest wydłużanie ważności zebranych punktów wraz z każdym nowym biletem.

Flying Blue

Ten program jest opłacalny dla osób często podróżujących do Holandii czy Francji, należą do niego linie Air France i KLM. W Flying Blue przywileje zdobywa się bardzo szybko. Na przykład za 12 przelotów w obie strony z Paryża lub Amsterdamu do Londynu (w klasie ekonomicznej) możemy zdobyć 18 000 mil i wymienić je na nagrody promocyjne, lepsze miejsce w samolocie, wypożyczenie samochodu na jeden dzień czy cztery bilety do kina. Natomiast za dwa loty międzykontynentalne w klasie biznesowej możecie zdobyć 20 428 mil i wymienić je na bilety w obie strony do Barcelony, nagrody promocyjne, lepsze miejsce w samolocie, wypożyczenie samolotu na trzy dni czy nocleg w hotelu dla dwóch osób. Więcej informacji o Flying Blue znajdziecie tu .

Oneworld

Oneworld , do którego należy między innymi British Airways , Finnair , Quatar Airways i American Airlines , jest dla tych, którzy często latają do Azji. Według użytkownika maciej.tysnicki : "Mają dobre stawki i w klasie ekonomicznej i biznes na loty do Azji i Afryki. Szybko znajdziesz się w obu tych systemach w wyższych rejonach kart. Lubią również robić upgrade'y".

Program zakłada trzy poziomy, na jakich można korzystać z przywilejów, kolejno jest to status rubinowy, szafirowy i szmaragdowy. Co przysługuje posiadaczom odpowiedniego statusu, możecie przeczytać tu .

A może w kilku na raz?

Rejestracja w jednym z programów lojalnościowych jest całkowicie bezpłatna i do niczego nas nie zobowiązuje. Programy nie łączą się ze sobą, dlatego możemy przystąpić do kilku jednocześnie. Warto więc poświęcić chwilę, przejrzeć oferty przewoźników i zastanowić się nad najlepszym rozwiązaniem. Może któregoś razu bilet na wakacje będziemy mieli za darmo?

Jakie są Wasze doświadczenia? Gdzie zbieracie mile i z jakich przywilejów mogliście dzięki nim skorzystać? Czekamy na Wasze komentarze!

Więcej o: