Którędy do Grand Budapest Hotel? Prawdziwe miejsca nieprawdziwej krainy Wesa Andersona

Ujęcia z najnowszego filmu Wesa Andersona Grand Budapest Hotel są jak pocztówki z górskich uzdrowisk z początku wieku. Fikcyjna kraina, w której krajobrazach zanurzony jest monumentalny hotel, choć bajkowa i nierzeczywista, sprawia wrażenie jakby kiedyś faktycznie istniała. Zobacz, gdzie tak naprawdę znajduje się Republika Żubrówka i Grand Budapest Hotel.

Tytułowy Grand Budapest Hotel przywodzi na myśl romantyczne czasy górskich uzdrowisk i kurortów, w których chorowita europejska arystokracja spędzała długie miesiące. Cała Republika Żubrówka (tak, zgadza się, nazwa została zapożyczona od rodzimej wódki), jej urokliwe miasteczka i wiadukty kolejowe, zawieszone między ośnieżonymi szczytami, kojarzą się z czasami świetności monarchii Austrowęgierskiej. I choć w powietrzu wisi już II wojna światowa, goście hotelu beztrosko korzystają z uroków luksusowego przybytku. Reżyser zabiera nas w podróż do tej nierealnej krainy, której architektura i krajobrazy wypadają niezwykle przekonująco. Nic dziwnego, ponieważ miejsca, w których kręcony był Grand Budapest Hotel istnieją naprawdę. Twórcy filmu złożyli Republikę Żubrówkę z lokalizacji, które znaleźli podróżując po Europie Środkowej. I choć wiele obrazów pochodzi z różnych miejsc, jak na Wesa Andersona przystało, razem tworzą precyzyjną układankę.

Karlovy Vary i Republika Żubrówka/ Kolaż Gazeta.pl

Fasada różowego hotelu Grand Budapest to makieta, ale jego wnętrze jest prawdziwe. Podobnie jak cała kraina Żubrówka. Inspiracją dla republiki były Karlovy Vary w Czechach. Pastelowe domy i położone wzdłuż rzeki hotele pasowały twórcom filmu do ich wyobrażeń o fikcyjnej Republice. Adam Stockhausen, dyrektor planu, wykorzystał architekturę miasta na swój sposób, wybierając poszczególne elementy pasujące do tła filmu. Model Grand Budapest Hotel powstał na podstawie Grand Hotelu Pupp w Karlovych Varach. Drugim hotelem, który "pozował" do makiety, był hotel Bristol w tym samym mieście. Twórcom filmu spodobała się także kolejka linowa, którą zrekonstruowali w swojej wyimaginowanej krainie. W Karlovych Varach znajduje się również pomnik jelenia, wyjątkowo podobny do tego użytego na plakacie filmu.

Statua jelenia w filmie i w rzeczywistości/ Fot. Kolaż Gazeta.pl

Za wnętrze hotelu Grand Budapest posłużył Görlitz Warenhaus w Görlitz w Niemczech. Do czasu przyjazdu ekipy filmowej Wesa Andersona Görlitz Warenhaus stało puste. Wybudowany w 1912 roku budynek z pięknym witrażowym dachem zamienił się w lobby hotelowe Grand Budapest Hotel.

*Grlitz, Centrum'-Warenhaus, Innenansicht*Grlitz, Centrum"-Warenhaus, Innenansicht Fot. CC BY-SA 3.0/ Matthias Hiekel/ Wikimedia Commons Wnętrze Gorlitz Warenhaus/ Fot. CC BY-SA 3.0/ Matthias Hielek/ Wikimedia Commons

Ekipa filmowa dodała parę szczegółów do wnętrza budynku, żeby wydało się autentyczne. Podłoga z glazury zaczerpnięta została z Grand Hotel Pupp, a szatnia z budynku urzędu miejskiego w Pradze, Obecni dum , ozdobionego szklanymi mozaikami. Wnętrze przeszło metamorfozę dwa razy, hotel w filmie ukazany jest w czasach rozkwitu oraz później, w latach 60tych.

Grand Hotel Budapest i Grand Hotel Pupp/ Fot. Kolaż Gazeta.pl

Andersonowi tak bardzo spodobał się dom handlowy w Görlitz, że rozważał nawet odkupienie go, by ocalić go przed zniszczeniem. Zaraz po ukazaniu się pierwszych artykułów o filmie, prywatny inwestor Winfried Stocker kupił budynek. Warenhaus jest obecnie w renowacji i już wkrótce znowu zostanie otwarty.

Wnętrze hoteluWnętrze hotelu Fot. Kolaż Gazeta.pl Wnętrze budynku w filmie/ Fot. Kolaż Gazeta.pl

Sceny w cukierni Mendla powstały w słynnej mleczarni w Dreźnie, Pfunds Molkerei założonej w 1892 roku. Twórców filmu urzekła ręcznie malowane kafelki wewnątrz sklepu.

Pfunds Molkerei/ Fot. Kolaż Gazeta.pl

Więzienie, zwane w filmie Checkpoint 19 , do którego trafia Gustav H. to zamek Osterstein Zwickau. Za czasów II wojny światowej naziści uczynili z zamku obóz koncentracyjny, obecnie to dom spokojnej starości.

Zamek OstersteinZamek Osterstein Fot. CC BY-SA 3.0/ Vuk Miletic/ Wikimedia Commons Osterstein z lotu ptaka/ Fot. CC BY-SA 3.0/ Vuk Mietlic/ Wikimedia Commons (osterstein)

Tło dla sceny pościgu z górskiego obserwatorium powstało przy pomocy modelu, znowu zainspirowanego istniejącym miejscem. Prototypem wieżyczki jest obserwatorium Sfinksa w Szwajcarii. Obserwatorium otwarto w 1937 roku i jest jednym z najwyżej położonych budynków w Europie, znajduje się na wysokości 3,500 m. n.p.m. Naukowcy wykorzystują obserwatorium do badania gwiazd i zbierania danych dla Ligot Detection and Ranking (LiDAR), połączenia lasera z teleskopem.

Obserwatorium w filmie i w rzeczywistościObserwatorium w filmie i w rzeczywistości Fot. Kolaż Gazeta.pl Obserwatorium w filmie i w rzeczywistości/ Fot. Kolaż Gazeta.pl

Muzeum sztuki, w którym deputowany Kovacs, grany przez Jeffa Goldbluma, ucieka przed płatnym mordercą to drezdeński Zwinger , dawny pałac z oranżerią przerobiony na muzeum. Budynek z XVIII wieku, niemal zniszczony przez bombardowanie w 1945 roku, został odbudowany i dziś mieści w sobie kolekcję 760 obrazów i największą kolekcję porcelany na świecie.

Muzeum ZwingerMuzeum Zwinger Fot. CC BY 2.0/ Allie Caulfield/ Flickr.com Zwinger Museum/ Fot. CC BY 2.0/ Allie Caulfield/ Flickr.com

Masz ochotę znaleźć się w Żubrówce chociaż na chwilę? Wchodząc na stronę Akademie Zubrowka możesz odbyć wirtualną wycieczkę po okolicy, a nawet dowiedzieć się czegoś o ekonomii regionu. Tak, jakby Republika Żubrówka istniała naprawdę.

 
Więcej o: