Dubaj ma ambitne plany: 20 milionów turystów w 2020 roku

Sztuczne wyspy, podwodne hotele i największe na świecie centrum handlowe. Podczas gdy Londyn i Paryż kłócą się o tytuł najczęściej odwiedzanego miasta na świecie, Dubaj wkracza z odważnymi projektami i chce prześcignąć europejskie stolice. Przyjrzyjmy się, jak władze Dubaju zamierzają zdetronizować Paryż i Londyn.

W 2013 roku Londyn odwiedziło 16,8 miliona turystów. W związku z tą informacją, zaostrzyła się rywalizacja między Londynem i Paryżem. We francuskim Le Figaro ukazał się tekst zatytułowany "Londyn detronizuje Paryż". Okazało się bowiem, że w 2012 roku do Paryża przyjechało 15,7 mln turystów. Podczas, gdy miasta zawzięcie walczą o prowadzenie, a ich władze obrzucają się nawzajem inwektywami, cicho i konsekwentnie rośnie im potężny rywal.

Dosłownie rośnie. Wszerz, wzdłuż, ku górze i ku morzu. W 2013 roku Dubaj przyjął 11 milionów turystów. Władze miasta mają nadzieję zwiększyć liczbę odwiedzających do 20 milionów w 2020 roku. Plan pokrywa się z otwarciem Expo 2020 - międzynarodowych targów poświęconych architekturze i technologii, które mają przynieść Emiratom dochód w wysokości 23 miliardów dolarów.

Dubaj zawsze zaskakiwał nieszablonowymi pomysłami. Ich realizacja nie zawsze przebiegała bez przeszkód, jak na przykład budowa sztucznego archipelagu The world , złożonego z 300 małych wysepek. Projekt został wstrzymany w 2008 roku wraz z kryzysem finansowym, a w zeszłym roku tylko dwie wyspy zostały ukończone.

Palm Island, Dubai/ Fot. Shutterstock

Mimo to, po okresie globalnego kryzysu finansowego Dubaj rusza pełną parą z odważnymi planami rozbudowy, w których infrastruktura i atrakcje turystyczne stoją na pierwszym miejscu.

Zaplanowano dalszy rozwój Mohammad Bin Rashid City (MBR ), czyli wielkiego przedsięwzięcia, które w skrócie można opisać jako centrum turystyki z najwyższej półki. W obrębie dzielnicy znajdziemy centra handlowe, galerie sztuki, restauracje i hotele, gotowe zakwaterować 35 milionów odwiedzających. Centrum oferuje także największe galerie sztuki Bliskiego Wschodu i największe centrum handlowe na świecie Mall of the World .

Akwarium w Dubai MallAkwarium w Dubai Mall Fot. Shutterstock Akwarium w Dubai Mall / Fot. Shutterstock

Prężnie rozwija się także branża hotelarska, w najbliższym czasie otwartych zostanie 141 hoteli i apartamentów. Na wyspie Bluewaters , za sprawą inwestycji wartej 963 miliony funtów, powstanie największy diabelski młyn na świecie, o mało oryginalnej nazwie The Dubai Eye . Dubai Water Canal szykuje się do otwarcia promenady z 450 nowymi restauracjami i szeroką przystanią dla luksusowych jachtów. W dzielnicy MBR ma powstać także ogromny park wodny na powierzchni 35 tysięcy metrów kwadratowych oraz Dubai Adventure Studios z pięcioma parkami rozrywki.

W planach także Dubai's Design District , stanowiąca przedłużenie dla dzielnicy Business Bay, która ma być ośrodkiem mody i designu. Oprócz centrów handlowych, nadwodnej promenady i instytucji poświęconych designowi, w dzielnicy ma się również skupić życie akademickie.

Dosyć oryginalnym przedsięwzięciem wydaje się projekt rekonstrukcji Taj Mahal, o stosownej nazwie Taj Arabia . Budowla ma być czterokrotnie większa niż XVII wieczny pierwowzór, a w jej wnętrzu znaleźć będzie można galerie handlowe i pięciogwiazdkowy hotel.

Zobacz jakie atrakcje czekają na Ciebie w Dubaju już teraz.

Więcej o: