Parę praktycznych porad zanim wyruszysz na plan "Prometeusza" i "Gwiezdnego pyłu" - szkocką wyspę Skye

Skye to górzysta wyspa pełna kosmicznych scenerii. Jej uroki docenili już twórcy filmowi, teraz Ty daj się zauroczyć. Przeczytaj jak dojechać, gdzie przenocować i co zjeść na szkockiej Wyspie Mgieł.

Wyspa Skye - informacje ogólne

Druga co do wielkości ze szkockich wysp, a w całej Wielkiej Brytanii - czwarta. Oblewana wodami Atlantyku wyspa Skye wchodzi w skład archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Jej plusem jest to, że łatwo się na nią dostać - ze Szkocją "główną" łączą ją promy i darmowy most.

Powierzchnia: 1656 km2

Ludność: ok. 10 tys. mieszkańców

Język: angielski i gaelicki szkocki

Waluta: funty brytyjskie i równoważne im funty szkockie; 1 funt to ok. 4,90 zł.

Tekst pochodzi z najnowszego numeru magazynu

Wyspa Skye. Jak dojechać

Podróż z Polski samochodem jest długa (z Warszawy na wyspę jest ponad 2,5 tys. km) i mimo wszystko kosztowna. Najwygodniejsza, a często też najtańsza opcja to samolot. Tanie połączenia do Glasgow obsługują Wizzair i Ryanair (my za bilet w obie strony zapłaciliśmy 300 zł). Aby dostać się ze Szkocji "głównej" na wyspę Skye, mamy do wyboru albo darmowy most z miejscowości Kyle of Lochalsh, albo półgodzinny rejs promem z Mallaig do Armadale (23,25 funta za samochód i 4,50 funta od osoby). Jeszcze inna opcja to malutki prom z Glenelg do Kylerhea (tylko od Wielkanocy do października; 14 funtów za samochód wiozący do czterech pasażerów).

Wyspa Skye/ Fot. Shutterstock

Wyspa Skye. Dokumenty wjazdowe

Do Szkocji (podobnie jak do całego Zjednoczonego Królestwa) wjeżdżamy, pokazując paszport lub dowód osobisty.

Wyspa Skye. Pieniądze

Na ogół nie ma problemu, by płacić kartą, ale gotówkę również trzeba mieć. Z uwagi na to, że w obiegu są zarówno brytyjskie funty szterlingi, jak i funty szkockie, przy wyjeździe tych drugich warto się pozbyć, gdyż poza Szkocją są nieakceptowane albo wymieniane po kursie niższym od szterlingów.

Wyspa Skye. Noclegi

Najtaniej na wyspie Skye jest spać pod namiotem, tym bardziej że możliwości biwakowania na dziko jest mnóstwo. Oczywiście są też oficjalne kempingi, no i czynne od wiosny do wczesnej jesieni schroniska oferujące zarówno małe pokoje, jak i sale wieloosobowe oraz dostęp do kuchni (ceny w dormitorium od 17 funtów za łóżko). Wyższy standard to już hotele albo popularne pensjonaty oferujące bed and breakfast (od ok. 50 funtów za pokój ze śniadaniem).

Wyspa Skye. Transport lokalny

Najwygodniej jest, jeśli dysponujemy samochodem (załatwiane przez internet wypożyczenie auta na lotnisku to koszt od ok. 90 funtów za tydzień). Ale uwaga: jeśli nie czujemy się za dobrze w ruchu lewostronnym, siedząc za kierownicą z prawej strony, poprośmy w wypożyczalni o samochód z automatyczną skrzynią biegów. Do najważniejszych miejsc na wyspie Skye dojedziemy też autobusami - dobrą opcją jest bilet okresowy na nielimitowaną liczbę przyjazdów (za bilet całodniowy zapłacimy 8 funtów, za tygodniowy - 31 funtów). Popularny jest także autostop, ale trzeba się liczyć z konkurencją (zwłaszcza w wakacje jest sporo miłośników tej formy podróżowania) oraz ze zmienną pogodą.

Wyspa Skye. Jedzenie

Za typową brytyjską rybę z frytkami zapłacimy ok. 6 funtów, za przeciętny obiad - kilkanaście funtów, za deser - ok. 5 funtów. Największy wybór restauracji jest w miasteczku Portree, ale warto zaglądać też do przydrożnych wiejskich gospód czy pubów, gdzie jadają miejscowi.

Wyspa Skye. Informacja turystyczna

Niestety, w polskojęzycznych przewodnikach po Szkocji opisy wyspy Skye są bardzo ogólnikowe, wręcz lakoniczne. Na szczęście w każdym hotelu, schronisku i przy atrakcjach turystycznych znajdziemy mnóstwo bezpłatnych map i broszurek informacyjnych.

Wyspa Skye w internecie

www.skye.co.uk - oficjalna strona wyspy Skye

www.isleofskye.com, www.theskyeguide.com- inne anglojęzyczne strony na temat wyspy

www.walkhighlands.co.uk/skye- strona dla miłośników gór, ułatwiająca planowanie wycieczek

Więcej o: