Malta - trzy tysiące godzin słońca w roku, świetne warunki do nurkowania i turystyka filmowa

3 tysiące godzin słońca w ciągu roku i średnia temperatura na poziomie 23 stopni - Malta zaprasza wszystkich tęskniących za latem i marzących o wypoczynku w hollywoodzkim klimacie. Ta mała wyspa na Morzu Śródziemnym posiadająca wspaniałe krajobrazy i mnóstwo zabytków, przyciąga reżyserów i producentów największych filmowych produkcji.

Położona między europejską Sycylią a afrykańską Tunezją Malta to największa z wysp Archipelagu Maltańskiego. W jego skład wchodzą jeszcze wyspy: Gozo, Comino, Cominotto, Wyspy Św. Pawła (dwie wysepki obok siebie) i Filfla, będące wierzchołkami wapiennego masywu, pełnego głębokich zatok i dolin. Dużo słońca, łagodne wiatry, przejrzyste morze, gościnni mieszkańcy, ciekawe zabytki, bogata oferta sportów wodnych oraz luksusowe ośrodki wypoczynkowe to to, co Malta zawsze ma do zaoferowania turystom.

Malta. Krajobrazy i plaże

Wybrzeża Malty charakteryzują się kamienistymi, bardzo malowniczymi zatokami, odłamkami skał i kamiennych grot oblewanych ciepłymi i czystymi wodami morza. Woda wyrzeźbiła tam prawdziwe cuda. Plaże najczęściej są skaliste, ze stromymi zejściami do morza, ale dzięki temu gwarantują prywatność i wspaniałe widoki .

Błękitna Laguna, Valletta, najpiękniejsze plaże - zobacz Maltę na zdjęciach >>

embed

Malta. Najlepsza do nurkowania

Malta uważana jest za najlepsze miejsce do nurkowania w całym basenie Morza Śródziemnego . Wybierana jest zarówno przez początkujących, jak i wymagających nurków. Temperatura wody i jej przejrzystość zapewniają doskonałą widoczność nawet do głębokości 30 m, a poszukiwacze niecodziennych wrażeń mogą nurkować także nocą. Stosunkowo niskie ceny, wiele podwodnych tras o różnym stopniu trudności i głębokości, możliwość nurkowania z brzegu lub z łodzi przyciągają na Maltę wielu wielbicieli tej przygody. Podwodny świat Malty pełen jest niecodziennej flory i fauny, pięknie ubarwionych stworzeń znanych z egzotycznych filmów przyrodniczych.

Oprócz podwodnego życia wody oblewające Maltę kryją świadectwa tragicznych wydarzeń wojennych, katastrof lotniczych i morskich, reliktów historii, m.in. jeden z najbardziej znanych podwodnych pomników przedstawiających Chrystusa, znany jako Kristu tal-Bahhara. Pomnik leży dwa kilometry od brzegu Malty, 35 metrów pod wodą. W jego pobliżu znajduje się kolejna atrakcja dla miłośników nurkowania - wrak MV Imperial Eagle.

Malta. Turystyka filmowa

Nasłonecznienie Malty jest identyczne jak w Hollywood, jednak to nie jedyne, co łączy Maltę z gwiazdami światowego kina. Kręcono tu wiele filmów, m.in. Troję, Gladiatora, Popeye czy Hrabiego Monte Cristo . Warto wybrać się na wycieczkę śladami hollywoodzkich produkcji.

Fort na wyspie Scebarras został wykorzystany m.in. podczas kręcenia Wyspy piratów (1995) i Starcia Tytanów (2010). Fortyfikacja ta została wpisana na listę 100 zagrożonych zniszczeniem zabytków, ale mimo to nadal można ją zwiedzać w ramach organizowanych tam wycieczek z przewodnikiem.

Niedaleko fortu znajduje się kolejny ważny punkt na mapie maltańskich planów filmowych. Jest to główny port wyspy, Grand Harbour , który można podziwiać np. w Aleksandrze (2004) czy też dramacie wojennym U-571 (2000). Z kolei kultowe już Troja (2004) i Gladiator (2000) kręcone były w forcie Ricasoli .

Nieco dalej od centrum, przy zatoce Anchor znaleźć za to można Wioskę Popeya , atrakcję wartą polecenia szczególnie rodzinom z dziećmi. Znajduje się tam park rozrywki dla najmłodszych, organizowane są przedstawienia kukiełek oraz edukacyjne gry i zabawy. Na koniec warto wspomnieć o Rejsie w nieznane (2002) Guya Ritchiego, w którym bezludną wyspę imitowała Niebieska Laguna na wyspie Comino .

Zobacz koniecznie: Malta - tu kręcono "Grę o Tron" >>

Malta. Muzeum pod otwartym niebem

O Malcie mówi się, że jest ogromnym muzeum pod otwartym niebem . Relikty sprzed 7000 lat przyciągają miłośników maltańskiej historii, z którą związani są Fenicjanie, św. Paweł, zakon Joannitów i Królestwo Brytyjskie. Wyspa kusi wspaniałymi zamkami, średniowiecznymi lochami, starymi nastrojowymi miasteczkami i wioskami.

Godna uwagi jest Mdina , tzw. "ciche miasto" - dawna stolica Malty, która zachwyca zabytkami architektury.

Obecna stolica, historyczne miasto La Valetta , było niegdyś siedzibą Zakonu Rycerzy Maltańskich. Po dziś dzień zachowały się stare mury miejskie oraz imponująca katedra Świętego Jana, w której znajdują się arcydzieła Caravaggia . Wśród krętych uliczek stoją renesansowe katedry i barokowe pałace. Swoje piękno La Valetta zawdzięcza także położeniu przy jednym z największych, naturalnych portów świata. Nie powinno więc dziwić, że została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO , podobnie jak 10 innych obiektów na Malcie , m.in. megalityczne świątynie i hipogeum Hal-Saflieni .

Błękitna Laguna, Valletta, najpiękniejsze plaże - zobacz Maltę na zdjęciach >>

embed

Malta. Życie nocne

Malta to wyspa tętniąca życiem 24 godziny na dobę. Po całym dniu opalania i zwiedzania, warto wybrać się na jedną z imprez, których na Malcie nie brakuje. W ciągu ostatnich lat stała się ona popularna zwłaszcza wśród gwiazd muzyki klubowej, takich jak Paul Oakenfold, Tiesto czy Van Heil. Miłośnikom nocnego życia z pewnością przypadnie do gustu Paceville , czyli imprezowa część Malty. Od małych kawiarenek, przez bary do klubów z najnowszymi hitami - tu każdy znajdzie coś dla siebie.

Malta. Transport na miejscu

Po Malcie najlepiej poruszać się samochodem, zwłaszcza że koszt jego wypożyczenia jest jednym z najniższych w Europie. Niestety, dla wielu trudnością będzie panujący tu ruch lewostronny, będący pozostałością rządów brytyjskich. To również dzięki temu oficjalnym językiem na Malcie (obok maltańskiego) jest angielski, co z kolei znacznie ułatwia porozumiewanie się z mieszkańcami. Można także korzystać z komunikacji autobusowej, która jest bardzo sprawna i pozwala na dotarcie w każde miejsce wyspy.

Malta. Miejsca, które warto zobaczyć

Odwiedzając Maltę warto zobaczyć także:

Azure Window - jeden z najpiękniejszych zakątków Malty, leżące na zachodnim brzegu wyspy Gozo skalne okno wraz ze znajdującą się nieopodal Fungus Rock , wysoką skałą wyrastającą na kilkadziesiąt metrów wprost z morza,

Klify Dingli - pionowe klify, sięgające ponad 200 metrów,

Comino - bezludną, malowniczą wyspę, której największą atrakcją jest Błękitna Laguna , gdzie można się dostać łodziami kursującymi w sezonie,

Blue Grotto - niesamowitą, wypełnioną lazurową wodą grotę wraz z okolicznymi jaskiniami i zatoczkami, którą można zwiedzić podczas 20-minutowego rejsu.

Błękitna Laguna, Valletta, najpiękniejsze plaże - zobacz Maltę na zdjęciach >>

embed

Malta. Kiedy jechać?

Najlepiej odwiedzać Maltę od maja do października, kiedy średnie temperatury wynoszą od 23 do 31 stopni Celsjusza. Z analizy ofert Tavelplanet.pl - platformy internetowej skupiającej w jednym miejscu oferty wszystkich największych biur podróży - tydzień na Malcie, w hotelu 3* z dwoma posiłkami można kupić w cenie od 1297,00 zł za osobę.

Zobacz koniecznie:

Malta na wakacje: tam jest wszystko, czego pragnie turysta

Wakacje na wypsie. Malta - śródziemnomorska księżniczka

Wakacje na Malcie. Gozo - mniejsza siostra Malty [ATRAKCJE WYSPY]

Więcej o: