Tak jak Peter Jackson na plenery "Władcy Pierścieni" wybrał Nową Zelandię, twórcy "Gry o tron" postawili na Irlandię Północną . Kręcono tu wszystkie sezony serialu. Wzdłuż malowniczego wybrzeża Causeway i Glens rozciągnęła się więc trawiasta kraina wojowniczych Dotraków, Żelazne Wyspy z zamkiem Pyke, w którym po latach spędzonych u Starków wylądował na powrót ich dziedzic Theon Greyjoy, Królewska Droga i samo Winterfell: siedziba Starków, jednego z siedmiu lordowskich rodów Westeros.
Organizacje turystyczne Irlandii Północnej wykonały już kawał roboty promując jet setting, jak nazywa się podróżowanie śladami scenografii do filmowych hitów. Stworzono mapy i plany jedno- i kilkudniowych wycieczek ( www.causewaycoastandglens.com ) pozwalających zobaczyć najbardziej rozpoznawalne miejsca z serialu. I tak: dziedziniec zamku Winterfell , na którym Ned Stark z rodziną witał króla Roberta Baretheona, w rzeczywistości znajduje się na zamku Ward leżącym na południe od Belfastu. Nie dajcie się zwieść temu, że z zewnątrz zamek zupełnie nie pasuje do krainy lodu i ognia. To dwupiętrowy, prosty w formie, ale ekscentryczny w wykończeniu budynek: jedna jego fasada jest klasyczna, druga - gotycka. Górujący nad hektarami równiutko przystrzyżonego trawnika został stworzony w XVIII w.
Zamek Starków - Winterfell, czyli Ward pod Belfastem/ Fot. Shutterstock
W pilocie serialu Winterfell "zagrał" również jeden zamek szkocki: położony godzinę jazdy od Edynburga Doune . Ta malownicza twierdza powstała w II połowie XIV wieku na polecenie Roberta Stewarta, syna króla Roberta II szkockiego. Jest wyjątkowy, ponieważ jako jeden z nielicznych w tej krainie przetrwał do naszych czasów w całości i bez przebudowy.
Wracamy do Irlandii Północnej. Niedaleko wsi Carncastle na płaskowyżu Antrim Ned Stark ściął uciekiniera z Nocnej Straży, tu też znaleziono wilkory .
Ruiny leżącego niedaleko XIV-wiecznego zamczyska Shane zagrały w pilocie, a potem - w scenach turniejowych, zaś praktycznie wszystkie sceny "leśne" zostały nakręcone w lesie Tollymore . Port w Ballintoy został Pyke , a w jednej z jaskiń w Cushendun , czyli wsi, z której w pogodne dni można dojrzeć wybrzeże szkockie, czerwonowłosa kapłanka Melisandre urodziła dziecko-cień.
Jednak jedne z najpiękniejszych rejonów wiążą się z Dotrakami . Ich trawiaste włości można odnaleźć w Glens , czyli dziewięciu dolinach opadających z płaskowyżu Antrim ku wybrzeżu, i pośród granitowych, niewysokich (jest tu sześć szczytów powyżej 700 m n.p.m) gór Mourne . To dwa z ulubionych celów turystów w tym zakątku świata.
Kraina Dotraków, czyli Glens w Irlandii/ Fot. Shutterstock
Królewską Przystań w pierwszym sezonie zagrała Mdina . To fascynująca dawna stolica Malty z historią liczącą sobie 4 tys. lat, górująca na wzgórzu nad równiną. Jej kamienne piaskowe budowle i mury w takim samym kolorze widać już z daleka. Do miasta prowadzi tylko jedna brama, a przekroczenie jej jest jak krok przenoszący w czasie. Mdinę nazywają "miastem ciszy", bo wśród zabytkowych kościołów i pałaców mieszka zaledwie kilkaset osób, które rzadko wychodzą na zewnątrz przed zachodem słońca. Po pierwszym sezonie filmowcy opuścili jednak Maltę. Jednym z powodów były kontrowersje wokół sceny ślubu Daenarys z khalem Drogo nakręconej na należącej do tego samego kraju wyspie Gozo , a konkretnie w jej najbardziej pocztówkowym miejscu. Błękitne Okno to skalny łuk wyrastający wprost z morza otoczony jasnobeżowymi skałami i klifami, a praca filmowców miała zakłócić miejscowy ekosystem.
Błękitne okno na wyspie Gozo, czyli romantyczna sceneria ślubu Daenerys z khalem Drogo/ Fot. Shutterstock
Ponieważ w kolejnych sezonach potrzeba było więcej ujęć pokazujących Królewską Przystań z zewnątrz (Mdina leży w sercu Malty) wybór padł na Dubrownik . Turyści, którzy w owym czasie odwiedzali Perłę Adriatyku, mogli nawet nająć się do statystowania w serialu. W mieście, którego kamienne ulice, domy i zabytki można rozpoznać w wielu scenach, powstał też szlak filmowy. Prowadzi także poza mury otoczonego w trzech stron wodami i wapiennymi klifami Dubrownika. Część ujęć powstała na Lokrum , bezludnej, zalesionej, słynącej z pięknej przyrody wysepce leżącej zaledwie 600 metrów od miasta (można dopłynąć tu promem). Przed tysiącleciem założyli na niej swoje opactwo benedyktyni. Klasztor zniszczyło jednak trzęsienie ziemi, kilka wieków później pojawili się Francuzi budując fort, a po nich - arcyksiążę Maksymilian Habsburg postawił tu pałacyk otaczając go ogrodem botanicznym. Tropikalna flora i piękne widoki przyciągają turystów do dziś.
W "Grze o Tron" zagrał jeszcze jeden ogród botaniczny - położone 15 km od Dubrownika arboretum w Trsteno , uważane za jedno z piękniejszych w Europie, pełne palm, platanów, eukaliptusów. Można je rozpoznać m.in.. w scenie, w której Sansę goszczą Margaery i jej babka.
Pierwsze zdjęcia do czwartego sezonu również nakręcono w Chorwacji - tym razem w leżącym niedaleko granicy ze Słowenią portowym miasteczku Novigrad .
Kraina za murem rozciąga się na Islandii , przy czym pierwsze trzy sezony kręcono zimą, a dopiero na ostatni filmowcy wrócili tu latem. Krainę lodu i ognia rzeczywiście zagrała kraina lodu i ognia: zdjęcia do pierwszych sezonów powstały m.in. na lodowcu Vatnajökull - to największy lodowiec Islandii i jeden z największych na świecie, pod czapą którego kryją się strumienie lawy, kratery i gorące źródła.
Islandzki lodowiec Vatnajökull / Fot. Shutterstock
W trzecim sezonie ekipa przeniosła się nad jezioro Myvatn , czyli jedno z najpopularniejszych turystycznie miejsc na wyspie, z wodami otoczonymi przez lawowe kolumny i pseudokratery powstałe po erupcji wulkanów. Okolica słynie też z cuchnących siarką fumaroli i lawowych jaskiń wypełnionych gorącymi źródłami. W jednej z nich, nazywanej Grjótagjá , Jon Snow zdradził nocną straż z Ygritte.
Daenarys wędruje przez Maroko . Astapor w Zatoce Niewolników zagrała As-Sawira . Ta dawna portugalska forteca, port handlowy łączący Afryką z Europą, ma w sobie coś niezwykłego: na wodzie kołyszą się kolorowe łódki, a nad nim górują kamienne budowle o piaskowych i żółtych ścianach. Grube mury kryją stare miasto, w którym architektura portugalska miesza się z francuską i berberyjską.
Essaouira, Maroko/ Fot. Shutterstock
Ajt Bin Haddu zostało Yunkai . Ta ufortyfikowana osada (ksar) była ważnym punktem na dawnym szlaku karawan z Sudanu przez Timbuktu do Marrakeszu. Wygląda jak przeniesiona z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Z murami w kolorze płonącego różu. Jest tak malownicza, że zagrała już w kilku superprodukcjach - m. in. "Gladiatorze", "Księciu Persji", "Aleksandrze" czy "Mumii".
Krajobrazy Siedmiu Królestw pogrążonych w walce o Żelazny Tron wracają na ekrany: w poniedziałek w HBO odbędzie się premiera czwartego sezonu hitu na podstawie powieści George'a R.R. Martina.