"Wycieczka na Krym? To nie to, co z Egiptem". W sezonie 2014 znika z ofert biur podróży

Jeszcze kilka dni temu większość biur podróży nie podejmowała żadnych działań i uspokajała swoich klientów. "Czekamy na rozwój sytuacji na Krymie". Dziś zgodnie odpowiadają: "Anulujemy wycieczki na Krym".

Napięta sytuacja na Ukrainie i ciągła niewiadoma "co teraz będzie" zaowocowały swoistym zawieszeniem w branży turystycznej.

Niepokój okazywali również użytkownicy forum.gazeta.pl:

Na początku komentarze nie były zbyt poważne. 28.02 ewka napisała: "No to z wakacji na Krymie bryndza z kiszką!", na co internauta gg odpowiedział: "Z wakacji na Krymie będzie bryndza nie z kiszką, ale z potrzebą wyrobienia rosyjskiej wizy".

Zupełnie inaczej brzmią ostatnie wpisy (14.03).

Travel_wawa: "Nie ukrywam, że kiedyś chciałem tam pojechać, ale obecnie, gdy wojska sowieckie dokonały agresji i okupują tę część Ukrainy, wyjazd na Krym może być niebezpieczny".

"Już nie czekamy, odwołujemy"

Do niedawna biura podroży oferujące wycieczki na Krym na pytania, co dalej z Krymem, odpowiadały: "Czekamy na rozwój sytuacji".

Dziś, kilka dni po oficjalnej rosyjskiej aneksji Krymu, postanowiliśmy sprawdzić, czy coś się zmieniło.

Jasną informację można uzyskać ze strony biura podróży Eko-tourist, w którego ofercie znajdował się 11-dniowy objazd półwyspu. Na stronie internetowej Eko-tourist czytamy: "Ze względu na sytuację polityczną wyjazdy anulowane."

Inne biura podróży nie umieściły jeszcze na swoich stronach informacji o anulowaniu tego kierunku lub przesunięciu terminów planowanych turnusów.

Zadzwoniliśmy więc do kilku biur podróży, by o to zapytać. Oto, jakie uzyskaliśmy odpowiedzi:

Rainbow Tours: "Od dnia 26.04 do 27.09 2014 roku wycieczki na Krym nie będą realizowane. Klienci, którzy wykupili wyjazdy w tym kierunku, mają prawo do zwrotu poniesionych kosztów lub zamiany wyjazdu na inny, np. do Gruzji czy Bułgarii, przy zachowaniu wszystkich rabatów."

Travelplanet.pl: "W trosce o naszych klientów, zamiast uprzedzać o możliwym niebezpieczeństwie (jak to robiliśmy w przypadku konfliktów w Egipcie czy Tunezji), postanowiliśmy usunąć z oferty ten kierunek."

Natomiast Bezkresy , które zajmują się organizowaniem wyjazdów na Wschód, "wyrażają gotowość organizacji wyjazdów na Ukrainę (z pominięciem Półwyspu Krymskiego), jest to jednak zależne od zapotrzebowania klientów, które drastycznie spadło. Zdarza się, że sporadycznie ludzie decydują się na wyjazd na Ukrainę, ale tylko w pobliżu granicy z Polską lub przejazd tranzytem w drodze do Rumunii".

Bieszczader , inne biuro podróży specjalizujące się w kierunkach wschodnich, odpowiada po prostu: "W tym roku wszystkie wyjazdy na Krym są odwołane. Krym w sezonie 2014 znika więc z polecanych przez biura podróży kierunków, a szkoda - bo jest to miejsce warte odwiedzenia".

Niewątpliwie.

Planowaliście wakacje na Krymie?