W maju na Białoruś bez wizy, ale z biletem na mecz. Nie lubisz hokeja? I tak się opłaca

W tych mistrzostwach Polacy nie grają, ale to nie szkodzi, by na trybunach (przynajmniej oficjalnie) nie zabrakło polskich kibiców. W okresie od 25 kwietnia do 31 maja 2014 uczestnicy Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie i zagraniczni turyści będą mogli wjechać na teren Republiki Białoruś bez wizy, pod warunkiem posiadania ważnego biletu na jeden z meczów mistrzostw.

- Na jaki mecz jedziecie? - zapytała mnie dziś znajoma. - Niemcy - Łotwa, odpowiedziałam z uśmiechem. - My - Francja - Włochy - odpowiedziała ona, śmiejąc się jeszcze bardziej.

Dlaczego nas to bawi? Żadna z nas nie jest fanką hokeja na lodzie. A nawet gdybyśmy były i chciały kibicować naszym - w tych mistrzostwach Polacy nie grają.

Ale o co chodzi?

Jeśli nie wiadomo o co, chodzi o pieniądze. A w tym przypadku również o czas zaoszczędzony na załatwianiu formalności. Dzięki dekretowi prezydenta Białorusi pod koniec kwietnia i w maju można wjechać na Białoruś bez wizy i ubezpieczenia. To wyjątkowa okazja, aż szkoda nie skorzystać

Bilet zamiast wizy

Na stronie ambasady Białorusi czytamy: "W okresie od 25 kwietnia do 31 maja 2014 r. wprowadza się bezwizowy tryb wjazdu do Republiki Białoruś, a także wyjazdu z Republiki Białoruś i pobytu czasowego na terytorium Republiki Białoruś dla oficjalnych uczestników Mistrzostw (sportowcy, trenerzy, personel obsługujący, sędziowie, kierownictwo Międzynarodowej oraz narodowych federacji hokeja, akredytowani przedstawiciele środków masowego przekazu) i turystów zagranicznych".

Dokumentem, który umożliwi fanom hokeja (i nie tylko) bezwizowy wjazd na teren Białorusi w okresie 25 kwietnia - 31 maja będzie posiadanie oryginalnego lub elektronicznego biletu na mecze mistrzostw. W tym czasie nie będzie też wymagane posiadanie ubezpieczenia medycznego, bez którego wcześniej nie można było wjechać na Białoruś.

Tak było dotychczas

Dotychczas, aby wjechać na teren Republiki Białoruś, polscy turyści musieli posiadać wizę. Koszt trzymiesięcznej wizy to 25 euro. Do tego należało doliczyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego (koszt: od ok. 100 zł za miesiąc). To nie wszystko. W celu otrzymania jednokrotnej 30-dniowej wizy należy również - na żądanie konsula - okazać zaproszenie "od osoby zapraszającej, załatwione przez urząd obywatelstwa i migracji (oryginał) lub ksero paszportu osoby zapraszającej (w przypadku wizy prywatnej)".

Białoruś w czasie mistrzostw. Taniej i łatwiej

Aby kupić bilet na mecz, trzeba wejść na stronę ticketpro.by (strona jest również w wersji anglojęzycznej), otworzyć zakładkę pod nazwą IHWC2014 i wybrać interesujący nas mecz. Najtańsze bilety kosztują 91 000 rubli białoruskich, czyli w przeliczeniu na złotówki około 30 zł. Łatwo więc policzyć, że spędzając majówkę na Białorusi, zaoszczędzimy co najmniej 200 zł i wiele nerwów. A przy okazji, może warto wybrać się na mecz?

Wybieracie się?

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2014 - dobry powód by pojechać do Białorusi / fot. Shutterstock