Machu Picchu ma nowy problem: turyści biegają nago po świętych ruinach. Kim są streakerzy i po co to robią?

Machu Picchu, wpisany na listę UNESCO najlepiej na świecie zachowany zabytek kultury Inków, przetrwał pięć wieków podbojów, trzęsienia ziemi i masowy najazd turystów. Dziś staje w obliczu nowego zagrożenia. Wśród ruin pojawili się streakerzy.

W historii rozbierali się już ekolodzy, artyści i ambasadorzy pokoju na świecie. Teraz pora na nagich turystów

Nagie zagrożenie dla świętych ruin

Pod koniec zeszłego roku strażnicy Machu Pichcchu zatrzymali dwóch mężczyzn (18 i 30 lat), którzy fotografowali się w świętym dla Inków miejscu nago. Kiedy mężczyźni zostali zauważeni przez strażnika, ten ruszył za nimi w pościg (uwieczniony na filmie udostępnionym później na YouTube).

 

)

To nie pierwszy taki incydent z nagimi turystami na terenie Machu Picchu. Ricardo Ruiz Caro, regionalny dyrektor ds. kultury zapowiada wprowadzenie ściślejszego nadzoru straży parku, by w przyszłości uniknąć "tych niefortunnych zdarzeń zagrażających dziedzictwu kulturowemu" Machu Picchu.

Streaker - ten, który szybko chodzi

Angielskie słowo 'streak', dosłownie oznacza "iść szybko, w pośpiechu" lub "pracować na pełnych obrotach". W dzisiejszym znaczeniu przyjęło się uważać, że streaker' to osoba biegnąca bez ubrania. W tym znaczeniu słowo po raz pierwszy zostało użyte przez jednego z reporterów lokalnej stacji radiowej Washington DC, relacjonującego nagi masowy bieg odbywający się w 1973 r na terenie Uniwersytetu Maryland.

Czym różni się streaker od nudysty czy naturysty?

Głównie - liczbą obserwatorów. Streaking jest zamierzonym działaniem mającym na celu obnażenie się w publicznym miejscu na oczach dużej (zazwyczaj) publiczności - bez względu na niebezpieczeństwo bycia aresztowanym. Najwięcej streakerów jako cel swojego działania obiera duże imprezy sportowe, ale są też tacy, którzy wybierają spokojniejsze miejsca. Czasem miarą sukcesu przedsięwzięcia jest zaledwie kilku widzów - spotkanych na przykład na wiejskiej drodze o poranku.

Streakerem może być zarówno pojedyncza osoba, jak i duża, zorganizowana grupa, a widzami - osoby spotkane "w realu" albo internauci oglądający zdjęcia i filmy udostępnione w sieci.

Naga epidemia

Pierwszy w historii incydent streakingu odnotowano w 1804 r. na terenie Washington College w USA, kiedy to jeden ze studentów został aresztowany za bieganie nago po terenie kampusu. W połowie lat 60 XX wieku streaking był już częścią studenckich otrzęsin na kilku amerykańskich uczelniach. Trend ten rozwinął się tak bardzo, że na Uniwersytecie Stephen F. Austin w Teksasie zaczęto mówić o 'epidemii streakingu'. Nadzy studenci pojawiali się na salach wykładowych, w czasie meczów piłki nożnej oraz podczas wielu wydarzeń na terenie kampusu. Tendencja ta utrzymywała się aż do 1974 r., kiedy to rektor uniwersytetu, Ralph W. Steen chcąc zakończyć modę na streaking ogłosił oficjalny "dzień streakingu". Tradycja uniwersyteckiego święta nagości z małymi przerwami, przetrwała do dnia dzisiejszego.

Mecz rugby i policyjny hełm na genitaliach

Pierwszym znanym streakerem, który pojawił się na dużej imprezie sportowej, był dwudziestopięcioletni Australijczyk Michael O'Brien. O'Brien 20 kwietnia 1974 roku wbiegł nago na murawę boiska w Twickenham podczas meczu rugby rozgrywanego między Anglią i Francją. Policjant, który go złapał, przykrył genitalia O'Briena własnym hełmem. Zdjęcie długowłosego O'Briana - brodatego, nagiego mężczyzny z policyjnym hełmem przykrywającym intymne części ciała, obiegło świat, stając się symbolem streakingu. W czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku organizatorzy igrzysk oficjalnie ostrzegali przed konsekwencjami, jakie czekają na tych, którzy zechcą uprawiać streaking w czasie olimpiady.

embed

Streaker w czasie meczu Harvard vs. Yale / CC.2.0 / Alex Kephv/ wikimediacommon

Nagie protesty

Rozwój streakingu, o którym zaczęło być naprawdę głośno w 1974 roku, miał związek zarówno z rewolucja seksualną, działalnością feministek, jak i protestami studentów w1960 i na początku 1970 roku. Jednym z najbardziej znanych streakerów w historii był 34-letni Robert Opel, który w ramach działania na rzecz pokoju na świecie w 1974 roku przebiegł nago po scenie podczas rozdania Oscarów.

Nowa moda: nagie pośladki na tle światowych zabytków

W związku z pojawieniem się streakerów w Machu Picchu media zwracają uwagę na rosnąca popularność serwisów i blogów popularyzujących nową modę - zwiedzanie nago. Mieszkaniec Izarela Amichay Rab na swoim blogu "My Naked Trip", na którym publikuje swoje nagie zdjęcia w różnych częściach świata, na pytanie dlaczego zdejmuje ubrania, odpowiada: "W niektórych miejscach jest naprawdę gorąco, po prostu musiałem cos z tym zrobić ".

Natomiast fanpage na Facebooku 'Naked At Monuments' reklamuje się jako strona zrzeszająca ludzi pokazujących nagie pośladki na tle znanych światowych zabytków. W momencie, kiedy piszę ten artykuł, fanpage ma 772 fanów.

Więcej o: