Francuskie firmy będą płacić pracownikom przyjeżdżającym do pracy rowerem

Dojeżdżasz do pracy rowerem? Codziennie przemierzasz na dwóch kółkach 5 kilometrów w jedną stronę? Jeśli mieszkałbyś we Francji, miesięcznie mógłbyś otrzymać od pracodawcy równowartość 200 zł!

Więcej rowerów = mniej wydatków

Jak podaje connexionfrance.com, francuski minister transportu ogłosił dziś program zmian, którego celem jest zachęcenie pracowników firm, by z samochodów i środków transportu publicznego przesiedli się na rowery. Co, jak przewiduje minister, w przyszłości może doprowadzić do zmniejszenia wydatków państwa na ochronę zdrowia oraz stworzenie nowych miejsc pracy.

Złotówka za kilometr

W chwili obecnej wiele francuskich firm wypłaca swoim pracownikom dodatek za poniesione przez nich koszty przejazdu do pracy - koszty zakupu biletu miesięcznego w transporcie publicznym lub ryczałt za kilometry przejechane samochodem. Dotychczas jednak wsparcie to nie obejmowało osób, które jako codzienny środek transportu wybierają rower. Według planu Frédérica Cuvilliera przystępujące do programu firmy miałyby wypłacać poruszającym się na rowerach pracownikom od 20 do 25 centów (ok. 1 zł) za każdy przejechany kilometr (łatwo policzyć, że w skali miesiąca przy odległości 5 km w jedną stronę daje to 200 zł). W zamian firmy te będą mogły skorzystać z ulg podatkowych.

Nie tylko pieniądze

Aktualnie tylko 5% francuskich pracowników dojeżdża rowerem do pracy. Według ministra transportu może to się jednak zmienić, jeśli poza finansową nagrodą dla rowerzystów zwiększy się też ich bezpieczeństwo na drogach. Wśród proponowanych przez ministra rozwiązań jest np. zwiększenie kar za parkowanie samochodów na ścieżkach rowerowych oraz stworzenie specjalnych miejsc parkingowych dla rowerzystów.

Więcej rowerów = więcej miejsc pracy

Według connexionfrance.com rowerowa gałąź biznesu zapewnia rocznie 35 000 miejsc pracy. Gdyby liczbę rowerzystów we Francji podwoiła się, oznaczałoby to stworzenie nowych miejsc pracy.

W Polsce też warto

Chociaż Polsce daleko jeszcze do Holandii czy Francji, przypominamy, że i tak warto przesiąść się na rower. Dlaczego? Odpowiedź (a raczej 10 odpowiedzi) znajdziecie poniżej:

Po pierwsze: jazda na rowerze poprawia kondycję i zwiększa siłę mięśni.

Po drugie: wzmacnia stawy i więzadła kolanowe, przeciwdziała powstawaniu zwyrodnień.

Po trzecie: poprawia krążenie i usprawnia serce, przeciwdziała powstawaniu żylaków.

Po czwarte: zwiększa pojemność płuc i zapobiega astmie oskrzelowej.

Po piąte: dzięki przyspieszonemu krążeniu w naczyniach krwionośnych skóry pozytywnie wpływa na cerę.

Po szóste: wyszczupla. Podczas godzinnej jazdy rowerem przy prędkości 20 km/h można spalić około 600 kalorii.

Po siódme: wzmacnia kręgosłup, a jazda rowerem w pozycji pionowej odciąża plecy.

Po ósme: jazda na rowerze obniża poziom złego cholesterolu.

Po dziewiąte: powoduje wydzielanie hormonów szczęścia (endorfin).

I po dziesiąte jazda na rowerze pozytywnie wpływa na liczbę otrzymanych Oscarów

embed

Źródło: internet

źródło: Okazje.info

Więcej o: