Krzywy Las. Zagadka, która wciąż czeka na rozwiązanie

Fascynują Cię niewyjaśnione zjawiska, miejsca o ciekawej historii, relikty przeszłości niewiadomego pochodzenia? Koniecznie odwiedź Krzywy Las w Nowym Czarnowie pod Gryfinem (woj. zachodniopomorskie).

Niezwykły Krzywy Las

Pnie drzew nie zawsze są proste. Czasami ze względu na miejsce, w którym rosną, działanie wiatru czy poziom nasłonecznienia drzewa wyginają się, płożą lub łamią. Zwykle jednak dotyczy to pojedynczych drzew rosnących np. na górskich zboczach. Zwykle, ale nie tutaj. Bo Krzywy Las jest miejscem niezwykłym.

Na obszarze około 0,30 h. rośnie ok. 100 sosen, których pnie wyginają się w identyczny sposób: kładąc tuż przy ziemi i wybrzuszając w kierunku północnym, by potem wystrzelić prosto w niebo. Efekt jest niesamowity.

Krzywy Las. Jeśli nie przypadek, to co?

Mieszkańcy Gryfina i okolicznych miejscowości, zapytani o pochodzenie Krzywego Lasu przytaczają kilka teorii. Jedna z nich mówi, że drzewa zostały zdeformowane wskutek kataklizmu ekologicznego - jakiego? Na to pytanie nikt jednak nie potrafił odpowiedzieć. Być może miało to coś wspólnego z budową pobliskiej elektrowni wodnej.

Inna przytaczana teoria, za skrzywienie pni sosen wini rosyjskie czołgi, które stacjonowały w okolicy w 1945 r. i według tego wytłumaczenia - stratowały młody las powodując trwałe uszkodzenia drzew.

Trzecia, najbardziej prawdopodobna teoria, mówi że młodziutkie sadzonki sosen zostały celowo zdeformowane tak, by rosnąc stanowiło gotowy stolarski produkt do budowy kadłubów łodzi, płoz sań, czy beczek. Za tym rozwiązaniem zagadki Krzywego lasu przemawia fakt, że w gospodarce leśnej i ogrodnictwie dość często stosuje kontrolę sposobu wzrastania drzew i krzewów po to, by nadać im konkretny kształt.

Jak jest prawda? Tego do dziś nie wiadomo

Krzywy las. Jak trafić?

Krzywy las znajduje się kilka kilometrów od Gryfina, w województwie zachodniopomorskim. Najłatwiej dotrzeć do niego ze wsi Nowe Czarnowo, kierując się czerwonym szlakiem turystycznym biegnącym w pobliżu elektrowni "Dolna Odra".

Dokładna mapka tutaj

Więcej o: