Ferie na nartach. Dobre warunki narciarskie w Czechach

Mimo wiosennej aury panującej w większości miast Europy Środkowej, w czeskich górach zima trzyma się całkiem mocno. Na stokach leży od 20 do 100 cm śniegu.

Dzięki temu, że w nocy temperatura spada poniżej zera, a w dzień chętnych do szusowania nie ma zbyt wielu, czeskie stoki utrzymane są w stosunkowo dobrym stanie przez większą część dnia. Ostatnie dwa tygodnie to zdecydowanie okres najlepszych warunków śniegowych w całym sezonie, a prognozy zapowiadają utrzymanie się ich przez kolejne dwa tygodnie.

Ferie na nartach w Czechach. Warunki narciarskie w Karkonoszach

W czeskich Karkonoszach otwarte są wszystkie stacje narciarskie. W stacji Cerná hora warunki na trasach są całkiem przyzwoite. Leży tam 30-60 cm ubitego śniegu, otwartych jest ponad 11 km tras.

Kolejne 10 km tras otwartych jest także w Pecu pod Śnieżką , dalsze 3,5 km w stacji Cerný Dul , a dodatkowe 1,5 km - w Wielkiej Upie . Pracują też wyciągi w Svobodzie nad Upou . Łącznie na jednym karnecie można tu przejechać obecnie ponad 28 km tras.

Ponad 18 km tras zjazdowych otwartych jest w słynnym Szpindlerowym Młynie , a warunki poprawiają się z dnia na dzień. W Rokytnicach nad Jizerą otwartych jest w tej chwili 7 km tras. W obydwu tych miejscach na trasach leży od 10 do 50 cm śniegu.

Względnie dobre warunki narciarskie panują także w Harrachowie - leży tu od 10 do 55 cm śniegu, otwartych jest 6 km tras zjazdowych. Działają wyciągi narciarskie w mniejszych ośrodkach karkonoskich: Vitkovicach, Herlikovicach, Benecku, Malej Upie (a także w położonej u podnóża Karkonoszy stacji Mladé Buky.

Ferie na nartach w Czechach. Warunki narciarskie w Górach Izerskich

W Górach Izerskich śniegu jest lokalnie nawet więcej niż w Karkonoszach. Najwięcej tras czeka na narciarzy na górze Tanvaldský Špicák - ponad 6,5 km przy pokrywie śniegowej sięgającej do 60 cm na trasach. Po trzy kilometry tras otwartych jest w Korenovie, Desnej i Severaku . Na górze Ješted koło Liberca, działają wszystkie wyciągi, a łączna długość udostępnionych tras przekracza 6 km.

Ferie na nartach w Czechach. Warunki narciarskie w Górach Orlickich i Jesionikach

Z ośrodków narciarskich działających w innych pasmach górskich, na uwagę zasługują stacje narciarskie położone w Górach Orlickich . Od 30 do 70 cm śniegu zalega na trasach zjazdowych w Rickach (otwartych jest 4 km tras zjazdowych). Podobne warunki i po ok. 4-5 km tras zjazdowych jest do dyspozycji narciarzy w stacjach Deštné i Cervená Voda .

Natomiast w Jesionikach pojeździć można tradycyjnie na Pradziadzie (do 85 cm śniegu i prawie 3 km udostępnionych tras), w niedalekim Karlovie (ponad 6 km tras), a także w Ramzovej (7 km tras) i Premyslovie (1,5 km).

Znakomite (jak na ten sezon) warunki panują w położonej pod Śnieżnikiem Dolni Moravie - otwartych jest 10 km tras zjazdowych, pracują wszystkie wyciągi. Także w Koutach nad Desną , gdzie udostępniono ponad 7 km tras, warunki na ten moment są najlepsze w sezonie.

Ferie na nartach w Czechach. Warunki narciarskie w Beskidach

Nieco gorzej jest w położonych bliżej granicy Beskidach . Dobre warunki panują w Bilej (10-40 cm śniegu i 4,5 km tras zjazdowych) i na Kohutce (50 cm śniegu, 3 km tras).

Ferie na nartach w Czechach. Warunki narciarskie w Szumawie i Rudawach

Natomiast bardzo dobre warunki śniegowe panują w bardziej oddalonych od granicy Polski ośrodkach w Szumawie i Rudawach . W szumawskim Lipnie otwartych jest prawie 8 km tras, a na Klinovcu - 12 km.

Konkurs: wygraj skipass i voucher na narty w Szumawie

Jeszcze do niedzieli 23 lutego można wygrać skipass na 7 dni + voucher na zakwaterowanie o wartości 5000 CZK do ośrodka Lipno na Szumawie. Wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie zamieszczone na stronie zima.czechtourism.com. Znajdziecie tam również najbardziej aktualne informacje na temat uropu zimowego w Czechach.

Więcej o: