Epokę hoteli spa w Polsce rozpoczęło otwarcie w 1997 r. hotelu Dr Irena Eris w Krynicy-Zdroju. Jednak za pierwsze prawdziwe hotelowe spa specjaliści uznają to w Mrongovii w Mrągowie, otwarte w grudniu 2001 r. po gruntownym remoncie obiektu. Od tamtego czasu z roku na rok przybywa hoteli spa, a także spa przy istniejących obiektach hotelowych. Przy czym coraz częściej pojawiają się one już nie tylko w hotelach 5- i 4-gwiadkowych, lecz także w tych 3-gwiazdkowych, pensjonatach, domach wczasowych i ośrodkach wypoczynkowych.
Dzisiaj w Polsce jest już ponad 350 najróżniejszych ośrodków spa, wśród których ok. 200 naprawdę zasługuje na to miano, a ok. 50 fachowcy z branży zaliczają do luksusowych. Zazwyczaj dzieli się je ze względu na rodzaj świadczonych usług, a każdy z typów spa charakteryzuje się odmienną filozofią, która odzwierciedla się w jego architekturze, designie, technologiach, zabiegach czy odpowiednich liniach kosmetyków.
Dalej znajdziecie przewodnik po najbardziej znanych rodzajach spa, który powinien ułatwić poruszanie się w tym gąszczu.
Kategoria najłatwiejsza do identyfikacji. To ośrodki, które oferują usługi spa w trybie dziennym, bez oferty noclegowej. Można je znaleźć głównie w dużych miastach. Ich klientami są zazwyczaj osoby zapracowane, które nie mają czasu na dłuższe wyjazdy wypoczynkowe, a zależy im na dbaniu o wygląd oraz efektywnym relaksie. Jednym z najbardziej znanych jest Baltica Wellness & Spa w Szczecinie .
Resorty i hotele spa z prawdziwego zdarzenia to ośrodki w obiektach, które gwarantują także nocleg. Oferują usługi spa, fitness i wellness, a najczęściej prowadzą również stosowną kuchnię będącą dopełnieniem programu i filozofii spa.
Destination spa zapewniają zgłębienie tajników życia w stylu spa i wellness oraz zastosowanie ich na wielu płaszczyznach. Proponują uczestnikom pełne programy pobytowe (tygodniowe lub dłuższe), zachęcające do przestawienia się na zdrowy tryb życia i obejmujące zabiegi spa, zajęcia fitness, edukację wellness, kursy zdrowego żywienia oraz inne programy dostosowane do poszczególnych grup klientów, np. nastawione na odchudzanie, rzucenie palenia czy regenerację po porodzie.
Medical spa to takie sanatorium XXI w. Zresztą tego typu ośrodki powstają właśnie w miejscowościach uzdrowiskowych bazujących na zdrowym klimacie, wodach mineralnych czy leczniczych borowinach. Termin medical spa bywa często używany zamiennie z med-spa , choć raczej niesłusznie. W pierwszym przypadku chodzi bowiem głównie o połączenie spa z rehabilitacją (jak balneoterapia czy fizykoterapia), w drugim zaś o połączenie spa z zabiegami medycyny estetycznej czy nawet chirurgii plastycznej. Płynna jest też granica między medical spa a innym określeniem - spa uzdrowiskowe .
International Spa Association określa medical spa jako instytucję, której głównym zadaniem jest dostarczenie w jednym miejscu kompleksowej opieki medycznej połączonej z ofertą z zakresu wellness i spa. Światowe trendy w branży medical spa zakładają zapewnienie kompleksowej opieki nad gościem, łączącej komfortowy wypoczynek i relaks z leczeniem dolegliwości, ale także gwarantującej edukację w zakresie profilaktyki zdrowotnej. W Polsce takimi ośrodkami są m.in.: Malinowy Zdrój w Solcu-Zdroju i Malinowy Dwór w Świeradowie-Zdroju , Arka Medical Spa w Kołobrzegu , Hotel Wellness Medical Spa "Unitral" w Mielnie czy Villa Park Med & Spa w Ciechocinku .
Kolejny modny ostatnio zlepek słów, oznaczający całościowe, kompleksowe postrzeganie człowieka oraz dbanie o jego dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Tego typu spa w swojej ofercie często czerpią z uduchowionych tradycji Dalekiego Wschodu, proponując całą gamę zabiegów i zajęć ukierunkowanych na dążenie do równowagi między ciałem, duchem a umysłem za pośrednictwem wszystkich zmysłów. Proponują jogę, medytację, muzykoterapię czy pilates. Niezwykle ważne dla tych obiektów są ich lokalizacja oraz malownicze otoczenie. Najlepsze przykłady to Manor House Spa Pałac Odrowążów , Hotel Spa Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie czy Bryza Resort & Spa w Juracie .
Kluby spa Są to obiekty elitarne, dostępne tylko dla posiadaczy kart klubowych. Zwykle są połączone z klubami fitness lub golfowymi. Warto zaznaczyć, że wymieniony powyżej podział jest umowny, gdyż wiele obiektów oferuje więcej niż jeden rodzaj usług i granica między nimi jest płynna. A poza tym można ją wyznaczyć zupełnie inaczej, choćby ze względu na rodzaj oferowanych zabiegów. Niektóre z obiektów specjalizują się np. w talasoterapii, czyli leczeniu morzem - jak spa w hotelu Mera w Sopocie czy Lubicz w Ustce . Wtedy większość zabiegów wykonywana jest przy użyciu skarbów pochodzących z morza: alg, wodorostów, wody morskiej, a także kosmetyków i preparatów talasoterapeutycznych (najbardziej znane to Thalgo czy Phytomer). Inne, jak Pałac Mierzęcic lub Głęboczek , stawiają na winoterapię bazującą na winie i winorośli. Są także ośrodki inspirowane wschodnimi tradycjami: japońskimi (Sento Spa w Młynie Klekotki ), indonezyjskimi (Dolina Charlotte ) albo indyjskimi (spa w czorsztyńskiej Kindze czy Pałacu Sulisław ). Większość jednak inspiracje kończy na wystroju, oferując tak naprawdę szeroki wachlarz zabiegów z całego świata.
Spa, zabiegi na ciało / fot. Shutterstock