Jak się zachować w spa? [PORADNIK PRZED PIERWSZĄ WIZYTĄ]

Jeśli chcecie, żeby pobyt w spa był czystą przyjemnością i odbywał się bez stresu, warto poznać kilka zasad obowiązujących w świątyni zdrowia, urody i relaksu.

Centrum spa powinno być radością dla ciała i ducha, miejscem, w którym każdy czuje się komfortowo. A jak wiadomo, odczucia to bardzo indywidualna kwestia. Dla jednych nagość jest całkowicie normalna, dla innych - mocno krępująca. Jedni czują się we własnym ciele doskonale, inni starają się ukrywać jego niedoskonałości. Spa jest miejscem dla nich wszystkich. Dlatego warto znać podstawowe zasady postępowania, żeby z jednej strony czuć się swobodnie, a z drugiej - nie przeszkadzać innym użytkownikom. Pomocą niech więc będzie nasz przewodnik po etykiecie obowiązującej w spa.

Co trzeba wiedzieć, wybierając się do spa

- Na umówione zabiegi przychodzimy punktualnie, w tym przypadku - 15-20 min wcześniej. Musimy bowiem mieć czas na wypełnienie niezbędnych kwestionariuszy, udzielenie informacji o stanie zdrowia, zadanie wszystkich nurtujących nas pytań oraz przygotowanie się do zabiegu (np. poprzez wzięcie prysznica). Spóźnienie może spowodować skrócenie naszego zabiegu.

- Do spa wchodzimy w szlafroku i klapkach. Goście hotelowi znajdą je w pokoju, goście z zewnątrz przebierają się w szatni. Ręcznik dostaniemy w recepcji spa.

- Ze spa nie korzystamy po obfitym posiłku ani po alkoholu. Dotyczy to zarówno strefy mokrej, jak i zabiegowej. Warto też powstrzymać się od korzystania z perfum i ograniczyć opalanie - zwłaszcza przed pilingami. Wskazane jest natomiast picie dużej ilości wody.

- Z basenów i jacuzzi korzystamy w strojach kąpielowych, po wcześniejszym prysznicu. Na czas zabiegów dostaniemy zazwyczaj jednorazową bieliznę.

- Informujemy personel o stanie zdrowia. Niektóre zabiegi mają bowiem pewne przeciwwskazania zdrowotne, inne z kolei są związane z określonymi typami schorzeń.

- Pamiętajmy, że spa to strefa wyciszenia i relaksu, dlatego należy zachowywać się cicho i powstrzymać od głośnych rozmów. Przed zabiegiem wskazany jest relaks na leżaku lub fotelu.

- Przestrzegamy zasad higieny: w szatni i na korytarzach poruszamy się w klapkach, w saunie siadamy bądź kładziemy się na ręczniku, z basenów i jacuzzi korzystamy po kąpieli pod prysznicem.

- Wesoły dziecięcy śmiech nie sprzyja wyciszeniu i relaksowi. Dlatego w niektórych hotelach strefy spa dostępne są wyłącznie dla dorosłych (lub od 16. roku życia). Jeśli więc pragniemy wybrać się do spa z całą rodziną, trzeba starannie wybrać obiekt. Wiele z nich ma strefy dostępne dla najmłodszych albo przynajmniej gwarantuje opiekę nad dziećmi w czasie, gdy rodzice korzystają z zabiegów w spa.

embed

Fot. Shutterstock

O czym warto pamiętać będąc w spa

- Jeśli w spa znajduje się strefa z saunami i basenami, warto przyjść nawet godzinę wcześniej, żeby z niej skorzystać. Zabieg będzie dużo skuteczniejszy, jeśli ciało zostanie wcześniej poddane wodnemu relaksowi.

- Niektóre zabiegi wymagają całkowitego rozebrania się. Jeśli zrobienie tego przy osobie płci przeciwnej jest dla nas problemem, warto podczas rezerwacji sprawdzić, czy możliwy jest wybór terapeuty.

- Terapeuta przez zabiegiem powinien poinformować o całym jego przebiegu. W czasie zabiegu nie prowadzi się rozmów, trzeba jednak informować o każdym dyskomforcie, jaki odczuwamy: gdy jest nam zbyt zimno lub za ciepło, gdy masaż jest zbyt bolesny albo gdy drażnią nas muzyka czy zapach. Klient powinien czuć się pod każdym względem komfortowo.

Czego nie wolno robić w spa

- W spa bezwzględnie nie wolno palić, często zakaz obowiązuje w całym hotelu - chyba że są wyznaczone specjalne strefy.

- Korzystanie z telefonów komórkowych też przeważnie jest zabronione. Spa to miejsce wyciszenia, odstresowania i maksymalnego spokoju - najlepiej bez łączności ze światem zewnętrznym. Tylko wtedy pobyt w takim miejscu ma jakiś sens.

- Mężczyźni nie powinni golić się w ciągu 2 godz. od planowanego zabiegu kosmetycznego na twarz. Kobiety natomiast nie powinny wykonywać depilacji co najmniej dobę przed zabiegami kosmetycznymi i odnowy biologicznej.

Tekst pochodzi z magazynu

Więcej o: