Centrum spa powinno być radością dla ciała i ducha, miejscem, w którym każdy czuje się komfortowo. A jak wiadomo, odczucia to bardzo indywidualna kwestia. Dla jednych nagość jest całkowicie normalna, dla innych - mocno krępująca. Jedni czują się we własnym ciele doskonale, inni starają się ukrywać jego niedoskonałości. Spa jest miejscem dla nich wszystkich. Dlatego warto znać podstawowe zasady postępowania, żeby z jednej strony czuć się swobodnie, a z drugiej - nie przeszkadzać innym użytkownikom. Pomocą niech więc będzie nasz przewodnik po etykiecie obowiązującej w spa.
- Na umówione zabiegi przychodzimy punktualnie, w tym przypadku - 15-20 min wcześniej. Musimy bowiem mieć czas na wypełnienie niezbędnych kwestionariuszy, udzielenie informacji o stanie zdrowia, zadanie wszystkich nurtujących nas pytań oraz przygotowanie się do zabiegu (np. poprzez wzięcie prysznica). Spóźnienie może spowodować skrócenie naszego zabiegu.
- Do spa wchodzimy w szlafroku i klapkach. Goście hotelowi znajdą je w pokoju, goście z zewnątrz przebierają się w szatni. Ręcznik dostaniemy w recepcji spa.
- Ze spa nie korzystamy po obfitym posiłku ani po alkoholu. Dotyczy to zarówno strefy mokrej, jak i zabiegowej. Warto też powstrzymać się od korzystania z perfum i ograniczyć opalanie - zwłaszcza przed pilingami. Wskazane jest natomiast picie dużej ilości wody.
- Z basenów i jacuzzi korzystamy w strojach kąpielowych, po wcześniejszym prysznicu. Na czas zabiegów dostaniemy zazwyczaj jednorazową bieliznę.
- Informujemy personel o stanie zdrowia. Niektóre zabiegi mają bowiem pewne przeciwwskazania zdrowotne, inne z kolei są związane z określonymi typami schorzeń.
- Pamiętajmy, że spa to strefa wyciszenia i relaksu, dlatego należy zachowywać się cicho i powstrzymać od głośnych rozmów. Przed zabiegiem wskazany jest relaks na leżaku lub fotelu.
- Przestrzegamy zasad higieny: w szatni i na korytarzach poruszamy się w klapkach, w saunie siadamy bądź kładziemy się na ręczniku, z basenów i jacuzzi korzystamy po kąpieli pod prysznicem.
- Wesoły dziecięcy śmiech nie sprzyja wyciszeniu i relaksowi. Dlatego w niektórych hotelach strefy spa dostępne są wyłącznie dla dorosłych (lub od 16. roku życia). Jeśli więc pragniemy wybrać się do spa z całą rodziną, trzeba starannie wybrać obiekt. Wiele z nich ma strefy dostępne dla najmłodszych albo przynajmniej gwarantuje opiekę nad dziećmi w czasie, gdy rodzice korzystają z zabiegów w spa.
Fot. Shutterstock
- Jeśli w spa znajduje się strefa z saunami i basenami, warto przyjść nawet godzinę wcześniej, żeby z niej skorzystać. Zabieg będzie dużo skuteczniejszy, jeśli ciało zostanie wcześniej poddane wodnemu relaksowi.
- Niektóre zabiegi wymagają całkowitego rozebrania się. Jeśli zrobienie tego przy osobie płci przeciwnej jest dla nas problemem, warto podczas rezerwacji sprawdzić, czy możliwy jest wybór terapeuty.
- Terapeuta przez zabiegiem powinien poinformować o całym jego przebiegu. W czasie zabiegu nie prowadzi się rozmów, trzeba jednak informować o każdym dyskomforcie, jaki odczuwamy: gdy jest nam zbyt zimno lub za ciepło, gdy masaż jest zbyt bolesny albo gdy drażnią nas muzyka czy zapach. Klient powinien czuć się pod każdym względem komfortowo.
- W spa bezwzględnie nie wolno palić, często zakaz obowiązuje w całym hotelu - chyba że są wyznaczone specjalne strefy.
- Korzystanie z telefonów komórkowych też przeważnie jest zabronione. Spa to miejsce wyciszenia, odstresowania i maksymalnego spokoju - najlepiej bez łączności ze światem zewnętrznym. Tylko wtedy pobyt w takim miejscu ma jakiś sens.
- Mężczyźni nie powinni golić się w ciągu 2 godz. od planowanego zabiegu kosmetycznego na twarz. Kobiety natomiast nie powinny wykonywać depilacji co najmniej dobę przed zabiegami kosmetycznymi i odnowy biologicznej.
Tekst pochodzi z magazynu