Ma długi nos, wydatne czoło, wysoki iloraz inteligencji i jest Brazylijczykiem. W Ameryce Południowej odkryto nowy gatunek delfina

Jak donosi BBC News, w rzece Araguaia w środkowej Brazylii odkryto nowy gatunek słodkowodnego, rzecznego delfina. To pierwszy nowy gatunek delfina odkryty od 1918 roku.

Rzeczne delfiny sa jednymi z najrzadziej występujących na świecie zwierząt. Dotychczas odkryto ich tylko cztery gatunki - wszystkie są na światowej czerwonej liście gatunków zagrożonych. Żyją w Amazonce (Brazylia), Gangesie i Indusie (Indie i Pakistan), w Jangcy (Chiny) oraz w La Placie (Argentyna i Urugwaj). Wszystkie cztery gatunki charakteryzują się wydatnym czołem, małą płetwą grzbietową i dłuższym, ale węższym niż u morskich delfinów dziobem, nadającym się świetnie do wyławiania ryb z plątaniny korzeni nabrzeżnych drzew oraz przekopywania mulistego dna w poszukiwaniu skorupiaków. Co ciekawe, rzeczne delfiny potrafią odchylać głowę nawet pod kątem prostym (ich kręgi szyjne, inaczej niż u butlonosów, nie są zrośnięte). Mniejsze są również ich oczy.

Jak różowy boto, ale odróżnisz po zębach

Nowoodkryty delfin z rzeki Araguaia najbardziej przypomina różowego delfina Inia (inaczej "boto") żyjącego w wodach Amazonki, jakkolwiek naukowcy wierzą, że gatunki te rozdzieliły się ponad 2 miliony lat temu. Tezę, że delfiny z rzeki Araguaia są odrębnym gatunkiem, potwierdzają badania krwi, natomiast gołym okiem widać różnicę w wielkości i liczbie zębów porównywanych gatunków. Jednak, jak powiedział zacytowany przez BBC Dr Hrbek, : "W nauce niczego do końca nie można być pewnym.". Na ostateczne wyniki badań trzeba więc jeszcze zaczekać.

Więcej o: