Mazowsze 100 lat temu w muzealnym kalendarzu na rok 2014

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wydało kalendarz ze zdjęciami, które nazwiązują do Mazowsza sprzed stu lat. Jednak zamiast oryginalnych fotografii spodziewajcie się w nim kolorowych stylizacji, niektóre zdjęcia działają na wyobraźnię.

Stary kościół i karczma

Skanseny etnograficzne najczęściej kojarzą się nam z kurzem i nudą: stare, cuchnące chałupy, młyn, nędzny fragment płotu, kogo to interesuje poza etnografami (np. mną)? Pewnie większość opiekunów muzeów ludowych sama zapracowała sobie na taką opinię, robiąc niewiele w kierunku zainteresowania gości eksponatami, które zamiast ciekawić, stoją i straszą. Ale niektóre parki etnograficzne działają bardzo prężnie i skupiają wokół siebie życie całej wsi: organizują imprezy okolicznościowe, konkursy dla najmłodszych, wieczorki kulinarne, przygotowują kalendarze.

Muzealny kalendarz wydany w Sierpcu obrazuje życie Mazowsza sprzed 100 lat, ale oryginalne fotografie zastąpiły kolorowe stylizacje. 12 miesięcy upływa w nim pod hasłem: Między codziennością a świętem, a każdy z osobna dostarcza wiedzy na temat prac polowych, którymi parali się dawni Mazowszanie. Kalendarz kosztuje 20 zł, można kupić go m.in. w internecie i skansenie, który przy okazji warto zwiedzić (leży 120 kilometrów od Warszawy). Między odtworzynymi w ciągu ostatnich paru lat zagrodami stoją oryginalne budynki przeniesione z innych wsi m.in. kościoły, karczma i dworek. Opiekunowie muzeum pokusili się o odtworzenie mikropejzażu typowego dla miejsc, skąd przetransportowano poszczególne gospodarstwa. Oprócz tego zrekonstruowane zostały wnętrza, a obejścia zapełniły się zwierzakami. Wszystko po to, by urzeczywistnić wrażenie, że zabytkowa wieś tętni życiem jak kiedyś.

Zobacz zdjęcia muzealnego kalendarza

Zwiedzanie Muzeum w Sierpcu:

Od listopada do marca muzeum działa od wtorku do niedzieli w godzinach 9-15.00. Zwiedzanie trwa trzy godziny (!), a koszt biletu normalnego wynosi 12 zł od osoby. W pobliżu działa kilka punktów gastronomicznych, a na terenie samego skansenu można zamówić sobie nocleg w pensjonacie (200 zł za 2 osoby/noc).

Więcej o: