Małpy

Makak lapunder

Koko jest typowym aktorem. Zna swoje imię, ale gdy się go woła, zaczyna udawać, że nic nie słyszy. Gapi się w sufit, liczy muchy, ogląda sobie paznokcie. Czasem spojrzy na wołającego kątem oka i znowu ucieka wzrokiem. Zdarza się, że odwróci się do zwiedzających tyłem i chwyci za tyłek. Jego partnerka Czika jest mniejsza

Na wolności lapundery zamieszkują lasy południowo-wschodniej Azji. Łatwo oswajają się z człowiekiem. Ludzie wykorzystują je do zrywania orzechów kokosowych.

Pawiany

Budrys ma 23 lata. Rządzi stadkiem samców i jedną bezpłodną samicą. Gdy rozgorzeje walka o jabłko, wystarczy, że warknie i już jest spokój. Język pawianów nie ogranicza się tylko do warczenia. Porozumiewają się za pomocą gestów oraz kilkudziesięciu odgłosów. Na wolności w Afryce i na Półwyspie Arabskim samiec ma pod sobą tylko samice, które są od niego znacznie mniejsze. Wszystkożerny, potrafi upolować młodą gazelę.

Mandryle

Bies jest głównym samcem stadka mandryli. To on kryje wszystkie cztery samice. Mandryle są bardzo agresywne, wydają dzikie dźwięki i potrafią boleśnie ukąsić.

Budrys jest bardzo kolorowy. Ma żółtą brodę i szyję, oczy otoczone czarnymi pierścieniami, jasne plamy na nagiej skórze twarzy i prążkowate policzki, grzbiet nosa jasnoniebieski do purpurowo-niebieskiego ze szkarłatnym czubkiem, tyłek pąsowy, niebieskawy po bokach. Pożywienia szuka na ziemi, odwracając dłońmi gałązki i kamienie, a śpi na drzewach.

Lemur płowy białogłowy

Nikt nie pamięta, ile dokładnie lat mają lemury płowe białogłowe. Samiec i samica są już bardzo wiekowe. Parka całe dnie przesiaduje w budce pod sufitem klatki. Na ziemię schodzą tylko po karmę. Nie dowidzą i są bardzo płochliwe. Gdy poczują ludzki zapach, uciekają do swojej kryjówki, wspinając się po czymkolwiek, na przykład po człowieku. Oprócz płowych w śląskim zoo są lemury wari, czerwone i katta.