Opole - Festiwalowe miasto

W ostatnich dniach maja Opole zyska miano stolicy polskiej piosenki. Już po raz 40. odbędzie się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Opole to jednak nie tylko festiwal. To również ciekawe i warte odwiedzenia miasto położone nad Odrą.

Opole urzeka swą urodą. Odbudowane stare kamieniczki ze wspaniałymi fasadami w rynku tworzą barwną oprawę dla ratusza, jakiego nie znajdziecie w żadnym innym miejscu w Polsce. Bo to przecież nie na byle jakim wzorze oparli się jego projektanci i budowniczowie. Ratusz jest słynną kopią Pallazzo Vecchio - pałacu Medyceuszów we włoskiej Florencji. Siedziba władz miejskich była wielokrotnie niszczona i na nowo budowana, a w swej obecnej postaci została wzniesiona w latach 30. XX wieku.

Z rynku na wieżę

Rynek wybrukowany granitową kostką jest sercem Opola. Warto obejść go dookoła i koniecznie spojrzeć na ulicę św. Wojciecha, skąd ujrzymy wspaniały widok kościoła "na górce". To tu, na rynku, w okresie letnim opolanie i turyści spędzają wolny czas w licznych ogródkach piwnych. Rynek tętni życiem do późnego wieczora, tym bardziej że wokół niego znajduje się wiele dobrych restauracji czy pubów. Warto wstąpić do pubu Maska, gdzie w latach 60. mieścił się Teatr 13-Rzędów Jerzego Grotowskiego. Teatr wziął swą nazwę od 13 rzędów krzeseł na widowni, bo zaledwie tyle zmieściło się w salce. Jednak zdecydowanie bardziej autentycznym symbolem Opola jest Wieża Piastowska, której charakterystyczną sylwetkę kojarzy chyba każdy z nas choćby z telewizyjnych transmisji, gdyż u jej stóp odbywa się corocznie Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej.

Wieża Piastowska, jedyna pozostałość po książęcym gotyckim zamku, jest najstarszą zachowaną w całości budowlą Opola. Oparta na sześciometrowym fundamencie, owalna, zbudowana z czerwonej cegły ma mury dochodzące w dolnej części nawet do 3,5 metra grubości. Na szczycie liczącej 42 metry wieży zobaczymy piastowskiego orła. Koniecznie udajmy się po krętych i wąskich schodach na taras widokowy, skąd rozpościera się wspaniała panorama całego miasta i okolic.

Z gwiazdą na naleśniki

To właśnie Opole dzięki festiwalowi zyskało miano stolicy polskiej piosenki. Historia opolskich festiwali sięga roku 1963, kiedy to po raz pierwszy z nowo otwartego wówczas amfiteatru, mogącego pomieścić ponad 5600 słuchaczy, zabrzmiał festiwalowy hejnał. Odtąd corocznie (za wyjątkiem stanu wojennego w 1982 r.) odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki - największa i najbardziej znana impreza muzyczna w Polsce. W czasie festiwalu miasto robi się wyjątkowo tłoczne, a zarazem ciekawe. Na opolskich ulicach czy też w okolicach hoteli Piast i Festival spotkać możemy znane gwiazdy polskiej muzyki. Warto przejść się spacerkiem po ulicy Krakowskiej - najważniejszym opolskim deptakiem. W tym czasie odbywają się zazwyczaj Dni Opola.

Idąc z rynku w stronę amfiteatru tzw. zielonym mostkiem, nazywanym inaczej "mostem groszowym", gdzie dawniej pobierano symboliczną groszową opłatę za przejście na drugą stronę rzeki, warto przyjrzeć się "opolskiej Wenecji" - kolorowym kamieniczkom obmywanym wodami odnogi Odry zwanej przez opolan Młynówką (przed czterema wiekami była ona korytem Odry). Osobiście polecam położoną nad samym brzegiem kanału Grabówkę oferującą znakomite naleśniki doceniane także przez gości festiwalowych, którzy niejednokrotnie twierdzą, że nie ma równych w całej Polsce i połowie Francji. Nieopodal amfiteatru, na wyspie Pasieka, od której zaczęła się historia miasta i gdzie niegdyś znajdowały się pasieki książęce, miłych wrażeń dostarczy nam widok tryskających fontann w stawku przy ulicy Barlickiego. To zdecydowanie najbardziej zielona część Opola, gdzie oprócz najwyższych władz w regionie swoje siedziby posiadają opolskie media i konsulat niemiecki.

Odrobina historii

Tuż obok rynku wznosi się kościół i klasztor Franciszkanów. Chłodny półmrok wiekowego kościoła skłania do historycznej refleksji. Odwiedźmy koniecznie kaplicę Świętej Anny, gdzie znajdziemy najwspanialsze pamiątki po dawnych władcach księstwa opolskiego. Znajdują się tu dwie najciekawsze płyty nagrobne z wyrzeźbionymi w piaskowcu naturalnej wielkości postaciami Bolka I i II. Kaplicę zdobią tarcze herbowe i medaliony oraz tablica genealogiczna Piastów Opolskich. Nad wszystkim góruje kamienny orzeł spinający żebra gotyckiego sklepienia. Jeśli będziemy mieli odrobinę szczęścia, spróbujmy zwiedzić podziemne krypty, gdzie spoczywają prochy rodziny książęcej. Grobowiec księżnej Elżbiety zdobi ciekawy fresk, pozostałość dawnej polichromii - najstarsze malowidło tego typu, jakie zachowało się na Górnym Śląsku.

Do wartych odwiedzenia zabytków stolicy Śląska Opolskiego należy również charakteryzująca się dwiema 73-metrowymi wieżami katedra Świętego Krzyża położona zaledwie kilka kroków od rynku. W katedrze zobaczymy płytę nagrobną ostatniego Piasta opolskiego Jana Dobrego oraz oryginał cudownego obrazu Matki Boskiej Opolskiej z około 1500 r. z ozdobioną srebrną suknią, którą Jan III Sobieski ofiarował, wracając spod Wiednia w 1683 r.

Spacerując ulicami lewobrzeżnego Opola, aż trudno uwierzyć, iż w lipcu 1997 r. miasto było dotknięte powodzią, która na wyspie Pasieka sięgała pierwszej kondygnacji, a na wielu budynkach do dzisiaj możemy zobaczyć gdzieniegdzie jej ślady. Większość z nich została pieczołowicie odremontowana.