Województwo zachodniopomorskie

Pomorze Zachodnie jest bardzo atrakcyjnym regionem pod względem turystycznym, szczególnie gdy chodzi o sezon letni. Poza uznanymi ośrodkami i obszarami [Szczecin, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Świnoujście, wyspa Wolin] oferuje szereg innych interesujących miejscowości.

Na początek nieco historii regionu, w której mieli swój udział Duńczycy, Szwedzi, Niemcy a nawet... Wikingowie osiadli na wyspie Wolin. Wprawdzie dwukrotnie książęta piastowscy podbijali Pomorze Zachodnie [po raz ostatni Bolesław Krzywousty w 1121 r., który sprowadził tu misję chrystianizacyjną Ottona z Bambergu], ale wkrótce wpływy na te ziemie rozciągnęli królowie duńscy a następnie niemieccy. Od XII do XVII w. panowała tutaj dynastia zachodniopomorska Gryfitów [nie piastowska !]. W latach trzydziestych XVI w. wprowadzono na Pomorzu Zachodnim reformację i sekularyzowano liczne klasztory. W latach 1630-1720 Pomorze dostało się pod panowanie szwedzkie a po 1720 r. - pruskie [które trwało do II wojny światowej]. Wówczas też sprowadziło się tu wielu wygnanych z Francji hugenotów. W 1729 r. w Szczecinie urodziła się Zofia Augusta Fryderyka Anhalt-Zerbst - znana powszechnie jako caryca Katarzyna II.

Na charakterystykę geograficzną województwa zachodniopomorskiego składają się dwie krainy: Pobrzeże Zachodniopomorskie z licznymi portami i zabytkami oraz Pojezierze Zachodniopomorskie [to część Pojezierza Pomorskiego, rozciągającego się od Meklemburgii w Niemczech aż do Warmii i Mazur] z wieloma jeziorami rynnowymi o dużej głębokości i dużą powierzchnią lasów iglastych.

Na Pobrzeżu Zachodniopomorskim główną uwagę zwracają ciągnące się kilometrami plaże oraz wydmy odgradzające od morza płytkie jeziora. Z tego powodu powstało tu wiele mniej lub bardziej znanych ośrodków wczasowych z bogatą bazą turystyczną: Dziwnów, Dziwnówek, Pobierowo, Pustkowo, Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica, Mrzeżyno, Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Sarbinowo, Chłopy, Mielno-Unieście, Dąbki, Darłowo. Na Pobrzeżu Zachodniopomorskim znajduje się też Kamień Pomorski - pierwsza stolica księstwa zachodniopomorskiego i stolica biskupstwa. Od XIV w. miasto było członkiem Hanzy. Z tego czasu pozostała romańsko-gotycka katedra z najcenniejszymi na Pomorzu Zachodnim barokowymi organami z 1669 r. oraz dwoma obrazami Łukasza Cranacha Starszego.

Na wschód od Kamienia Pomorskiego znajduje się Trzebiatów z gotyckim kościołem Macierzyństwa N.M.P. z XIV-XV wieku, 89 metrową wieżą i dzwonami należącymi do największych na Pomorzu.

Z kolei Kołobrzeg, niegdyś stolica biskupstwa [powołanego w 1000 roku na zjeździe gnieźnieńskim], znany z odbywających się do niedawna festiwali piosenki żołnierskiej może się pochwalić gotycką Bazyliką Mariacką z XIV w. z monumentalnym świecznikiem z brązu o wadze ponad 900 kg. Ponadto odbywa się tu coroczny Jarmark Solny - na pamiątkę warzenia soli, która od XI w. była istotnym źródłem dochodów miasta. Obecnie można przyjrzeć się warzeniu soli według technik średniowiecznych. Najciekawszym zabytkiem Koszalina jest katedra gotycka z XIV w., w której odbywają się festiwale muzyki organowej.

W Darłowie możemy podziwiać 60 m. wieżę kościoła mariackiego, która służyła zarazem za latarnię morską. Dzisiaj Darłowo jest najlepiej zachowanym na Pomorzu Zachodnim średniowiecznym założeniem miejskim. Trzęsacz znany jest z ocalałych dotąd fragmentów kościoła, który został zniszczony przez fale Bałtyku. Pojezierze Zachodniopomorskie to idealne miejsce dla żeglarzy, kajakarzy, wędkarzy, amatorów pieszych wędrówek i rowerzystów. Dla tych ostatnich przygotowano sieć szlaków biegnących przez najciekawsze zakątki regionu. Obszar ten można podzielić na mniejsze regiony pojezierne: Pojezierze Myśliborskie, Wałeckie, Drawskie i Ińskie. Mało znane Pojezierze Myśliborskie uchodzi za "raj dla wodniaków".

Obszar ten jest bogaty w lasy dębowe i bukowe oraz liczne przykłady budownictwa gotyckiego i barokowego. Pojezierze Wałeckie to obszar pofałdowany, dający wiele możliwości uprawiania wędrówek pieszych i rowerowych. Znajduje się tu około 150 malowniczych jezior oraz wiele unikalnych rezerwatów przyrody.

SZCZECIN

Leży nad rozlewiskami Odry i jeziorem Dąbie, między wzniesieniami Bukowymi, Warszewskimi i Wałem Bezleśnym. Wokół miasta rozciągają się puszcze: Goleniowska, Wkrzańska, Bukowa. Dzieje Szczecina są nierozerwalnie związane z historią regionu.

Obecnie liczy około 420 tysięcy mieszkańców i wspólnie ze Świnoujściem tworzy duży zespół portowy. Corocznie w czerwcu odbywają się tu Dni Morza i wiele innych imprez kulturalnych. Przy zwiedzaniu Szczecina pomocny jest Miejski Szlak Turystyczny, oznaczony namalowaną na chodnikach czerwoną przerywaną linią. Prowadzi on do najcenniejszych zabytków miasta: kościoła św. św. Piotra i Pawła z 1124 r., założonego przez Ottona z Bambergu, kościoła św. Jakuba z XIV/XV w., Ratusza Staromiejskiego z połowy XIV w., mieszczącego obecnie Muzeum Historii Miasta i pięcioskrzydłowego Zamku Książąt Pomorskich.

Poza Miejskim Szlakiem Turystycznym leży Cmentarz Centralny [ok. 170 ha] - jeden z największych na świecie, który bardziej przypomina park, niż miejsce wiecznego spoczynku. Natomiast w dzielnicy Zdroje znajduje się Jezioro Szmaragdowe, powstałe po zamknięciu w latach dwudziestych wyrobiska kredy.

WOLIN

To druga co do wielkości w delcie Odry i Wkry - 265 km2 i największa wyspa w granicach Polski. Wyspa pokryta jest wzniesieniami morenowymi do 115 m. wysokości, które porastają piękne lasy bukowe i sosnowe. Leżące na wyspie Jezioro Turkusowe [1,6 ha] zawdzięcza swoją szmaragdowo-turkusową barwę zalegającym pokładom kredy. Sporą część wyspy zajmuje Woliński Park Narodowy [110 km2], którego osobliwością są urwiste klifowe brzegi. Są tu też rezerwaty, mieszczące wiele rzadkich okazów ptaków [orły bieliki, bataliony bojowniki]. Każdego roku morze wdziera się o około 80 cm w głąb wyspy.

Kiedyś wyspę zamieszkiwali słowiańscy Wolinianie. W X-XI w. wyspa była wielokrotnie zdobywana przez Wikingów, którzy nawet założyli tu jarlostwo [siedzibę wojowników normańskich]. W X w. Wolin był potężnym miastem liczącym ponad 10.000 mieszkańców. Jego przeszłość można poznać bliżej w miejscowym Muzeum Regionalnym. W 986 roku na wyspie zmarł jeden z królów duńskich Harald Sinozęby.

Na wyspie znajdują się dwa znane ośrodki wczasowe : Międzyzdroje i Świnoujście. Międzyzdroje, poza spełnianą od początku XIX wieku funkcją uzdrowiska, stały się ostatnio ",Polskim Cannes" z powodu odbywającego się w lipcu Festiwalu Gwiazd Filmowych. Natomiast Świnoujście leży na 44 wyspach, w tym na wyspach Wolin i Uznam. Na wyspie Wolin znajduje się część przemysłowa z portem a część wypoczynkowo-uzdrowiskowa zajmuje centralną i wschodnią część miasta.

POJEZIERZE DRAWSKIE

Krainę tę wyróżnia nie tylko znaczna liczba jezior [ponad 250 !], lecz także wyjątkowo urozmaicona rzeźba terenu [na niewielkich odcinkach różnice wysokości przekraczają nieraz 50 m.].

Największe skupiska jezior znajdują się w okolicach Czaplinka, Drawska Pomorskiego, Bornego Sulinowa, Szczecinka i Złocieńca. Osobliwością pojezierza są jeziora lobeliowe - z ubogą fauną i florą o przezroczystej wodzie i piaszczystym dnie [jeziora: Kaleńskie i Łąka koło Czaplinka, Kapka i Leśniówek Mały koło Złocieńca]. W centralnej części Pojezierza Drawskiego utworzono Drawski Park Krajobrazowy.

Ponad 10 procent powierzchni parku zajmuje 48 jezior z drugim co do głębokości w Polsce Jeziorem Drawskim [83m.]. W północnej części krainy znajduje się tzw. ",Szwajcaria Połczyńska", znana z pagórkowatego ukształtowania terenu, dużej ilości jezior i lasów oraz miejscowości uzdrowiskowej Połczyn Zdrój.

Część prastarej Puszczy Drawskiej z pomnikami przyrody, żremiami bobrowymi i wieloma rzadkimi gatunkami ryb chroni natomiast Drawieński Park Narodowy.