Austria narty: Zaplanuj narciarski wypad do Tyrolu [OŚRODKI, NOCLEGI, KUCHNIA]

Na narciarzy w Tyrolu czeka ponad 70 ośrodków i 5,2 tys. kilometrów tras narciarskich o wszystkich stopniach trudności. Wygodny dostęp do stoków gwarantują doskonała infrastruktura i nowoczesne wyciągi. Na gości z Polski czekają atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi, różnorodne imprezy rozpoczynające i kończące sezon oraz słynne Apres Ski i pyszna tyrolska kuchnia.

Tyrol narty. Jak dojechać na miejsce

Zaletą Tyrolu jest jego położenie - dzięki dobrze rozwiniętej sieci autostrad do Tyrolu łatwo i szybko można się dostać przez Niemcy (autostrady są tam bezpłatne) lub Czechy i Austrię (10-dniowa winieta na Austrię kosztuje 8,50 euro). Osoby podróżujące samolotem korzystać mogą z połączeń do Innsbrucka (przez Wiedeń) lub do Monachium (szeroka oferta połączeń z całej Polski liniami LOT i Lufthansa). Z lotniska w Monachium łatwo można się dostać do każdej doliny w Tyrolu dzięki usługom transferowym firmy Four Seasons Travel. Przejazd w dwie strony z lotniska do Innsbrucka i z powrotem wygodną taksówką kosztuje 82 euro.

Główny sezon narciarski w Tyrolu rozpoczyna się na początku grudnia i trwa do końca marca. Na 5 Tyroslkich Lodowcach (Kaunertal, Pitztal, Sölden, Hintertux i Stubai) wyciągi ruszają już w połowie września a sezon trwa w zależności od warunków, nawet do połowy czerwca.

Tyrol narty. Znajdź ośrodek dla siebie

Każdy z ponad 70 ośrodków narciarskich w Tyrolu gwarantuje doskonale przygotowane trasy narciarskie, pewność śniegu i doskonałą infrastrukturę. To, jaki ośrodek ostatecznie wybierzemy zależy od naszych dodatkowych oczekiwań - jeśli podróżujemy z dziećmi warto wybrać ośrodek, który specjalizuje się w goszczeniu najmłodszych. Mamy wtedy pewność, że na miejscu dzieciaki korzystać będą mogły z dodatkowych udogodnień na wyciągach, w restauracjach czy w szkółkach narciarskich i hotelach. Rodzinne ośrodki oferują również zniżki na karnety, szkółki narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu. Spośród wielu rodzinnych stacji warto zwrócić uwagę na Ski Juwel (Alpbachtal i Wildschönau), Serfaus-Fiss-Ladis, lodowiec Stubai, Nauders w regionie Tiroler Oberland czy stacje narciarskie w Tyrolu Wschdnim (Osttirol) lub w dolinie Zillertal (np. Zillertal Arena).

W ośrodkach takich, jak Ischgl, Mayrhofen czy Sölden fani dobrej zabawy, nocnego życia i zakupów na pewno nie będą rozczarowani. Miłośnicy sportowej jazdy na nartach mogą wybrać się do Serfaus-Fiss-Ladis, Ischgl czy SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental (wszystkie powyżej 200 km przygotowanych tras) lub na jeden z 5 Tyrolskich Lodowców (Pitztal, Kaunertal, Hintertux, Stubai czy Sölden). Kultowe stacje narciarskie jak Kitzbühel czy St. Anton am Arlberg ucieszą wszystkich narciarzy.

Tyrol narty: Jak szukać noclegów i rezerwować urlop?

Kiedy zapadnie dezycja, gdzie spędzimy ferie zimowe lub wyjazd na narty, czas na szukanie i rezerwację noclegów. W każdym regionie w Tyrolu znaleźć można zarówno apartamenty bez wyżywienia, jak i pensojnaty ze śniadaniem czy hotele 4* z pełnym wyżywieniem. Szukać noclegów najwygodniej na stronie miejscowej organizacji turystycznej online lub składając zapytanie w informacji turystycznej. Podając datę przyjazdu, kategorię noclegu i ilość oraz wiek osób otrzymamy drogą mejlową konkretne oferty z dostępnych w tym terminie i kategorii obiektów. Lokalne organizacje turystyczne oferują również różnorodne oferty ryczałtowe, w których zawarty jest nocleg, skipassy, często szkółka narciarska lub wypożyczalnia sprzętu. Lista ofert dostępna jest na stronie miejscowej organizacji turystycznej lub na stronie www.tyrol.pl/ofery-zima gdzie wszystkie oferty opisane są w języku polskim. Oferty ryczałtowe często dotyczą konrektnych tematów, jak np. urlop z dziećmi, nauka jazdy na nartach czy wypoczynek w sezonie niskim.

Tyrol narty: Czego nie można pominąć na nartach w Tyrolu?

Na cudowny urlop na nartach składa się odpowiednia ilość śniegu, szybkie wyciągi, brak kolejek, świetna kuchnia i dużo słońca. Na pogodę niestety nie mamy wpływu, ale cała reszta jest tu gwarantowana.

Zimą na brak śniegu w Tyrolu nie można narzekać. Wszystkie ośrodki narciarskie korzystają z armatek śnieżnych, szczególnie użytecznych w dolnych partiach stoków, gdzie wczesną wiosną brakuje białego puchu. Aby chronić środowisko naturalne przed zanieczyszczeniami do naśnieżania stoków wykorzytuje się jedynie wodę pitną, gormadzoną w jeziorkach zaporowych, które zimą prezentują się wyjątkowo urlokliwie. W stacjach narciarskich nie trzeba obawiać się kolejek do wyciągów. Dzięki rokrocznym inwestycjom w poprawę infrastruktury, w nowe gondole i szybsze krzesełka problem ten w zasadzie nie istnieje. Większość ośrodków korzysta z nowoczesnych, szybkich krzeseł wyposażonych w ochraniacze przeciwwiatrowe i specjalne zabezpieczenia dla dzieci. Inwestycje nie omijają też restauracji i schronisk górskich. Gwiazdki Michellin czy czapki Gault Milleau nie są żadkością nawet na wysokości powyżej 3000m n.p.m. Pysznej, tyrolskiej kuchni można spróbować właściwie wszędzie - zarówno w dużych restauracjach samoobsługowych, jak i w przytulnych, górskich schroniskach położonych tuż przy stokach narciarskich.

Tyrol narty: Tyrolska kuchnia

Tyrolska kuchnia to przede wszystkich proste, ale wyjątkowo smaczne i sycące dania, które doskonale zaspakajaja apetyt po całym przedpołudniu spędzonym na stoku. Zupa gulaszowa, rosół z naleśnikami lub knedlem z wątróbką albo speckiem wystraczają czasem za cały posiłek. Kto jednak ma ochotę na danie główne powinien spróbować Kasspatzl czyli kluseczek zapiekanych w żeliwnej patelence z dodatkiem sera górskiego i prażonej cebuli lub Gröstll czyli krojonych ziemniaków zapiekanych w patelence z mięsem, speckiem, kiełbasą i serem górskim. W schroniskach często podawane są również Kaspressknödel, czyli pyszne knedle z serem, które są doskonałym dodatkiem do rosołu lub podawane są z sałatą. Na deser, lub jako danie główne koniecznie należy spróbować Kaiserschmarrn czyli cesarskiego, puszystego omletu, który rozdrobniony podaje się z powidłami śliwkowymi lub musem jabłkowym. Do picia zamówić można miejscowy browar, np. Zillertal Bier lub Starkenberg a po jedzeniu spróbować lokalnych Schnapsów z moreli, gruszki Williams lub szyszek jodły (Zirbenschnaps).

Tyrol narty: Apres Ski

Zmęczonym po nartach mięśniom najlepiej zrobi wizyta w termach lub na saunie, jak np. W Aqua Dome w Längenfeld. Po nartach warto również zajrzeć do barów Apres Ski, gdzie do wieczora gra muzyka i potańczyć można w butach narciarskich. Apres Ski trwa do ok. 20:00. Najsłynniejsze imprezy odbywają się w Ischgl i w Sölden. Rodziny z dziećmi koniecznie powinny spróbować kilkulikometrowych zjazdów na sankach lub zimowych coasterów np. w Lienz lub w Zell am Ziller.

Więcej o: