Cypr - wyspa na każdą porę roku. Zorganizuj podróż na Cypr

Ciepły, słoneczny Cypr jest kierunkiem całorocznym, więc sprawdzi się także w okresie jesienno-zimowym. Co prawda sezon turystyczny trwa tu od maja do listopada, a powinni to uwzględnić przede wszystkim klienci biur podróży. Jeżeli pewnego dnia kapryśnej, polskiej jesieni zapragniecie cypryjskiego słońca i plaży, przeczytajcie kilka porad na temat wyspy i ruszajcie na jej podbój.

Cypr w liczbach

Republika Cypryjska

Powierzchnia: 5642 km kwadratowyc (2/3 powierzchni całej wyspy)

Ludność: 840 tys. mieszkańców

Religia: kościół prawosławny - 68 proc., islam - 23 proc.

Język: grecki

Waluta: euro

Wyspa nigdy nie miała szczęścia do swoich włodarzy. Bezustannie przechodziła z rąk do rąk. W ciągu liczącej 10 tys. lat historii panowali tu Grecy, Fenicjanie, Persowie, Rzymianie, Arabowie, Wenecjanie, Turcy i Brytyjczycy. Od 1960 r. Cypr jest niepodległą republiką, a w 2004 r. wszedł nawet do Unii Europejskiej, ale wciąż mówi się o nim "pęknięta wyspa". Od 1974 r. i inwazji wojsk tureckich podzielony jest na Republikę Cypryjską i Turecką Republikę Cypru Północnego . Drugie z tych państw uznawane jest wyłącznie przez Turcję. Dla Cypryjczyków z południa to po prostu terytorium okupowane.

Słyszałam kiedyś odważną teorię, że turyści czy podróżnicy nie powinni interesować się polityką. A co jeśli swoją niewiedzą popierają dyktaturę? Jeśli ich ignorancja krzywdzi mieszkańców? Dlatego piszę tylko o południowej części Cypru - tej legalnej i dążącej do zjednoczenia całej wyspy.

Tekst pochodzi z najnowszego numeru magazynu

Kiedy jechać na Cypr

To wyspa na każdą porę roku. Latem głównym celem jest wybrzeże, ale trzeba liczyć się z dużym upałem i tłokiem na plażach. Najlepszym momentem na wizytę są jesień, zima i wiosna, kiedy jest ciepło, ale nie upalnie, a zimą i wiosną dodatkowo cała wyspa tonie w kwiatach. W tym czasie staje się ona też rajem dla aktywnych turystów, którzy wyruszają na szlaki piesze, konne i rowerowe, nurkują i żeglują. Od stycznia do marca w tym samym dniu można pędzić po falach na nartach wodnych i szusować po zaśnieżonych stokach boskiego Olimposu (1952 m n.p.m.).

Podróż na Cypr

Oczywiście najlepiej czarterem (jeśli wykupimy wycieczkę w biurze podróży). Można również dotrzeć na miejsce tanimi liniami Ryanair (od 500 zł w obie strony). Regularne połączenia cztery razy w tygodniu oferuje też LOT (od 800 zł), ale nocne godziny podróży nie gwarantują dużego komfortu.

Dokumenty

Wystarczy dowód osobisty. Ale jeśli ktoś chciałby przejść, np. w Nikozji, na stronę turecką, musi pamiętać o zabraniu paszportu, Cypr Północny nie należy bowiem do Unii.

Gdzie spać na Cyprze

Na bazę hotelową składają się przede wszystkim obiekty 4- i 5-gwiazdkowe. Propozycji dla niskobudżetowych turystów jest nieco mniej niż na innych śródziemnomorskich wyspach, zwłaszcza na wybrzeżu. Nieprawdą jest jednak, że to wyspa tylko dla najbogatszych. Nawet w sezonie można znaleźć pokój 2-osobowy za ok. 30 euro (przy tygodniowym pobycie). Wyszukiwanie i rezerwowanie noclegów ułatwia strona www.bookcyprus.com.

Podróżowanie po Cyprze

Najlepszym sposobem na zwiedzanie Cypru jest poruszanie się samochodem. Odległości między poszczególnymi miejscowościami są niewielkie, a podróżowanie ułatwiają dobrze utrzymane i oznakowane drogi. Jedynym utrudnieniem jest ruch lewostronny. Wynajęcie auta to wydatek 50-80 zł za dzień. Cena zależy od długości wynajmu, dlatego opłaca się wypożyczać samochód na minimum 3-4 dni (a najlepiej jeszcze dłużej). Dopuszczalna prędkość na autostradach to 100 km/godz., a w terenie zabudowanym - 50 km/godz. Obowiązkowe jest też zapinanie pasów.

Cypr. Co warto pamiętać na temat wyspy

* Od 1987 r. na wyspie obowiązuje ogólnoeuropejski system miar i wag. Pamiątką po Anglikach są angielskie wtyczki do kontaktów (w recepcjach hotelowych udostępniane są adaptery).

* Na wyspie nie ma linii kolejowych - pozostaje więc podróżowanie samochodami lub autobusami.

* Wokół baz wojskowych oraz w strefie buforowej między grecką a turecką częścią wyspy obowiązuje całkowity zakaz fotografowania . To samo dotyczy klasztorów i kościołów.

Cypr. Ważne adresy

Ambasada RP w Republice Cypryjskiej

Nikozja, Kennedy Avenue 12/14, Office 601, 1087

tel. 35 722 751 980

Cypryjska Organizacja Turystyczna

ul. Wilcza 13/6, 00-538 Warszawa

tel. 22 827 90 36

e-mail: cto@cypr.pl

www.visitcyprus.com

Cypr. Jaką opcję podróży wybrać

Cypr z biurem podróży. Jeśli wolimy luksus i wygodę, najtaniej i najłatwiej jest wykupić wycieczkę w biurze podróży. Warto jednak pamiętać, że opcja all inclusive jest dobra dla plażowiczów . Jeśli chcemy dużo zwiedzać, lepiej ograniczyć się do noclegu ze śniadaniem - dzięki temu nie będziemy uwiązani godzinami posiłków. Godne polecenia są wycieczki fakultatywne oferowane przez biura. Często prowadzą je polscy przewodnicy, od lat mieszkający na wyspie. Dzięki nim można dowiedzieć się bardzo dużo na temat historii, sztuki i kultury wyspy. Wybierając wycieczkę z biurem podróży, warto zwrócić uwagę na to, czy miejscem docelowym jest Cypr Południowy, czy Cypr Północny. W tym drugim przypadku trzeba mieć świadomość, że niezbędny jest paszport (sam dowód osobisty nie wystarczy) oraz że nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych - wszystkie przeloty odbywają się z międzylądowaniem w Turcji.

Cypr indywidualnie. Sezon na Cyprze zaczyna się wczesną wiosną, a kończy w listopadzie . Ceny rosną wraz z napływem turystów, osiągając apogeum latem. Minimalny wydatek podczas wyjazdu indywidualnego to ok. 200 zł na dzień od osoby (ze skromnym noclegiem, jedzeniem, dojazdami i biletami wstępu). Osobiście zawsze polecam wykupienie przelotu i noclegów w biurze podróży oraz wynajęcie samochodu w celu samodzielnej eksploracji wyspy. Choć przyznaję, że ruch lewostronny to spore wyzwanie . Ostatnio coraz modniejsza na wyspie staje się agroturystyka, która pozwala posmakować prawdziwego cypryjskiego życia oraz poznać miejscowe obyczaje i kulturę w praktyce. Przydatne adresy: www.agrotourism.com.cy, www.cyprusvillages.com.cy.

Więcej o: