Ubrania do jazdy rowerem

Strój rowerowy nie musi się składać tylko ze spodenek z lycry i koszulki w krzykliwym kolorze

Typowe rowerowe rękawiczki (od 35 zł) przykrywają tylko część palców, ale do jazdy zimą lub jako ochronę przed wypadkiem podczas zjazdów można kupić rękawiczki z pełnymi palcami. Rękawiczki amortyzują wstrząsy, chronią dłonie przed odciskami i obrażeniami podczas wypadku. Dla osób, które lubią komfort, dobrym rozwiązaniem są rękawiczki z poduszeczkami z żelu (takiego samego jak ten, z którego robi się wygodne siodełka).

Kolejnym elementem rowerowego stroju są spodenki ze specjalną wkładką amortyzującą (ok. 50 zł), która pomaga znieść wyboje i niewygodę rowerowego siodełka. Produkowane są wersje zarówno dla pań, jak i dla panów. Większość spodenek z wkładką szyje się z lycry, ale jeśli ktoś nie przepada za takimi ubraniami, nie musi rezygnować z komfortu. W dobrych sklepach rowerowych można kupić ubrania, które na pierwszy rzut oka nie różnią się od normalnych, na przykład spodenki z wkładką wyglądające jak najzwyklejsze szorty. Niektóre firmy produkują nawet spodenki z... odpinaną wkładką amortyzującą. Na chłodniejsze dni można zaś kupić spodnie z wkładką i długimi nogawkami.

Każdy, kto używa roweru nie tylko do krótkich i leniwych spacerów, powinien zainteresować się koszulką przeciwpotną, czyli oddychającą (od 40 zł). Jest ona wykonana z materiału, który umożliwia oddychanie ciała, czyli odparowanie potu. Takie materiały to na przykład cool max, rhovyl czy bieliźniany polar.

Ważnym elementem rowerowego stroju są okulary (od 50 zł). Spotkanie oka z muchą przy prędkości 30 km/godz. może się skończyć wizytą u lekarza. Dlatego do jazdy rowerem warto założyć jakiekolwiek okulary. W specjalistycznych sklepach można kupić również przezroczyste okulary z niełamiącego się tworzywa, na które nałożyć można dodatkowe przyciemniane "szybki" (np. podczas słonecznej pogody).

Deszcz jest dla rowerzysty dużo bardziej nieprzyjemny niż dla piechura. Kurtki produkowane z myślą o rowerzystach wykonane są najczęściej z materiałów nieprzemakalnych i oddychających (nieprzepuszczających wody, a umożliwiających odparowanie potu, np. Gore-tex). Podczas jazdy pocimy się dużo bardziej niż idąc, dlatego bardzo przydatnym patentem w takich kurtkach są zamykane na suwaki otwory - wywietrzniki pod pachami. W sklepach trafiają się też obszerne peleryny dla rowerzystów. Warto jednak pamiętać, że swoją funkcję spełnią one dobrze tylko wtedy, gdy pedałujemy naprawdę leniwie. Szybsza jazda w takim ubiorze sprawia, że ubrany w pelerynę rowerzysta czuje się jak w łaźni parowej...