Jesień na Wyspach Kanaryjskich: La Palma - praktyczne porady

Koniec lata nie musi być ani chłodny, ani melancholijny. Spakuj walizki i skocz na Wyspy Kanaryjskie. Wczesną jesienią La Palma jest ciepła, tańsza a przede wszystkim pusta. My podrzucamy Ci ?instrukcję obsługi? - czym podróżować, gdzie spać, co jeść na La Palmie.

La Palma nie jest dużą wyspą - ma zaledwie 708 kilometrów kwadratowych, jednak jest ponoć najbardziej stroma na świecie - na odcinku zaledwie 10 km wznosi się z poziomu morza do wysokości 2426 m n.p.m. (Roque de Muchachos). Północną część przecinają głębokie wąwozy, co w połączeniu z wysokim klifowym wybrzeżem sprawiło, że zawsze była ona mniej dostępna i słabiej zaludniona niż południe. To właśnie w południowej części znajdują się największe skupiska ludzi oraz większość z nielicznych plaż La Palmy. Środek zajmuje potężna depresja, Caldera de Taburiente, która powstała najprawdopodobniej w wyniku zapadnięcia się potężnej wulkanicznej góry.

Wyspy Kanaryjskie - La Palma. Przyjazd

1) Samolotem. Rozbudowane i zmodernizowane lotnisko Aeropuerto de La Palma jest usytuowane ok. 8 km na południe od stolicy La Palmy, Santa Cruz de la Palma. Usytuowane nad samym brzegiem oceanu potężne i nowoczesne lotnisko przez większość czasu jest jednak opustoszałe. W czasie zbierania informacji do przewodnika (2013 rok) bezpośrednie i regularne loty na La Palmę z Europy oferował jedynie niemiecki przewoźnik Air Berlin (www.airberlin.com), hiszpańskie linie Iberia (www.iberia.es) oraz ich tańszy odpowiednik IberiaExpress (www.iberiaexpress.com). Pozostałe połączenia to głównie czartery oraz przeloty Bintercanarias na Teneryfę (BC ok. 10 lotów dziennie), skąd można polecieć na każdą z pozostałych wysp archipelagu. Mieszkańcy wyspy, przeklinają tak kosztowną i jak na razie niezwracającą się inwestycję, chociaż może za jakiś czas sytuacja się zmieni - w planie są ponoć nawet bezpośrednie loty do Polski. W porcie działa biuro informacji turystycznej (www.visitlapalma.es).

Jeżeli ktoś nie zdecyduje się na wypożyczenie samochodu już na lotnisku, może skorzystać z autobusu nr 500 (6.30-24.00 co 30 min; ok. 1 euro, 20 min), który w drodze do Santa Cruz de Tenerife zatrzymuje się także w Los Can-cajos lub nr 301 jadącego do Los Llanos (3 kursy dziennie). Inna opcja to taksówka.

2) Promem. Dzięki promom z La Palmy można się dostać na El Hierro czy na Teneryfę, jednak trzeba przyznać, że akurat w przypadku tej wyspy nie jest to ani najbardziej ekonomiczny, ani najszybszy sposób przemieszczania się.

Naviera Armas (www.navieraarmas.com). S.C. de la Palma-La Gomera-Los Cristianos na Teneryfie (nd.-pt. raz dziennie; dorośli od 90 euro w dwie strony, dzieci i młodzież 12-26 lat 70 euro, do 12 lat 45 euro, do 3 lat bezpł.; ok. 4 godz.); S.C. de La Palma-El Hierro (raz w tygodniu; dorośli 60 euro w dwie strony, dzieci i młodzież 12-26 lat 50 euro, do 12 lat 35 euro, do 3 lat bezpł.).

Wyspy Kanaryjskie - La Palma. Komunikacja na wyspie

1) Autobus. Podobnie jak na innych wyspach, jedynym środkiem komunikacji publicznej na La Palmie jest autobus. Dość dobrze rozwinięta sieć obsługiwana przez firmę Transportes Insular la Palma (www.transporteslapalma.com) pozwala objechać wyspę i odwiedzić najważniejsze miejscowości. Niestety, autobusy nie przejeżdżają przez środek wyspy , w pobliżu Roque de Muchachos. Jeżeli ktoś planuje poruszać się główne autobusem, powinien się zaopatrzyć w specjalny bilet Bonobus (12 euro; do nabycia np. w kioskach z gazetami), z którym każdy przejazd jest ok. 20% tańszy .

Wyspy Kanaryjskie - La Palma. Linie autobusowe: nr 100 S.C. de la Palma-Barvolento-Santo Domingo-Tazacorte-Los Llanos de Aridane (pn.-pt. 20 połączeń, sb. i nd. 10 połączeń), linia nr 200: S.C. de la Palma-Mazo-Fuencaliente-Los Llanos de Aridane (pn.-pt. 21 połączeń; sb. i nd. 10 połączeń); linia nr 201 S.C. de la Palma-Mazo-Fuencaliente (codz. 8 połączeń), linia nr 203 Los Canarios-Indias-Hotel-Faro (codz. 6 połączeń), linia nr 204 Los Llanos-Puerto Naos-Charco Verde (codz. 15 połączeń) linia nr 207 Los Llanos-Puerto de Tazacorte (codz. 15 połączeń), linia nr300 S.C. de la Palma-El Paso-Los Llanos (codz. 20 połączeń).

2) Samochód. Wynajęcie samochodu to zdecydowanie najwygodniejszy sposób na poruszanie się po La Palmie, tym bardziej że nie jest to tak duży wydatek, jak mogłoby się wydawać. Jednak za jazdę wokół La Palmy (ze względu na ukształtowanie terenu wyspy raczej nie da się przejechać wzdłuż i wszerz) powinni brać się wyłącznie doświadczeni kierowcy, niebojący się stromych podjazdów i ostrych zakrętów, które niejednokrotnie trzeba pokonywać na jedynce lub ruszając z ręcznego. Wypożyczalni nie brakuje - najwięcej ich można znaleźć w Los Cancajos, Puerto Naos, Los Llanos de Aridane oraz w Santa Cruz de la Palma.

Wyspy Kanaryjskie - La Palma. Wypożyczalnie na lotnisku: Cicar (www.cicar.com), Ancar (www.ancar lapalma.com); w Los Cancajos: Almaturist (www.almaturist.com), Autos Oasis La Palma (www.oasis la palma.com), Autos Orlando (www.orlandorc.com), w Puerto: Naos Ancar (www.ancar lapalma.com), Auto Oasis La Palma (www.oasis-la-palma.com), Rent A Car Pemai (www.rentacarpemai.com).

Wyspy Kanaryjskie - La Palma. Gdzie spać na La Palmie

W porównaniu z dużymi wyspami baza noclegowa La Palmy prezentuje się skromnie - na turystów czeka zaledwie 7,5 tys. miejsc, a mimo to znalezienie noclegu jest zdecydowanie tańsze i łatwiejsze niż na Teneryfie czy Gran Canarii.

Wyspy Kanaryjskie - La Palma. Apartamenty i hotele. Miejsca oferują głównie rodzinne apartamenty oraz bardzo atrakcyjne cenowo casas rurales (w ich wynajmowaniu pośredniczy stowarzyszenie agroturystyki: www.laislabonita.es), chociaż do dyspozycji jest też kilka hoteli-ośrodków wypoczynkowych.

Wyspy Kanaryjskie - La Palma. Biwak. Na wyspie istnieje kilka oficjalnych pól biwakowych , zarządzanych przez organizacje zajmujące się ochroną przyrody lub lokalne samorządy. Przygotowano na nich miejsca pod namioty oraz domki kempingowe do wynajęcia. Dostępna jest woda pitna, toalety i prysznice. Aby skorzystać z pól biwakowych, trzeba kilka dni wcześniej poprosić o specjalne pozwolenie. Samorząd La Palmy stworzył także sieć schronisk górskich dla piechurów (www.senderosdelapalma.com). Za darmo i maksymalnie na dwie noce można zatrzymać się na kempingu wewnątrz Caldera de Taburiente, jednak wcześniej trzeba uzyskać pozwolenie od władz Parku Narodowego (www.reservasparquesnacionales.es).

Wyspy Kanaryjskie - La Palma. Co zjeść

Ze względu na stosunkowo niewielki ruch turystyczny działające na La Palmie restauracje gotują głównie dla miejscowych, dzięki czemu na wyspie można skosztować naprawdę dobrze przyrządzonych dań tradycyjnej kuchni kanaryjskiej oraz lokalnych przysmaków.

Dania główne i przystawki. Do tych ostatnich zalicza się przede wszystkim queso palmero a la plancha (delikatny kozi ser z grilla) podawany z czosnkowo kolendrowym sosem mojo verde oraz poławiane tylko u wybrzeży La Palmy miniaturowe krewetki, zwane tu camarones lub quisquillas. Ważnym składnikiem wyspiarskiej kuchni są jadalne bulwy rośliny ame (pochrzyn), które dodaje się do zup. Innym ciekawym dodatkiem są los polines - gotowane banany podawane do mięs i ryb.

Słodkości. Na La Palmie przygotowuje się także doskonałe i bardzo słodkie desery. Do tych najbardziej typowych należą rapaduras i queso de almendras, które konsystencją przypominają landrynki, oraz gęsty i lepki pudding bienmesabe - wszystkie wytwarzane na bazie migdałów, żółtek, miodu palmowego i potężnej ilości cukru trzcinowego. Łasuchy powinny także spróbować bardzo słodkiego deseru principe Alberto, czyli gęstego musu czekoladowego z orzechami i migdałami przełożonego biszkoptem. Ponoć przygotowała go Matilde Arroyo, cukierniczka z Los Llanos de Aridane dla samego księcia Alberta z Monako.

Alkohole. Jeżeli chodzi o lokalne alkohole, to warto spróbować wytwarzanego na La Palmie rumu Ron Aldea oraz wina.

Wyspy Kanaryjskie - La Palma. Plaże

Wybrzeże to prawie wyłącznie strome zbocza, między którymi tylko od czasu do czasu udaje się znaleźć niewielką zatoczkę z czarną wulkaniczną plażą. Największe plaże to Playa de Cancajos , oddalona o kilka kilometrów na południe od Santa Cruz de la Palma, oraz Playa de Puerto de Naos i Playa de Puerto de Tazacorte w południowo wschodniej części wyspy. Na północnym zachodzie brak plaż i kąpielisk rekompensują Piscinas de la Fajana oraz Charco Azul - specjalne baseny z morską wodą sprytnie wkom-ponowane w klify.

Wyspy Kanaryjskie - La Palma. Wypoczynek z dziećmi

Z jednej strony niezwykle spokojna wyspa jest idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek z dziećmi, z drugiej jednak strony poza zabawą na plaży mało jest do zaoferowania najmłodszym. Dodatkową atrakcją dla dzieci może być wizyta w zoo Maro Parque, przejażdżka quadami oraz wy-cieczka statkiem z Tacoronte.

Wyspy Kanaryjskie - La Palma. Aktywny wypoczynek

Oferta aktywnego wypoczynku na La Palmie przez cały czas się poszerza. W chwili obecnej na wyspie działają firmy oferujące kursy nurkowania i wyprawy nurkowe, wypożyczania kajaków, skoki na paralotni, jazdę konną, wypożyczanie rowerów, przejażdżki quadami i organizację wypraw rowero-wych. Na tym przynajmniej na razie się kończy, chociaż w planach jest wy-budowanie pola golfowego. Wyspa przyciąga także licznych miłośników obserwacji nieba. Ze względu na swoje położenie (blisko równika i na tyle daleko od Afryki, by nie przeszkadzały pustynne burze) jest jednym z najlepszych na świecie miejsc do obserwacji gwiazd. Chętni mogą skorzy-stać z usług biura AstroTur Isla Bonita (El Paso, c/El Rosal 3; www.astrotour.es) które organizuje nocne spacery pod gwiazdami, wyprawy fotograficzne oraz wykłady o gwiazdach.

Więcej o: