W połowie września ruszają kolejne Targi Lipskie. Weekend 14-16.09 w Lipsku z pewnością zainteresuje miłośników projektowania, urządzania i meblowania mieszkań, bo akurat wtedy będzą miały miejsce m.in. Branżowe Targi Aranżacji Wnętrz. Targi Lipskie, szczególnie te mniej specjalistyczne, cieszą się ogromnym zainteresowaniem osób z całego świata. Odbywają się w ciągu całego roku, a uczestniczy w nich około 10 tys. wystawców i ponad milion kleintów.
Lipsk na północ od Starówki. Osoby przybywające do Lipska pociągiem mimochodem rozpoczynają zwiedzanie Lipska od jednej z większych atrakcji miasta, Hauptbahnhof (Główny Dworzec Kolejowy), usytuowanego kilka kroków od Starówki. Jest budowlą jedną z największych tego typu w Europie - pociągi mogą zatrzymywać się przy 26 peronach, a podróżni korzystać z imponującej Wartesaal (poczekalni) z przeszklonym dachem. W 1998 r. obiekt wzniesiony w 1915 r. został odnowiony i zmodernizowany, dzięki czemu jest jednym z najnowocześniejszych dworców w Niemczech.
Lipsk Starówka . Sercem Starówki w Lipsku jest prostokątny Rynek (Markt), po środku którego można zobaczyć wkomponowaną w bruk mozaikę przedstawiającą godło Lipska.
Największą budowlą przy Rynku jest okazały Altes Rathaus (Stary Ratusz) uważany za jeden z najpiękniejszych (i największych) obiektów późnorenesansowych na terenie Niemiec. Zdobią go "koronkowe" szczyty i niewysoka barokowa wieża zegarowa nakryta hełmem z latarnią. W przyziemiu zaprojektowano pasaż handlowy, który do dziś pełni swoją funkcję. Najokazalszą salą ratusza jest Festsaal (Sala Bankietowa) ozdobiona portretami rajców miejskich. Warto zobaczyć olbrzymią, liczącą ok. 20 m kwadratowych makietę miasta z 1823 r., odtwarzającą ówczesny wygląd Lipska. Inna ciekawostką jest portret Jana Sebastiana Bacha wykonany za życia kompozytora, który w latach 1723-1750 był miejskim dyrektorem muzycznym i kantorem w kościele św. Tomasza.
Nieopodal ratusza, w południowej pierzei Rynku żółtą barwą wyróżnia się Dom Królewski z rzędem wykuszowych okien na środku elewacji. Jest to kamienica z 1610 r. (przebudowana w latach 1706-1707 w stylu barokowym), w której w 1698 r. podczas powrotu z podróży do Holandii mieszkał car Rosji Piotr Wielki. Nie była to jedyna sławna postać goszcząca w tym budynku. August Mocny urządzał tu przyjęcia, a w październiku 1813 r. przebywał Napoleon. W 1913 r. obiekt przekształcono w dom handlowy, którym jest do dzisiaj.
W północnej pierzei Rynku stoi Alte Wage (Stara Waga) z 1555 r., a właściwie fasada budynku z zegarem słonecznym, ozdobiona falistym szczytem. Na parterze działał Urząd Wag, a na pierwszym piętrze przy piwie spotykali się rajcy miejscy. W pobliżu (w głębi narożnika Rynku) zachował się barokowy dziedziniec handlowy, Barthels Hof (Dwór Barthela). Przed XVIII-wieczną przebudową był to najstarszy renesansowy obiekt w Lipsku. Pamiątką po tych czasach jest piękny renesansowy wykusz zachowany na dziedzińcu dworu.
Uliczką Katharinenstr., wybiegającą z rynku obok Wagi można dojść do nowoczesnego budynku Museum der bildenden Künste (Muzeum Sztuk Pięknych). Placówka powstała w 1837 r. dzięki staraniom Lipskiego Stowarzyszenia Artystów. Obecnie w jej zbiorach znajduje się ok. 2700 obrazów (od późnego średniowiecza po współczesność), 750 rzeźb i ponad 55 tys. rysunków, druków i grafik. Dumą muzeum jest kolekcja obrazów Cranacha.
Przy południowej pierzei Naschmarkt (Targ Łakoci) można odnaleźć kryty pasaż handlowy, Mädler Passage (Pasaż Mädlera) wzniesiony w miejscu XVI wiecznego Dworu Auerbacha. W Mädler Passage, jednym z najpiękniejszych pasaży handlowych Lipska, przed wiekami handlowano porcelaną, ceramiką i fajansem. Od 1969 r. można podziwiać tu Miśnieńskie Kuranty. W piwnicach obiektu mieści się Auebrbachs Keller (Piwnica Auerbacha), opisana przez Goethego w Fauście (jazda na beczce).
Lipsk Thomaskirchhof i zachodnia część Starówki . Thomasgasse łączy Rynek z późnogotyckim Thomaskirchhof (kościół św. Tomasza), wzniesionym w 1212 r. dla augustiańskiego kolegium kanoników. Jest to budowla halowa, o prostej bryle urozmaiconej ośmioboczną wieżą z barokowym hełmem, która od wiosny do jesieni służy za punkt widokowy. W prezbiterium kościoła znajduje się brązowy nagrobek Jana Sebastiana Bacha. W świątyni odbywają się występy lipskiego Chóru Tomaszowego (najczęściej pt. 18.00, sb. 15.00). Przed południowym wejściem do kościoła widać wysoką na 2,45 m statuę z brązu przedstawiająca Jana Sebastiana Bacha. Naprzeciw kościelnego dziedzińca stoi Bosehaus (dom kupca Georga Heinricha Bosego), gdzie niegdyś bywała rodzina Bacha i odbywały się wieczorki muzyczne. Tradycja koncertów kontynuowana jest do dziś. Obecnie mieści się tu Bach Archiv, przy którym działa Bachmuseum (Muzeum Bacha). Sławny kompozytor w latach 1723-1750 pełnił w Lipsku funkcję dyrektora muzycznego, prowadził też chór w kościele św. Tomasza.
Lipsk Nikolaikirche. Drugą obok kościoła św. Tomasza ważną budowlą sakralną Starówki jest Nikolaikirche (kościół św. Mikołaja). Najstarsza świątynia Lipska pochodzi z 1150 r. - wystawiona w stylu romańskim była wielokrotnie przebudowywana, co sprawiło, że dziś jest kompilacją elementów romańskich, gotyckich, renesansowych, barokowych i klasycystycznych. Gotycka jest m.in. fasada budowli, kryjąca przestronne wnętrze ze sklepieniem wspartym na wysmukłych korynckich kolumnach. Oglądane z dołu przypominają pnie palm, których liście to żebra łuków podtrzymujących sklepienie. Taką samą kolumnę ustawiono na placyku obok świątyni. Obiekt posiada wspaniałe organy, jedne z największych na terenie Niemiec. Zwiedzając świątynię, warto wiedzieć, że od 1982 r. odbywały się w niej spotkania modlitewno-dyskusyjne, które w 1989 r. doprowadziły do pokojowej rewolucji i zjednoczenia Niemiec.
Lipsk Augustusplatz. Przy północnym skraju placu, nad okrągłą sadzawką-fontanną wznosi się gmach udający budowlę klasycystyczną, Oper Leipzig (Opera Lipska). Powstał na miejscu zniszczonego podczas II wojny światowej Nowego Teatru. Opera Lipska kontynuuje tradycje zespołu utworzonego w 1693 r. - jest drugim najstarszym zespołem operowym na terenie Niemiec. Obecnie Balet Lipski uważany jest za jeden z najlepszych w Europie.
Na przeciwnym krańcu placu Augusta wzrok przyciąga nowoczesny, słynący z doskonałej akustyki budynek Gewandhaus (Sukiennice). Otwarty w 1981 r., mieszczący niemal 1900 miejsc jest siedzibą Gewandhausorchester (Orkiestry Sukienniczej). Światowej sławy zespół wywodzi się z założonego w 1743 r. przez lipskich mieszczan tzw. Wielkiego Koncertu. W 1809 r. przy Gewandhausorchester założono Gewandhaus Quartett (Kwartet Sukienniczy) reklamowany jako najstarszy kwartet smyczkowy świata.