Szwajcaria Saksońska - doskonała dla miłośników skalnych miast i zamków [NIEMCY]

Położona nad Łabą Szwajcaria Saksońska to kraina wzgórz, lasów i skał o niesamowitych kształtach. Jej wschodnia część, bardziej popularna wśród turystów, należy do Czech, natomiast zachodnia do Niemiec.

Niemcy. Szwajcaria Saksońska - Rathen i Bastei

Położona nad Łabą miejscowość Rathen to jeden z najładniejszych kurortów Szwajcarii Saksońskiej, znany przede wszystkim jako początek szlaku do Bastei, największej atrakcji Szwajcarii Saksońskiej. Miejscowość składa się z dwóch części: lewobrzeżnej Oberrathen (Górne Rathen), w której znajduje się m.in. stacja kolejowa, i prawobrzeżnego Niederrathen (Dolne Rathen) - obie części Rathen łączy pływający po Łabie prom.

Szaroczarna ściana skalna wydaje się wyrastać z Łaby tuż obok prawobrzeżnego Niederrathen (Dolne Rathen). Na dotarcie z miejscowości do skał potrzeba półgodzinnego spaceru. Szlak doprowadzający do największych atrakcji jest łatwy, należy jednak pamiętać o dużej ilości stopni. Po drodze mija się słynny kamienny most, Basteibrücke (76 m długości), niesamowicie wrośnięty w wyniosłe iglice skalne, z fantastycznym widokiem na płynącą w dole Łabę. Co roku most przekracza ok. miliona zwiedzających.

Niemcy. Szwajcaria Saksońska - Königstein

Górujący nad okolicą skalisty płaskowyż na lewym brzegu Łaby to wymarzone miejsce na warownię, co dostrzegli Czesi, wznosząc tu w XIII w. zamek. Dwa wieki później okoliczne ziemie wraz z warownią przeszły w ręce Wettynów, którzy w XVI w. rozbudowali twierdzę, czyniąc ją największą w Europie zbudowaną w górach. Festung Königstein (twierdza Królewski Kammień) nigdy nie została zdobyta, nikomu nawet nie przyszło do głowy, żeby ją oblegać. Forteca wznosi się na skałach wysokich na 40 m, otacza ją 2,2 km murów obronnych.

Szwajcaria Saksońska - Festung Königstein info: zwiedzanie kosztuje 7 euro/5 euro, bilet rodzinny 18 euro, kazamaty 2 euro/1 euro, strona internetowa: www.festung-koenigstein.de (ceny mogły ulec zmianie od czasu, kiedy powstawał przewodnik)

embed

Trekking lasami Szwajcarii Saksońskiej / fot. shutterstock

Niemcy. Szwajcaria Saksońska - Bad Schandau

Słowo "bad" w nazwie miejscowości informuje o jej uzdrowiskowym charakterze. W Bad Schandau na przełomie XVIII i XIX w. odkryto źródła wód mineralnych. Miasteczko położone na prawym brzegu Łaby zachwyca przyjemną, bezpretensjonalną zabudową.

Sercem miejscowości jest podłużny Marktplatz (Rynek), przy którym stoi kościół św. Jana z wieżą przypominającą nieco tę z drezdeńskiego zamku. Około 1 km na wschód od rynku można odnaleźć jedną z największych atrakcji miejscowości - zbudowaną w 1904 r., wysoką na 50 metrów wieżę widokową.

Niemcy. Szwajcaria Saksońska - Zamek Stolpen

Potężny średniowieczny Burg Stolpen (zamek) stoi na wzgórzu, dzięki czemu widoczny jest już z odległości kilkunastu kilometrów. Pięciopiętrowa, podwójna wieża z zielonymi dachami (Coselturm), wyrastająca za budynkiem z kasami przez 49 lat była mieszkaniem najsłynniejszej kochanki Augusta II Mocnego, Anny Constanti, hrabiny Cosel. Była bardzo wpływową kobietą i kiedy popadła w niełaskę, król, obawiając się o swoją pozycję, polecił wywieźć hrabinę z Drezna do peryferyjnego Stolpen. Więziono ją w zamku od 1716 r. aż do śmierci króla (1733). Następne lata hrabina spędziła w zamku już z własnej woli, tu też zmarła w 1765 r., w wieku 84 lat. Jej grób z prostą płytą nagrobną znajduje się w tylnej części zamku, niedaleko studni zamkowej. W udostępnionej do zwiedzania Coselturm zorganizowano wystawę poświęconą hrabinie.

Jedną z atrakcji zamku jest wydrążona w bazaltowych skałach studnia głębokości 84,4 m , uważana za najgłębszą na świecie. Górnicy sprowadzeni z Rudaw potrzebowali na jej wykonanie aż 24 lat. Rocznie wykuwali 3-4 metrów, a dziennie - 1-1,5 cm.

Szwajcaria Saksońska - Burg Stolpen info: 5 euro/2,50 euro, rodzinne 12 euro, dzieci do lat 6 bezpł., strona internetowa: www.burg stolpen.de (ceny mogły ulec zmianie od czasu, kiedy powstawał przewodnik)

Niemcy. Szwajcaria Saksońska - Zamek Hohnstein

Potężne zamczysko górujące nad Polenztal (dolina), kilka kilometrów na północny wschód od Bastei ma już ponad 800 lat. Wznieśli go w XII w. Czesi, a od XV w. wraz z okolicznymi ziemiami należy do władców Saksonii. Burg Hohnstein (zamek) można nie tylko zwiedzać, ale też przenocować w nim. W starych, kamiennych murach działa całoroczne schronisko młodzieżowe (Naturfreundehaus Burg Hohnstein).

Więcej o: