Rugia. Najpiękniejsza spośród wysp Niemiec - co zobaczyć na Rugii

Rugia jest największą i najbardziej atrakcyjną wyspą Niemiec. Jej atutami są bujne lasy, ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże, wysokie klify i niezwykle urozmaicone brzegi z licznymi zatokami i półwyspami o przedziwnych kształtach.

Linia brzegowa Rugii liczy 574 km, choć jej średnica to zaledwie 50 km. Naturalne walory wyspy już w średniowieczu docenili Słowianie, którzy założyli tu ok. 20 grodów oraz stworzyli pogański ośrodek kultu religijnego - Arkonę, na północnym cyplu. W 1815 r. wyspę przejęły Prusy, a niespełna sto lat później zdominowali ją turyści. Rugia stała się popularna wśród niemieckich elit, odwiedzali ją m.in. Albert Einstein, Tomasz Mann, a także "żelazny kanclerz" - Otto von Bismarck. Najwyższe władze państwowe wypoczywały tu również w czasach III Rzeszy i NRD.

Dzisiejsza Rugia jest bardziej egalitarna - latem przyjeżdżają tu tłumy Niemców z całego kraju, coraz więcej jest też gości zagranicznych. Ceny idą wówczas w górę, a o znalezieniu noclegu bez wcześniejszej rezerwacji można tylko pomarzyć. Po sezonie jest znacznie spokojniej.

Niemcy Rugia - Putbus

Dzieje Putbus, położonego w południowej części Rugii, są krótkie i nietypowe. Miejscowość powstała na początku XIX w. Jej centralną część stanowi owalny plac, Circus. Otacza go klasycystyczna zabudowa, a na południowy zachód odbiega Alleestr., doprowadzająca do rynku. W pobliżu stoi budynek jedynego na wyspie teatru z 1819 r. - monumentalnego gmachu będącego wspomnieniem lepszej przeszłości Putbus.

Po drugiej stronie alei rozciąga się Schlosspark (park pałacowy). Jest to 75-hektarowy park krajobrazowy otaczający dawniej pałac książęcy. To niezwykle atrakcyjne miejsce porastają egzotyczne drzewa. Są tutaj też ścieżki spacerowe, Łabędzi Staw i kilka zabytkowych budowli.

Niemcy Rugia - Binz

Najbardziej popularną miejscowością wypoczynkową na Rugii jest Binz (Ostseebad Binz), leżąca na jej wschodnim wybrzeżu. Tradycje ośrodka sięgają XIX w. i właśnie z tych czasów pochodzą pieczołowicie odrestaurowane wille z charakterystycznymi balkonami i zwieńczeniami z rzeźbionego drewna. Dziś wiele z nich przekształcono w pensjonaty. Obiektem najbardziej reprezentacyjnym jest stojący przy nabrzeżu Kurhaus (Dom Zdrojowy), obecnie hotel. Prawie naprzeciw niego daleko w morze wychodzi molo , a wzdłuż brzegu ciągnie się piękna, szeroka plaża o długości kilku kilometrów. Wzdłuż niej biegnie promenada spacerowa. Wiele o dziejach Binz można dowiedzieć się w Muzeum Historycznym Binz. Jest tu m.in. zrekonstruowany pokój gościnny z czasów powstania kurortu, oryginalne wnętrze chaty rybackiej, a także rewia dawnej mody plażowej.

Większość turystów odwiedza jednak Zamek Myśliwski Granitz , zbudowany w 1723 r. na szczycie wzniesienia Tempelberg (106 m n.p.m.) i rozbudowany na życzenie Wilhelma Malte I. To zgrabna neogotycka konstrukcja z wysoką na 38 m centralną wieżą i czterema podobnymi wieżyczkami na rogach.

Niemcy Rugia - Göhren

Odcinek wybrzeża Rugii od Binz w stronę półwyspu Mönchgut i sam półwysep to ciąg plaż i leżących nad nimi popularnych miejscowości wakacyjnych. Jedną z nich jest Göhren (ok. 1500 mieszkańców), szczycąca się 7-kilometrową piaszczystą plażą. Nieopodal wprost z wody wynurza się Buskam , czyli wielki głaz narzutowy czczony przez dawnych Słowian (nazwa wywodzi się od słowiańskiego zwrotu oznaczającego boski kamień).

Niemcy Rugia - Nationalpark Jasmund

Północno-wschodnia odnoga Rugii to dla wielu najciekawsze miejsce na Rugii, oddzielone od jej pozostałej części przez zalew Grosser Jasmunder Bodden i słodkowodne jezioro Kleiner Jasmunder Bodden. Na urok półwyspu składają się rozległe połacie lasów na pofałdowanym terenie oraz wspaniałe śnieżnobiałe klify, dramatycznie opadające do morza. Miejsce to, zwane Stubbenkammer , jako jeden z pierwszych na początku XIX w. docenił romantyczny malarz, Caspar David Friedrich. Obecnie latem panuje tu niemiłosierny tłok, a zmotoryzowani mają spore problemy z zaparkowaniem. Główną atrakcją jest samotna kredowa skała znana jako Königsstuhl (Tron). Wyrasta na wysokość 117 m, a legenda głosi, że kto się na nią wdrapie od dołu, zostanie królem Rugii. Na szczęście można też wejść prościej - kładką od strony parkingu. Równie dobrym punktem widokowym (albo i lepszym, bo widać stąd Königsstuhl) jest odległy o kilkaset metrów Victoria Sicht.

Warto rozważyć spacer ścieżką wzdłuż klifów na południe do Sassnitz (ok. 10 km) - pod względem widokowym jest to jedna z największych atrakcji na wyspie. Po drodze mija się punkt widokowy Ernst -Moritz Arndt Sicht, skąd widać piękną skałę Wissower Klinken.

embed

Park Narodowy Jasmund / fot. Gunnar Ries Gunnar CC BY

Wokół Rugii

Rugia - Hiddensee. Wzdłuż zachodniego wybrzeża Rugii ciągnie się podłużna wyspa Hiddensee - zaciszny zakątek, po którym nie jeżdżą samochody. Ma 17 km długości i tylko do 1,8 km szerokości. Jest tu zaledwie kilka wiosek, w których łącznie żyje ok. 1300 osób. Najciekawsza miejscowość to Kloster . Stoi tu skromny kościół, Inselkirche, a na przykościelnym cmentarzu warto znaleźć nagrobek znanego pisarza Gerharta Hauptmanna (1862-1946), który w 1912 r. otrzymał Nagrodę Nobla. Mógł wówczas pozwolić sobie na kupno domu na wysepce. Dziś Gerhart Hauptmann Haus, również w Kloster, udostępniony jest zwiedzającym. Zgromadzono tu liczne pamiątki po pisarzu. Warto wiedzieć, że miał on też pałacyk w Jagniątkowie pod Szklarską Porębą, a jego brat, Karol, przetłumaczył na język niemiecki Chłopów Reymonta (w dużej mierze dzieło to przysporzyło autorowi Nagrodę Nobla).

Rugia - Przylądek Arkona i okolice. "Niemiecki Nordkap" - tak reklamują lokalne foldery przylądek Arkona (Kap Arkona). Jest to północny kraniec Rugii i najdalej na północny wschód wysunięte miejsce w Niemczech. Leży u szczytu półwyspu Wittow - niegościnnej, smaganej przez wiatry ziemi, na której przez stulecia rozwinęło się zaledwie kilka niewielkich wiosek. Bazą wypadową na przylądek jest miejscowość Putgarten . Na przylądku wznoszą się dwie latarnie morskie (unikat nad Bałtykiem). Starsza z nich, Alter Leuchtturm, powstała w 1827 r. według projektu Karla Friedricha Schinkla. Jest to ceglany budynek z wieżyczką, liczący 22,5 m wysokości, a jego wygląd nie do końca odpowiada wyobrażeniom o latarni morskiej. Bardziej klasyczną formę ma 36-metrowa Neuer Leuchtturm z 1902 r. Na obu latarniach znajdują się platformy widokowe, skąd rozciągają się panoramy trawiastego przylądka i niebieskich wód Bałtyku.

Więcej o: