Elba praktycznie: komunikacja, hotel, jedzenie na Elbie [WŁOCHY]

Elba, gdzie Napoleon spędził rok podczas zesłania, obfituje w ciekawostki związane z wątkiem Bonapartego, ale nie tylko cesarska przeszłość jest jej mocną stroną. Turystów przyciągają w to miejsce fantastyczne plaże, czyste morze, gwarne kurorty i bajeczne widoki. Co warto wiedzieć na temat Elby? Elba praktycznie.

Ceny oraz godziny działania poszczególnych instytucji i kursowania promów mogły ulec zmianie od czasu, kiedy powstawał ten przewodnik.

Włochy Elba - jak dopłynąć na Elbę i gdzie szukać informacji turystycznych

Najkrótsza droga na Elbę wiedzie przez port w Piombino, 75 km na południe od Livorno, skąd kursują promy operatorów Moby i Torremar do Portoferraio i Porto Azzurro (latem co 30-60 min, zimą co 2 godz.; około 1 godz.), a sporadycznie także do Rio Marina i Cavo. Bilet dla jednej osoby w jedną stronę kosztuje 10,71 euro, za samochód osobowy (w zależności od wielkości) z kierowcą płaci się ok. 43 euro, a za campera 48,89 euro. Nie ma zniżek za wykupienie biletu w obie strony. Czas podróży można skrócić do około 30-40 min, korzystając z wodolotów (Moby), które jednak kursują dość rzadko. Trzeba pamiętać, że w szczycie sezonu wakacyjnego (na przełomie VII i VIII oraz około 15 VIII) bilety są wykupywane z dużym wyprzedzeniem - można mieć wówczas poważne problemy z opuszczeniem wyspy. Osoby zostawiające samochody w Piombino powinny wziąć pod uwagę, że w okolicach portu można to robić wyłącznie na płatnych parkingach (średnio 7 euro za dzień). Liczne punkty sprzedaży biletów skupiają się w Piombino, przy drodze do portu, oraz w terminalu portowym, a na wyspie w Portoferraio i Porto Azzurro przy nabrzeżach. Te na Elbie są niekiedy zamykane między 13.00 a 16.00, a te w Piombino działają bez przerwy obiadowej. Główne biura przewoźników promowych:

Moby (www.mobylines.com) - Piombino (Nuova Strazione Marittima), Portoferraio (Viale Elba 4, Via Ninci 1); Toremar (www.toremar-elba.it) - Piombino (Nuova Stazione Marittima), Portoferraio (Calata Italia 23); Porto Azzurro (Banchina IV Novembre 26).

Z Portoferraio, Marina Marciana i Porto Azurro są organizowane jednodniowe wycieczki statkiem na mniejsze wyspy archipelagu. Podróż w jedną stronę trwa 1-2 godz., a pobyt w miejscu docelowym 5-7 godz.; bilet kosztuje 24-30 euro (dzieci zazwyczaj 15 euro). Takie wyprawy urządza m.in. Aquavision. Na Capraię i Gorgonę można się dostać promami Toremar z Livorno a na Pianosę - z Piombino.

Elba. Główne biurto informacji turystycznej jest w Portoferraio (Calata Italia 26, www.aptelba.it), przy nabrzeżu. Dobrze zaopatrzony punkt informacyjny działa również w terminalu portowym w Piombino.

Włochy Elba - komunikacja na Elbie

Komunikację na Elbie zapewniają autobusy ATL (www.atl.livorno.it). Funkcjonuje sześć linii miejskich (autobusy pomarańczowe, od nr 1 do 6), jeżdżących po Portoferraio i okolicach, oraz trzy linie pozamiejskie (autobusy niebieskie, od nr 116 do 118). Zimą częstotliwość kursów znacznie spada. Główny węzeł komunikacji autobusowej to dworzec w Portoferraio, przy Viale Elba, dwa kroki od portu, gdzie można zaopatrzyć się w bilety (codz. 8.00-20.00). Cena zwykłego biletu zależy od trasy i wynosi 0,90-3,40 euro, biletu dziennego 6,50 euro, a sześciodniowego 18 euro. Bilety kupowane u kierowcy są droższe o co najmniej 0,50 euro. Komunikację publiczną skutecznie uzupełniają prywatne minibusy i łodzie motorowe , dowożące turystów do trudniej dostępnych plaż i osad. Rowery można wypożyczyć przy nabrzeżu w Portoferraio (Calata Italia 43; pn.-sb. 8.00-18.50 nd. 9.30-12.30 i 15.30-18.30; 10 euro za dzień).

Włochy Elba - gdzie spać na Elbie

Pośrednictwo w znalezieniu noclegu na Elbie oferuje Associzione Albergatori Elbani (www.albergatorielbani.it). Dom do wynajęcia lub apartament można zarezerwować przez biuro informacji turystycznej, a miejsce na kempingu - przez Gruppo Gestori Campeggi Elba (Piazza Virgilio 36, www.campingelba.net). Na Elbie jest wiele kempingów - na ogół są to wielkie miasteczka turystyczne z basenami, bungalowami itd. - nie ma za to schronisk młodzieżowych.

Włochy. Elba Portoferraio - hotele: Ape Elbana (Salita Cosimo de'Medici 2). Wygodny hotel w centro storico.

Villa Ombrosa (Via A. de Gasperi 9, www.villaombrosa.it). Komfortowy hotel na skraju miasta, blisko plaży Le Ghiaie. W sezonie trzeba wykupić częściowe wyżywienie.

Kemping La Sorgente (Loc. Aquaviva). Spokojny kemping pośród akacji, pinii i eukapliptusów, przy wciśniętej między skały plaży, jednej z najładniejszych na półwyspie Enfola.

Kemping Enfola (Enfola, www.campingenfola.it). Sympatyczny kemping na półwyspie Enfola, pośród drzew, tuż przy piaszczystej plaży.

Włochy. Elba Lacona kempingi: . Jedno z największych skupisk kempingów na Elbie znajduje się na południowym wybrzeżu, w Laconie, w sąsiedztwie wspaniałych plaż.

Kemping Lacona (Lacona, www.camping-lacona.it). 100 m od morza; z basenem, bungalowami i sklepem.

Włochy Elba - gdzie zjeść na Elbie

Włochy. Elba Marciana - restauracja: Osteria del Noce (Via della Madonna 19). Sympatyczna restauracja; w karcie dania rybne, miejscowe i liguryjskie. Ceny przystępne, wspaniały taras.

Włochy. Elba Porto Azzurro - restauracje: La Bella M'Briana (Lungomare Vitaliani 32). Dobry lokal z miejscowymi potrawami; przyjemny ogródek z widokiem na morze; przystępne ceny.

La Caravella (Lungomare Vitaliani). Restauracja z lokalnym jedzeniem (dominują dania rybne) na statku w porcie. Duży wybór znakomitych win z Elby.

Włochy. Elba Portoferraio - restauracje: Z trzech głównych skupisk lokali gastronomicznych w Portoferraio - przy głównym nabrzeżu, obok plaży Le Ghiaie oraz w rejonie starego portu i Piazza della Repubblica - zdecydowanie najciekawsze jest to ostatnie.

L'Approdo (Via Roma 16). Sympatyczna trattoria i pizzeria nad Piazza della Repubblica; smacznie i tanio.

La Barca (Via Guerrazzi 60). Bardzo dobra trattoria na skraju centro, blisko starego portu.

Więcej o: