Nie zgub się w Splicie - Split praktycznie [CHORWACJA]

Prawie czterokrotnie większy od Dubrownika Split jest drugim największym miastem Chorwacji. Przed wyjazdem do Splitu sprawdź, co może Cię tam spotkać. Split praktycznie.

Chorwacja Split - do i ze Splitu samochodem

Split leży przy Magistrali Adriatyckiej, którą można stąd pojechać na północ do Szybeniku (97 km), Zadaru (169 km) i Rijeki (393 km) oraz na południe do Omisu (28 km), Makarskiej (64 km) i Dubrownika (216 km). Drugi ważny trakt komunikacyjny to droga nr 1 (E59) przez Sinj (28 km) i Knin (93 km) do Plitvic (155 km) oraz Zagrzebia (380 km). W 2005 r. oddano do użytku brakujące odcinki autostrady A1 z Zagrzebia do Splitu, co bardzo ułatwiło dojazd do tego miasta. Do Trogiru prócz magistrali prowadzi także lokalna droga wzdłuż wybrzeża, przez miejscowość Kaštela.

Chorwacja Split. Z parkowaniem w Splicie nie powinno być problemów. Centrum Splitu obejmuje strefa płatnego parkowania. Znaki centar doprowadzają do dużego parkingu (płatny), na którym nawet w sezonie każdy znajdzie miejsce. Drogowskazy luka kierują do przystani promowej, przed którą - w narożniku Starówki - zbudowano dwa kolejne place postojowe.

Chorwacja Split - prom*

Ze Splitu odpływają promy do Rijeki, Dubrownika, włoskiej Ankony oraz na wiele dalmatyńskich wysp. Połączeń jest dużo, ale w sezonie lepiej pomyśleć o rezerwacji na bardziej ruchliwych trasach i przybyciu na przystań kilka godzin wcześniej (uwaga nie dotyczy podróżujących bez samochodu).

Do portu zawija duży prom ("Marco Polo"; zabiera samochody) dalekobieżnej linii Rijeka-Dubrownik-Bari, zatrzymujący się po drodze w miastach Split, Stari Grad (wyspa Hvar) i Koreula. W sezonie (2 VI-27 IX) płynie dwa razy w tygodniu do Rijeki (czw. i nd.; startują o 20.00, na miejscu są rano), dwa razy w tygodniu do Dubrownika i dalej, do Bari (wt. i sb.; między 6.30 a 7.00). Najtańszy bilet za Splitu do Rijeki kosztował latem 2012 r. 25 euro/os. i 67 euro/samochód osobowy (poza sezonem 21 euro/os. i 56 euro/samochód).

Statki płynące w poprzek Adriatyku łączą Split z Ankoną (w sezonie 3-5 razy w tygodniu, niektóre zawijają też na wyspę Hvar). Najtańsze bilety ze Splitu do Ankony kosztują 50-52 euro/os. oraz 83 euro/ samochód. Podobne ceny ma włoska Adriatica Navigazione, utrzymująca kursy między Splitem a Ankoną trzy razy w tygodniu.

Split jest dużym węzłem komunikacji lokalnej. Odpływają stąd promy na wyspy: Brae - do Supetaru (w sezonie do 14 dziennie - 28 kn/os., 130 kn/samochód), Hvar - do miasta Stari Grad (w sezonie do 7 dziennie - 39 kn/os., 265 kn/ samochód), Šolta - do miasta Rogae (w sezonie 6 dziennie - 28 kn/os., 130 kn/samochód), na Vis (w sezonie 2-3 dziennie - 45 kn/os., 308 kn/samochód). Raz w tygodniu pływa prom na trasie Split- Trogir-Drvenik Mali-Drvenik Veli. Na Lastovo, do Ubli płynie w sezonie 1 prom dziennie, a także katamaran niezabierający samochodów, zawijający po drodze do miasta Hvar i do Vela Luka na Koreuli. Uruchomione są również połączenia katamaranem (bez samochodów) na linii Split-Bol-Jelsa, pozwalające dopłynąć na wyspy Brae i Hvar, oraz Split-Milna-Hvar (do Milna zwija tylko we wtorki). Na wszystkich połączeniach dzieci do lat 3 podróżują za darmo, a w wieku 3-12 lat mają 50-procentową zniżkę.

Widoczna z daleka przystań promowa znajduje się blisko dworców kolejowego i autobusowego, nieopodal starówki. Mają tu siedziby Jadrolinija oraz Jadroagent. Bilety można także kupować w białych kioskach nieopodal parkingu, po drodze ze Starówki do przystani.

* Ceny biletów na promy, a także godziny ich kursowania, mogły ulec zmianie.

Chorwacja Split - jak nie zgubić się w Splicie

Chorwacja Split - Starówka. Pałac zajmuje północny brzeg dużej zatoki (Gradska luka). Na brzegu wschodnim zbudowano przystań promową oraz dworce kolejowy i autobusowy. Między morzem a zabudowaniami Starego Miasta biegnie wysadzana palmami reprezentacyjna Obala Hrvatskog narodnog preporoda (Riva). Idąc jej przedłużeniem na południowy wschód, po 10 minutach dochodzi się do dworców i przystani, a na zachód - do odległego o niecałe 30 minut marszu zalesionego półwyspu Marjan, pełniącego funkcję parku miejskiego. Zaledwie o kilka minut marszu na wschód od przystani jest oddalona plaża Baevice - następne kryją się w zatoczkach położonych dalej na wschód oraz na półwyspie Marjan.

embed

Chorwacja Split / fot. Len Dog64 Flickr.com CC BY-ND .

Chorwacja Split - IT. Biuro informacji turystycznej mieści się w niewielkim budynku w północno-wschodnim rogu perystylu, blisko katedry. Dłużej otwarty oddział biura mieści się przy nabrzeżu (Obala Hrvatskog narodnog preporoda 9). Nie najgorsze jest też Turistieki Biro przy Obala Hrvatskog narodnog preporoda 12. Można tu zarezerwować nocleg, wymienić pieniądze, wynająć samochód i skuter lub wykupić wycieczkę.

Podczas zwiedzania przydatna okazuje się Split Card (dostępna w punktach informacyjnych) - kosztuje 5 euro (przy trzech i więcej dniach pobytu w Splicie jest bezpłatna) i umożliwia bezpłatne wejście do 5 muzeów w mieście w ciągu 72 godzin, zniżki 50% w kolejnych 5. Kartę honorują też niektóre hotele, restauracje i biura turystyczne, udzielając rabatów 10-20%.

Split w Internecie: www.visitsplit.com.

Chorwacja Split - gdzie spać i zjeść w Splicie

Split powiela schemat przeciętnego dużego miasta - sporo drogich hoteli i niewiele miejsc noclegowych dla mniej zamożnych. W mieście i najbliższych okolicach nie ma kempingu.

Chorwacja Split - kwatery prywatne. Orientacyjne ceny: 22-63 euro/pokój 2-os., 30-130 euro/apartament 2-os., 45-140 euro/apartament 4-os., 52-160 euro/apartament 6-os.

Chorwacja Split - gdzie zjeść w Splicie. W centrum i okolicach Splitu, zwłaszcza przy Riva, jest zatrzęsienie lokali gastronomicznych, np. Caffe bar Tvins czy Skalina. Na wschód i północny wschód od pałacu (po drodze do głównego parkingu) znajduje się duże targowisko owocowo warzywne. Można tu również znaleźć kilka tanich barów szybkiej obsługi.

* Chorwacja Split - Restauracja Kod Joze (ul. Sredmanuška 4). Niedaleko na północny wschód od pałacu; dania kuchni dalmatyńskiej.

* Chorwacja Split - Restauracja-pizzeria Galija (ul. Toneićeva 12). W północno zachodniej części Starówki; podobno najlepsze pizze w mieście.

* Chorwacja Split - Restauracja Adriana (Obala Hrvatskog narodnog preporoda 8). Dobre miejsce na owoce morza (dość drogo).

* Chorwacja Split - Kawiarnia Luxor. Najbardziej znany lokal Splitu, w ścisłym centrum - w perystylu, naprzeciwko katedry (8.00-24.00). Z dużego ogródka roztacza się widok na centralną część pałacu, niestety, sam ogródek psuje kompozycję perystylu. Wnętrze z kolumną na środku jest również atrakcyjne. Ceny odpowiednie do miejsca.

* Chorwacja Split - Enoteka Terra (ul. Braće Kaliterne 6). Obok plaży Baevice i hotelu Park, w pobliżu dworca kolejowego; nastrojowe, sklepione wnętrza i wykwintna kuchnia z długą kartą win.

Więcej o: