Trogir praktycznie - przewodnik po krętych uliczkach [CHORWACJA]

Nieduży Trogir stanowi gąszcz przyjemnych uliczek, w których aż chce się zgubić. Parę praktycznych informacji jednak może okazać się Wam przydatnych.

Chorwacja Trogir - komunikacja

Głównym łącznikiem Trogiru ze światem zewnętrznym jest przebiegająca obrzeżami miasta Magistrala Adriatycka . Do Splitu można też dojechać drogą biegnącą bliżej morza, zwaną Kastela. W stronę lądu odchodzi trasa nr 58 do Szybeniku przez Seget Gornji i Vrpolje. Odcinek, jaki trzeba pokonać, jest krótszy niż przejazd magistralą, poza tym początkowy fragment urozmaica widok z lotu ptaka na Trogir.

Parkowanie w Trogirze , np. przy nabrzeżu od strony wyspy Ciovo (trzeba przejechać przez most zwodzony) jest co prawda bezpłatne, ale znalezienie wolnego miejsca trudne. Duży parking (płatny) znajduje się od strony miasta, za targowiskiem.

Autobusy dalekobieżne zapewniają połączenia z ważniejszymi miastami w kraju (Split, Dubrownik, Zadar, Rijeka, Zagrzeb). Wygodne połączenie Trogiru ze Splitem zapewnia komunikacja lokalna - miasta łączy linia nr 37 (w dzień co 20 min). W Splicie autobus odjeżdża z ul. Domovinskog rata, ok. kilometr na północny wschód od Starówki.

Dworzec autobusowy w Trogirze znajduje się przy ul. Kneza Trpimira, w pobliżu Starówki, po drugiej stronie Fosy, nieopodal mostu.

Z Trogiru wypływa prom na na wyspy Mali Drvenik i Veli Drvenik (w sezonie pn., śr.-nd. 3 razy dziennie, wt. 2 razy dziennie). Przystań znajduje się nieopodal hotelu Concordia, a biuro Jadrolinii obok mostu wiodącego na Stare Miasto.

Chorwacja Trogir - orientacja w Trogirze i punkty IT (informacji turystycznej)

Wszystkie zabytki są skupione na niewielkiej Starówce, przede wszystkim po jej wschodniej stronie. Centralne miejsce to Trg Ivana Pavla II , a główna ulica przecinająca go to Gradska. Biuro informacji turystycznej mieści się w ratuszu, przy Trg Ivana Pavla II 1 (net.hr).

Trogir w Internecie: www.tztrogir.hr, www.trogir online.com.

Chorwacja Trogir - gdzie spać w Trogirze

Chorwacja Trogir - kwatery prywatne. Pośrednictwem w wynajmie zajmują się m.in. biura turystyczne Cipiko (ul. Gradska 41) i Atlas Trogir (Obala Kralja Zvonimira 10, nabrzeże wyspy Ciovo). Ceny są bardzo podobne: 20-55 euro/pokój 2-os., 27-77 euro/apartament 2-os., 45-120 euro/apartament 4-os., 55-130 euro/ apartament 6-os.

Chorwacja Trogir - kemping Seget. (Trogir Seget Donji, ul. Hrvatskih žrtava 121). 2 km na zachód od Trogiru; czynny:1 III-31 X, ma 300 miejsc noclegowych; zalesiony, żwirowa plaża. 3,80-5,10 euro/os., 2,50-3 euro/dziecko, 10-16,50 euro/parcela.

Chorwacja Trogir - kemping Vrajnica Belvedere. Na zachód od Trogiru; czynny: 15 IV-15 X, ma 1350 miejsc; żwirowa i wybetonowana plaża; 6,10-6,40 euro/os., 4-4,20 euro/dziecko, 13,70-19,40 euro/parcela.

Chorwacja Trogir - co i gdzie zjeść w Trogirze

Targowisko owocowo warzywne znajduje się na północ od Starówki, blisko dworca autobusowego, tuż przy moście. Nieopodal jest supermarket. Piekarnię można znaleźć przy ul. Gradskiej 22, kilka kroków na południe od Trgu Ivana Pavla II. Jeden ze sklepów spożywczych otwarto na wyspie Ciovo, naprzeciwko mostu.

embed

Chorwacja Trogir - Trg Ivana Pavla II / fot. Rui Ornelas Flickr.com CC BY

W Trowirze działa sporo kawiarni z ogródkami, m.in. na Trgu Ivana Pavla II. Również przy nabrzeżu Starówki od strony wyspy Ciovo znajduje się cały ciąg restauracji i kawiarni, w większości z dużymi ogródkami.

Chorwacja Trogir - Restauracja Don Dino. Ogródek zajmuje cały placyk przy skrzyżowaniu ul. Bl. A. Kazotića i Splitskiej.

Chorwacja Trogir - Restauracja Monika. (ul. Buduslavićeva 12; 10.00-24.00). Spory lokal z cienistym ogródkiem.

Chorwacja Trogir - Restauracja Fontana. (ul. Obrov 1, równoległa do ul. Bl. A. Kazotića; w sezonie 12.00-24.00). Spaghetti i risotto z owocami morza, grillowane mięsa i ryby.

Więcej o: