Wyspa Vis - naturalnie piękna [WYSPY CHORWACJI]

Na tyłach Hvaru i Korculi położona jest Vis. Atutem tej wyspy Chorwacji jest naturalne piękno, bez rozbudowanej infrastruktury turystycznej, która nie miała kiedy powstać, ponieważ do 1989 r. stacjonowało tu jugosłowiańskie wojsko.

Wyspy Chorwacji - Czym Vis bogata?

Vis ma powierzchnię 90,3 km kwadratowych, a najwyższy punkt to wzgórze Hum - ma 587 m n.p.m. Wybrzeże Vis jest bogate w liczne zatoczki - wiele z nich nadaje się do kąpieli, a interior porastają winnice , z których produkuje się lokalne wina vugava (białe) i plavac (czerwone).

Podczas II wojny światowej na Vis znajdował się sztab generalny partyzantki Josipa Broz-Tity (aż do wyzwolenia Belgradu 20 października 1944 r.). Główną siedzibą była jaskinia na zboczu góry Hum (obecnie Titova spilja).

embed

Wyspy Chorwacji - Vis / Flickr.com CC BY, fot. Mario Fajt Sobrecroacia.com

Wyspy Chorwacji - Miasto Vis

W mieście Vis zachowało się sporo zabytków po antycznej osadzie Issa. Pradawne dzieje przybliży wizyta w Muzeum Archeologicznym. Można tu obejrzeć pamiątki po greckich i rzymskich kolonizatorach (np. wykonana z brązu głowa greckiej bogini) oraz zapoznać się z mapą starożytnych pozstałości w okolicy. Niedaleko, blisko kortu tenisowego, zachowały się resztki greckiego cmentarza i murów obronnych oraz rzymskich łaźni (I w. n.e.). Znacznie krótszy rodowód mają brytyjskie fortece (Georg, Wellington, Bentinck, Robertson), zbudowane na okolicznych wzgórzach podczas wojen napoleońskich (1811-1815).

W mieście Vis jest kilka świątyń. W części Luka stoi kościół Matki Boskiej Spilickiej z obrazem Madonna ze świętymi autorstwa Girolama da Santacroce oraz kościół Ducha Świętego z kilkoma malowidłami włoskich mistrzów. W części Kut znajduje się kościół św. Cypriana , o którym najstarsze dokumenty wspominają w XVI w. W 1742 r. przebudowano go w stylu barokowym. Wewnątrz jest drewniana barokowa ambona i drewniany kasetonowy strop

Wyspy Chorwacji - Vis. Na obrzeżach Komizy, nieopodal drogi do miasta Vis, benedyktyni z Biseva wznieśli w drugiej połowie XIII w. klasztor. Kościół św. Mikołaja pochodzi z XVII stulecia, a wewnątrz zwracają uwagę barokowe ołtarze. W Vis jest renesansowy kasztel z 1585 r. Inne przykłady renesansu to dom Zatena (Zanetova kuća) oraz kościół Matki Bożej Gusarickiej. Przy starej drodze do miasta Vis, na wysokości 310 m n.p.m., stoi wczesnośredniowieczny kościółek św. Michała z przełomu X i XI w. Warto dodać, że na sąsiedniej wyspie Bisevo znajduje się słynna Vłękitna Jaskinia.

Więcej o: