Chorwacja z dziećmi we wrześniu. Co robić w Chorwacji, by zapewnić maluchom super wczasy

Chorwacja jest hitem wśród krajów za granicą, do których tego lata udają się Polacy. Okazuje się jednak, że ani w lipcu, ani w sierpniu najmłodszym turystom nie będzie tam tak dobrze jak we wrześniu. Chorwacja dla małych - sprawdź, co robić w Chorwacji z pociechami.

Infrastruktura Chorwacji, a przede wszystkim jej wybrzeża, jest dobrze przygotowana na przyjęcie rodzin z dziećmi. Z uwagi na upały nie zaleca się przyjazdu z najmłodszymi maluchami w pełni sezonu, lecz w czerwcu lub we wrześniu. W większości hoteli i miejscowości turystycznych są place zabaw, baseny z brodzikami. Największą atrakcję stanowią oczywiście ciepłe i czyste wody Adriatyku, plaże (wiele z nich ma certyfikat Błękitnej Flagi) są jednak w większości skaliste lub żwirowe. Można się na nich doskonale bawić (trzeba tylko uważać na jeżowce), lecz brak piasku nieraz bywa problemem. Warto więc wcześniej sprawdzić, gdzie znajdują się piaszczyste plaże.

Chorwacja z dziećmi. Nie tylko plaża

Podczas urlopu w Chorwacji warto dzieciom przybliżyć nadzwyczaj barwną historię kraju, pokazać jego antyczne i wczesnochrześcijańskie korzenie, żeglarskie tradycje, przynależność do kultury śródziemnomorskiej itp. Nie trzeba zbyt wielu słów - świadectwa czasów minionych są tu widoczne na każdym kroku, na wyciągnięcie ręki.

Dzieci mogą uczestniczyć w większości letnich imprez organizowanych w miastach i miasteczkach Chorwacji - jest ich naprawdę bardzo wiele. Okazją do zabawy jest także hucznie i kolorowo obchodzony w tym kraju karnawał, w czym przoduje Rijeka . Osobny rozdział stanowią wyprawy do parków narodowych - podziwianie fantastycznych tworów natury, unikatowych formacji roślinnych, podglądanie świata zwierzęcego. Wgląd w podwodne życie Adriatyku umożliwiają w nadmorskich miejscowościach akwaria. Rodziny mają wiele możliwości atrakcyjnego spędzenia czasu, wybierając dostępne na każdym kroku formy aktywnego wypoczynku.

embed

Chorwacja z dziećmi - Chorwacja ma mnóstwo atrakcji, dzięki którym maluchy z pewnością nie będą się nudzić / fot. shutterstock

Chorwacja z dziećmi. Wyjątkowe atrakcje Chorwacji

Zabytkowe miasta, piękne wybrzeże to turystyczne atuty także wielu innych krajów oferujących wakacyjny raj. Wszędzie też, więc i w Chorwacji, są rzeczy wyjątkowe - zjawiska przyrodnicze czy miejsca powstałe dzięki ludzkiej pomysłowości. Dzieci zainteresują z pewnością niektóre z nich.

Na wyspie Losinj działa Centrum Edukacyjne Błękitny Świat . Są tu realizowane projekty informacyjno edukacyjne dotyczące biologii morza, w tym także życia delfinów zamieszkujących okolice wysp Losinj i Cres. 5 sierpnia obchodzony jest Dzień Delfina z udziałem dzieci.

W górach Velebitu nakręcono kilkanaście filmów według powieści Karola Maya o Winnetou. W miejscowości Starigrad Paklenica w hotelu Alan jest wystawa fotografii oraz rekwizytów z planu filmowego o tym legendarnym wodzu indiańskim.

W dolinie oddalonej o 10 km od Rakovicy, blisko Jezior Plitwickich, powstała indiańska wioska namiotowa Winnetouland (Indijanski rezervat Bijeli Vukovi) z licznymi atrakcjami i możliwością noclegu.

We wsi Kuterovo w górach Velebitu dostępne dla zwiedzających jest schronisko dla osieroconych niedźwiadków.

Chorwacja z dziećmi. Piaszczyste plaże Chorwacji

Chorwacja z dziećmi - Medulin (7 km od Puli): plaża Bijeca o długości 1 km, z bardzo dogodnym dostępem do morza, dla rodzin z małymi dziećmi.

Chorwacja z dziećmi - Riwiera Crkvenicka : plaża w zatoce Manestra między Dramalj i półwyspem Kacjak; plaże w pobliżu Crkvenicy - Balustrada i Crni Molo.

Chorwacja z dziećmi - Wyspa Rab , półwysep Lopar: 2-kilometrowa plaża Paradise (Rajska), z długim i płytkim wejściem do morza, otoczona sosnowym lasem. Na wyspie są w sumie 22 piaszczyste plaże.

Chorwacja z dziećmi - Nin : plaża Ninska Laguna (Plaża Królowej), z płytką wodą, w sam raz na wypoczynek z małymi dziećmi.

Chorwacja z dziećmi - Wyspa Dugi otok : plaża Saharun, płytkie morze, zacieniona, doskonała dla dzieci.

Chorwacja z dziećmi - Wyspa Hvar : plaża Mlaska w pobliżu miejscowości Sucuraj, płytkie morze.

Chorwacja z dziećmi - Wyspa Vis : m.in. plaża Stoncica w pobliżu miasta Vis; plaża w mieście Milna.

Chorwacja z dziećmi - Wyspa Bisevo : plaża Porat, jedna z najpiękniejszych w Chorwacji.

Chorwacja z dziećmi - Wyspa Korcula : plaża Vela Przina w pobliżu miasta Lumbarda.

Chorwacja z dziećmi - Split : plaża Bacvice, idealna dla dzieci - poziom wody na odcinku 100 m jest bardzo niski, a zejście z plaży łagodne.

Chorwacja z dziećmi - Riwiera Omis : 4-kilometrowa plaża w miejscowości Duce oraz kilometrowa w mieście Omiš.

Chorwacja z dziećmi - Dubrownik : plaża Uvala Lapad, strzeżona, otoczona bujnymi palmami, drze-wami oliwnymi i sosnami, blisko są obiekty sportowe i place zbaw.

Chorwacja z dziećmi - Orebić : plaża Trstenica, wybierana przez rodziny z dziećmi ze względu na płytkie morze, naturalny cień i udogodnienia dla najmłodszych.

Więcej o: