Awinion - porady praktyczne. Gdzie spać, czym jechać, co zjeść w Awinionie [FRANCJA]

Awinion wielkością dorównuje Olsztynowi. Teoretycznie zatem nie ma się czego bać, jadąc w tym kierunku, bo liczbą mieszkańców miasto nie przeraża jak Paryż czy druga największa w kraju Marsylia. Ale praktyczny egzamin może okazać się trudniejszy niż myśleliśmy. Aby zdać go na piątkę, przeczytajcie co, gdzie i jak w Awinionie radzą autorzy przewodnika po Prowansji.

Awinion - orientajca w mieście i pomocne punkty IT (Informacji Turystycznej)*

Prawie wszystko, co w Awinionie jest do zobaczenia, zamyka się w obrębie murów obronnych Starówki. Punktami ułatwiającymi orientację mogą być bramy wjazdowe na Stare Miasto. Porte de la République wiedzie na ulicę handlową cours Jean Jaures, przechodzącą w rue de la République, za którą rozciąga się centralny plac miasta - pl. de l'Horloge, skąd już tylko dwa kroki do pl. du Palais z pałacem papieskim.

Oprócz głównego biura informacji turystycznej (41, cours Jean Jaurés; www.avignon-tourisme.com) jest jeszcze punkt informacyjny (codz. IV-X 10.00-19.00) przy wejściu na most Awinioński.

* Zarówno w przypadku punktów IT, jak i innych placówek w Awinionie, godziny ich otwarcia, a także ceny biletów wstępu czy komunikacji miejskiej, mogły ulec zmianie od czasu, kiedy powstawał przewodnik. Dlatego radzimy przed wyjazdem zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronach internetowych, które podajemy.

embed

Awinion - widok na Pałac Papieski i częściowo zachowany most Awinioński

Awinion - czym i jak podróżować z Awinionu

Awinion - pociągiem z Awinionu. Awinion ma dwa dworce kolejowe - w centrum Avignon Centre oraz dworzec Avignon Gare TGVna obrzeżach miasta , 5 km na południe od centrum. Jeżdżą do niego w godz. 5.30-11.30 co 10-30 min specjalne autobusy Navette TGV z dużego przystanku komunikacji miejskiej przed Pocztą Główną (2,20 euro). Dzięki linii TGV Awinion ma wiele szybkich połączeń kolejowych z najważniejszymi ośrodkami we Francji , w tym z Paryżem (16 dziennie, Gare de Lyon - 2 godz. 40 min; od 69 euro) i Lyonem. W lipcu i sierpniu uruchomione jest połączenie do Londynu, na dworzec St. Pancras. Pociąg Eurostar pokonuje je w 6 godz. 30 min. Poza tym pociągami pośpiesznymi lub TER-ami można się dostać m.in. do: Arles (19 dziennie), Cavaillon (14 dziennie), Grenoble (2 dziennie), Marsylii (co ok. 30 min; 7 euro), Montpellier (12 dziennie), Nicei (6 dziennie), Nimes (15 dziennie), Orange (21 dziennie), Perpignan (6 dziennie), Tarascon (14 dziennie), Tuluzy (2 dziennie). Do Aix-en-Provence (na stację TGV) można dojechać bezpośrednio tylko z dworca TGV (18 dziennie).

Awinion - autobusem z Awinionu . Dworzec autobusowy (Gare Routiere, av. Monclar 5) mieści się na lewo od wejścia do stacji kolejowej, przy parkingu na rogu bd Saint-Roch i av. Monclar. Regionalne linie autobusowe obsługuje wiele różnych firm, a całością zarządzają władze departamentu. Informacje o rozkładach jazdy można znaleźć w Internecie (www.vaucluse.fr/commun/transport). Sieć połączeń jest gęsta, choć do mniejszych miejscowości autobusy kursują rzadko. Sporo z nich jeździ do Aix-en-Provence (linia nr 45), Arles (nr 44), Carpentras (nr 7) czy Nimes.

Awinion - samochodem z Awinionu . Duże, bezpłatne parkingi ciągną się wzdłuż murów miejskich po ich zewnętrznej stronie - płatne są tylko wybrane fragmenty w sąsiedztwie głównych bram i dworca kolejowego. Przeważnie jednak są one straszliwie zatłoczone. Najlepiej od razu skierować się Pont E. Baladier na duże bezpłatne - strzeżone - parkingi na wyspie de Piot, skąd do centrum Awinionu jeździ bezpłatny autobus Navette Parking. Nie należy wjeżdżać za mury - plątanina wąskich, często jednokierunkowych lub ślepych uliczek, przeważnie pozbawionych miejsc parkingowych, może doprowadzić kierowcę do rozpaczy.

embed

Awinion - monumentalny Pałac Papieski, zabytek UNESCO / fot. shutterstock

Awinion - przesiądź się w komunikację miejską

Autobusy miejskie firmy TCRA (www.tcra.fr) mają węzłowe przystanki na cours J. Jaures obok Poczty Głównej oraz przy bramach miejskich Porte Thiers i Porte Saint Lazare. Bilet jednorazowy kosztuje 1,20 euro, bilet dzienny 3,60 euro, a 10-przejazdowy 9,90 euro. Pętlę wokół murów pokonuje autobus Navette Remparts, a z wielkich parkingów na Ile de Piot jeździ do Porte de l'Ouile bezpłatny Navette Parking. Tędy także (z przystanku koło poczty) jeździ autobus nr 11 do Villeneuve les Avignon. Punkt informacyjny Agence Commerciale TCRA mieści się przy av. de Lattre de Tassigny.

Awinion - rowery i taksówki w Awinionie . Rowery (a także skutery, motory i quady) można pożyczyć w firmie Holiday Bikes Provence (20, bd Saint-Roch, www.holiday-bikes.com) w samoobsługowej sieci Vélopop lub Provence Bike (52, bd Saint-Roch, www.provence-bike.com). Postoje taksówek są przed dworcami kolejowymi, ale taksówkę można też zamówić z postoju na pl. Pie XII (firmy Taxi Radio).

Awinion - gdzie spać w Awinionie

Ceny noclegów zmieniają się nie tylko z nastaniem sezonu turystycznego. W czasie lipcowego festiwalu teatralnego ceny są horrendalne, a znalezienie wolnego miejsca noclegowego (nawet na kempingu) graniczy z cudem. Wokół Awinionu jest kilkanaście kempingów. Najbliżej centrum są cztery pola namiotowe na Ile de la Barthelasse - naprzeciwko mostu Awiniońskiego i pałacu papieży - ciągnącej się ponad 4 km na północ w górę rzeki.

* Awinion - Hotel Cloitre Saint Louis (20, rue du Portail, www.cloitre-saint-louis.com). Luksusowy, czterogwiazdkowy hotel z nowoczesnym wystrojem we wnętrzach XVI-wiecznego klasztoru. Piękny, duży dziedziniec ocieniony platanami, a w krużgankach świetna restauracja. Pokój 2-os. 175-210 euro, dodatkowa os. 26 euro; śniadanie 16 euro.

* Awinion - Hotel de l'Horloge (Place de l'Horloge 1, rue Félicien David). Odnowiony, uroczy hotel trzygwiazdkowy w historycznym sercu Awinionu, tuż obok ratusza. 66 pokoi o różnym standardzie. Polecamy szczególnie pokoje na V piętrze, np. przepięknie urządzony 505 z tarasem, z którego rozciąga się przepiękny widok na Pałac Papieży i Place d'Horloge. Pokój 2-os. od 100 euro.

* Awinion - Hotel Splendid (17, rue Agricol Perdiguier, www.avignon-splendid-hotel.com). Tylko 17 pokoi przy spokojnej uliczce, w połowie drogi z dworca do biura informacji turystycznej. Całość starannie wyremontowana w 2007 r. Pokój 2-os. 49-57 euro.

*Awinion - Auberge Bagatelle (Ile de la Barthelasse, www.aubergebagatelle.fr). Schronisko młodzieżowe przy kempingu Bagatelle z salami wieloosobowymi (4-8-os. 17 euro/os. ze śniadaniem) lub pokojami dla 2-4 os. z umywalką (2-os. od 41 euro) lub z prysznicem (2-os. 43 euro). Ceny w czasie festiwalu tylko nieznacznie wyższe.

* Awinion - Centre de Rencontres Internationales YMCA (7bis, chemin de la Justice). Schronisko w Villeneuve-les-Avignon obok mostu na Rodanie. Przyjemnie i czysto, na podwórzu basen. Pokój 2-os. z umywalką od 30 euro, z prysznicem od 40 euro, śniadanie 5 euro.

* Awinion - Camping Bagatelle (www. campingbagatelle.fr; czynne cały rok). Najbliżej mostu; wielki teren z 227 stanowiskami, w czasie festiwalu ekstremalnie zatłoczona część dla namiotów bez samochodów. Miejsce dla 2 os. z samochodem 10,62 euro, w VII - 17,12 euro.

Awinion - co i gdzie zjeść w Awinionie

Biorąc pod uwagę rozrywki kulturalne i ofertę gastronomiczną, można powiedzieć o Awinionie, że jest miastem epikurejskim. W dziedzinie gastronomii jest na jednym z pierwszych miejsc we francuskich przewodnikach po miastach, gdzie gotowanie stało się prawdziwą sztuką.

* Awinion - Hiély-Lucullus (5, rue République, zestaw od 40 euro) Restauracja znajduje się na I piętrze zabytkowego budynku i wiernie odzwierciedla styl belle époque. W karcie klasyki kuchni francuskiej w jednej z najlepszych w mieście wersji.

* Awinion - La Fourchette (17, rue Racine, zestaw od 24 euro). Sympatyczne i bezpretensjonalne bistro cenione przez mieszkańców miasta za smakowite dania nawiązujące do tradycji prowansalskich.

* Awinion - Piedoie (26, rue des Trois Faucons). Miła rodzinna atmosfera tej nowoczesnej restauracji przyciąga amatorów kreatywnej kuchni w stylu południowym.

* Awinion - Entrée des Artistes (1, pl. des Carmes). To jedno z najlepszych bistro Awinionu, gdzie w karcie widnieją dwa zestawy za 20 i 25 euro (kompozycja zmienia się w zależności od zakupów i nastroju kucharza, zawsze jednak są to świeże i bardzo smaczne dania).

* Awinion - Le Vernet (58, rue Joseph Vernet, od 22 euro). Uroczo umiejscowiona w XVIII-wiecznej kamieniczce restauracja z doskonałą kuchnią prowansalską.

Awinion - co robić w Awinionie

Jak przystało na miasto festiwalu teatralnego, w Awinionie działa aż 16 scen i grup aktorskich. Wśród nich jest oczywiście narodowa scena operowa i dramatyczna - Opéra Théatre d'Avignon (pl. de l'Horloge). O inne sale teatralne i koncertowe najlepiej pytać w biurze informacji turystycznej, tam także można kupować bilety na imprezy kulturalne.

Popularne kino Capitole (3, rue Pourquery de Boisserin) ma cztery sale, a kino Utopia (4, rue Escalier Sainte-Anne) w pięciu salach wyświetla m.in. filmy w wersji oryginalnej.

Le Rouge Gorge . Kabaret z rewiami, ale i klub jazzowy i bluesowy.

La Régence (32, cours J. Jaures). Koncerty i karaoke. Chętnie zagląda tu miejscowa młodzież.

Café Théare La Tache d'Encre (1, rue Tarasque). Kawiarnia, w której odbywają się spektakle i wieczory satyryczno-kabaretowe.

Specjalne wydarzenia

Festiwal teatralny , czyli Festival d'Avignon, zainicjował w 1947 r. Jean Vilar, założyciel Théatre National Populaire, którego udział w festiwalu jest już tradycją. Celem Vilarda była prezentacja sztuki teatralnej na miejskim bruku, przed zwykłymi ludźmi. Od 1960 r. festiwal stał się jeszcze bardziej dostępny dla miłośników teatru, gdyż dopuszczono do udziału teatry amatorskie. Awinioński Festiwal Teatralny odbywa się zwykle od 10 lipca do 2 sierpnia i co roku gości ponad 120 tys. widzów. Główne przedstawienia są grane na dziedzińcu pałacu papieskiego, a na innych placach, w muzeach i teatrach Awinionu odbywają się imprezy towarzyszące. Organizacją zajmuje się Bureau du Festival (20, rue du portail Boquier, www.festival-avignon.com). W tym czasie do miasta zawsze ściągają liczne teatry uliczne, przeróżni kuglarze, akrobaci i klowni - bowiem równolegle z festiwalem teatralnym trwa festiwal offowy - Festival Off (www.avignon-off.org).

Więcej o: