W centrum, przy Hosok tere, wznosi się okazały reformatus templom, zbór kalwiński wybudowany w 1717 r. na gruzach wcześniejszej XV-wiecznej świątyni. Za kościołem widnieje fragment starego muru z narożną basztą - jedyne ślady po średniowiecznym zamku, zburzonym przez Turków w XVII w. Naprzeciw kościoła ustawiono niewielki pomnik Istvána Bocskayego - księcia siedmiogrodzkiego, który na czele hajduków wywalczył swobody religijne, a następnie podniósł swoich żołnierzy do rangi wolnych ludzi. Za pomnikiem biegnie ulica Bocskai , przy której stoi katolicki Szent Lászlótemplom z połowy XVIII w., słynny z tego, że w latach 70. odwiedził go metropolita krakowski Karol Wojtyła.
Kilka kroków dalej znajduje się niewielkie Bocskai M zeum (muzeum regionalne), obrazujące dzieje hajduków i ich miasta. W muzeum zgromadzono zabytkową broń, pamiątki żołnierskie, ryciny. Osobny dział zajmuje historia kąpieliska termalnego, ze starymi plakatami i zdjęciami dokumentalnymi.
Po przeciwnej stronie głównego placu, kilka kroków za zborem kalwińskim i resztkami fortecy, w zabytkowym domu z krużgankiem w przyjemnym ogródku działa Fazekas István Fazekasház, warsztat ceramiczny I. Fazekasa, gdzie prezentowana jest niezwykła czarna ceramika wyrabiana tradycyjnie w pobliskim Nádudvár.
Niezwykłą, choć całkiem nową, atrakcją jest Harangház (dzwonnica) przy Mátyás király sétány, promenadzie parku zdrojowego. Kolekcję dzwonów podarowanych miastu przez urodzoną tu ludwisarkę Edit Oborzil umieszczono w ażurowej budowli otoczonej totemicznymi rzeźbami, parkiem, sadzawką i strumykami. Całość jest nasycona symboliką kosmiczną, a drewniane obeliski i drzewo życia pośrodku nawiązują do szamańskich wierzeń dawnych Madziarów. Dzwony wykonano z niezwykłego dla nich materiału - specjalnego stopu aluminium, który uzyskał dźwięczność dzięki wyżłobionym szczelinom. Ażurowe dzwony są opatrzone cytatami z literatury węgierskiej.
Węgry - Hajduszoboszlo / fot. shutterstock
Największą atrakcją turystyczną Hajduszoboszlo, przyciągającą dziesiątki tysięcy turystów, jest kąpielisko lecznicze i termalne . Podczas odwiertów prowadzonych w 1925 r. w poszukiwaniu gazu i ropy z głębokości 1100 m trysnęło źródło o temperaturze 70 stopni C. Woda jest bogata w składniki mineralne, m.in.: jod, brom, sól, dwutlenek węgla oraz szereg pierwiastków śladowych. Na bazie tych wód jeszcze przed wojną w parku o powierzchni 30 ha stworzono kąpielisko (obecnie jedno z największych na Węgrzech). Wśród wypielęgnowanej zieleni znajduje się piętnaście sporych basenów na wolnym powietrzu (brodzik i basen dla dzieci 32-34 stopni C, basen do nauki pływania 30-32 stopni C, cztery baseny termalne 32-36 stopni C, trzy rekreacyjne 24-30 stopni C) oraz pięć basenów leczniczych w termach (32-38 stopni C) i kryta pływalnia (26 stopni C). Oprócz 16 basenów są tu: staw z łódkami, plaża śródziemnomorska, Aquapark, kort, boiska oraz mnóstwo knajpek, smażalni i kiosków.
Badania potwierdziły, że dzięki zawartości w powietrzu jodu i soli na terenie kąpieliska panuje dobroczynny mikroklimat. Rozbudowany kompleks sanatoryjny (m.in. hotele Béke, Barátság, Hoforras, Thermal Victoria i Aqua Sol) oferuje szeroką gamę zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych oraz własne baseny lecznicze.
Kąpielisko z 75-letnimi tradycjami i całkiem współczesnym obliczem należy do trójki najatrakcyjniejszych na Wielkiej Nizinie i jest najlepiej znane Polakom .
Hajduszoboszlo - rodzaj i temperatura wody. Z głębokości ponad 1000 m obficie tryska silnie zmineralizowana wodorowęglanowa woda o temperaturze 73 stopni C, bogata w chlorek sodu, jod, brom, fluor i szereg pierwiastków śladowych, zwana "płynnym złotem". Wykazuje ona silne działanie lecznicze w przypadku chorób reumatycznych, kręgosłupa, stanów zapalnych stawów, nerwobóli, odwapnienia kości oraz w stanach pourazowych. Specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne obejmują stany pozłamaniowe kości, bezpłodność, przewlekłe choroby skóry.
Hajduszoboszlo - dodatkowe atrakcje i usługi. Rozbudowana część sanatoryjna (np. hotele sanatoryjne Béke, Baratsag, Hoforras) oferuje szeroką gamę ok. 40 zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych, m.in. kąpiel w wannach leczniczych, borowiny, kąpiel ciężarkową, masaże suche i podwodne, prądy galwaniczne, selektywne, jonoforezę, diadynamik, inhalacje, komorę solną itd. Bogate zaplecze gastronomiczne może zaspokoić całodzienne potrzeby żywieniowe. Na terenie kąpieliska przez całe lato odbywają się imprezy rozrywkowe: bale na brzegu jeziora, konkursy piękności, popisy i zawody.