Głównymi węzłami komunikacyjnymi wschodniej Krety są miasta Ágios Nikólaos, Sitia i Ierápetra. W Sitii (kilometr za miastem) otwarto międzynarodowe lotnisko , które w chwili zbierania informacji do przewodnika obsługiwało tylko loty krajowe do Aten, Prevezy i Salonik przez Aleksandro poli. Z portów w Ágios Nikólaos i Sitii odpływają promy do Pireusu przez Milos. Promy z Pireusu pływają przez Milos do Ágios Nikólaos, Sitii i dalej, przez Kasos, Kárpathos, Chálki na Rodos. Autobusy KTEL z Sitii odjeżdżają regularne do Ierápetry (przez Makrigialós) oraz Iráklionu (przez Ágios Nikólaos). W sezonie (V-X) kursują autobusy do Vái (przez Palékastro) i do Káto Zákros przez Palékastro i Zákros.
Orientacja i informacje . Wschodni zakątek wyspy nie jest zbyt ucywilizowany. Banki i bankomaty oraz urzędy pocztowe są tylko w głównych miejscowościach regionu: Sitii, Palékastro, Makrigialós, Ierápetrze. Biura informacji turystycznej mają swoje siedziby w Sitii (przy promenadzie nadmorskiej Karamanli; pn.-pt. 9.30-14.30 i 17.00-20.30, sb. 9.30-14.30), i w Palékastro (w centrum; V-X pn.-sb. 9.00-21.00). Informacje w sieci: www.east-crete.com, www.sitia.net, www.ierapetra.net.
Co i gdzie zjeść . Niemal w każdej wiosce wschodniej Krety działa choćby jedna tawerna, oferująca przynajmniej najprostsze dania mięsne z rusztu i sałatki. Przy wielu plażach również otwarto tawerny. Najlepsze ryby na wschodniej Krecie podają ponoć w tawernach przy plaży Chiona (koło Palékastro) oraz w Móchlos i Panormos (na północnym wybrzeżu). W Sitii najlepszą renomą cieszy się To Balkoni (róg Kazandzaki i Foundalidou - na piętrze zabytkowego budyneczku w centrum) - restauracja śródziemnomorska o oryginalnym wystroju i podobnym menu, z mnóstwem warzyw, mięsami i owocami morza przyrządzanymi w niecodzienny sposób. Symposio (Karamanli 12) oferuje znakomitą kuchnię kreteńską bazującą na organicznych miejscowych składnikach. Przy plaży Chiona (2 km w stronę morza od Palékastro) działa kilka tawern rybnych, uchodzących za najlepsze na wschodniej Krecie. Jedną z nich jest Kakkavia, której właścicielka, kiria Olga, przyrządza zakąski, dania gotowane, sałatki - wyłącznie na oliwie z pierwszego tłoczenia - a także mięsa z rusztu i znakomite ryby. W Káto Zákros na uwagę zasługują dwie świetne tawerny: Akrogiali i Tawerna Nikosa Platanakisa. Ta druga słynie z obszernego menu, pełnego niecodziennych spe-cjałów w rodzaju przepiórek i bażantów, a nade wszystko ze znakomitych ryb.
Heraklion, fot. shutterstock
Gdzie spać . Największe skupiska masowej turystyki na wschodniej Krecie są w okolicach Ágios Nikólaos, Elo ndy, Pachiá Ammos, Makrigialós - w tych miejscowościach jest bardzo wiele miejsc noclegowych. Najatrakcyjniejsze (także pod względem cen) miejscowości nadmorskie wschodniej Krety, idealne dla indywidualnego turysty to m.in. Mochlos, Sitia, Palékastro, Káto Zákros, Kserókambos, Mirtos. Na płaskowyżu Lasithi można przenocować w Tzermiádo, Ágios Geórgios lub Psichró.
* Archontiko (Sitia, Kondilaki 16). Nastrojowy staroświecki hotelik w neoklasycystycznym domu nad portem. Pokoje dwuosobowe i apartamenty - ze wspólnymi łazienkami.
* Olga Beach Villas (Palékastro-Kouremenos). Przy plaży Kouremenos. Nowe, przestronne, ładnie umeblowane, klimatyzowane apartamenty nad samym morzem. W każdym niezależny taras, wyposażona kuchnia
* Vai (Palékastro). Przyzwoite niedrogie pokoje nad tawerną na skraju miejscowości, przy drodze do Sitii.
* Stella (Káto Zákros;tel. /fax 28430/23739, www.stelapts.com). Stylowe, starannie urządzone, luksusowe apartamenty z wszelkimi wygodami (nawet pralką) w ocienionym sosnami budynku przy starej drodze z Káto Zákros do Zákros, nieopodal minojskich wykopalisk. Sympatyczni, pomocni właściciele.
Agios Nikolaos - komunikacja . Z portu Ágios Nikólaos, stolicy wschodniej Krety, odpływają promy do Pireusu przez Milos i Santorini, na Rodos przez Sitię, oraz wyspy Kasos, Kárpathos i Chálki.
Autobusy KTEL kursują regularnie do Elo ndy, Iráklionu, Kritsy, Ierápetry i Sitii oraz sporadycznie na półwysep Lasithi.
Agios Nikolaos - orientacja i informacje . Miejskie biuro Informacji Turystycznej w Ágios Nikólas (Koundourou 21a; VI-X codz. 8.30-21.30), na terenie mariny, tuż obok mostu, dysponuje informacjami o mieście i regionie, mapami, folderami i punktem wymiany walut oraz pomaga w znalezieniu noclegu. Informacje w sieci: www.aghiosnikolaos.gr.
Agios Nikolaos - gdzie spać . W Ágios Nikólaos jest całkiem sporo rozmaitych miejsc noclegowych, także tych tańszych.
* Hotel Kastro (Lasthenous 23). Trochę staroświecki, romantyczny hotelik tuż obok przystani, z urzekającymi widokami na zatokę. Eleganckie, stylowe pokoiki mają aneksy kuchenne z lodówką i balkony. Na dole pełna zieleni i marmuru kreperia, w której sympatyczni starsi właściciele przyrządzają naleśniki w kilkunastu wariantach.
* Du Lac (28 Oktovriou 17). Hotel tuż obok jeziora; nowoczesne przestronne pokoje i apartamenty z widokiem na lagunę.
Agios Nikolaos - gdzie zjeść . W Ágios Nikólaos jest mnóstwo lokali gastronomicznych - najbardziej kusząco prezentują się tawerny wokół jeziora , których jednak należy unikać jako zbyt drogich w stosunku do oferowanej jakości. Na uwagę zasługuje To Kouto ki (Lasithiou 4a), obok szpitala - rasowe ouzeri z olbrzymim wyborem zakąsek, wśród nich typowych specjałów kreteńskich w rodzaju nadziewanych kabaczków i kwiatów cukinii, ślimaków smażonych lub w sosie pomidorowym, klopsików mięsnych, smażonych rybek itp. Bárko (Akti Pagalou 8), przy plaży Kitroplatia trzy przecznice na wschód od deptaku 28 Oktovriou, to znakomity nadmorski lokal oferujący ogromny wybór zarówno wymyślnych zakąsek, jak i oryginalnych dań z mięsa w rodzaju wołowiny zapiekanej ze strąkami papryki i serem; na deser słodkie konfitury. Pórtes (Anapafseos 3) urocza stylowa tawerna w kolorze ochry; w karcie proste i smaczne potrawy kuchni greckiej. I Sinádisi (Agiou Nikolaou), przy wyjeździe w kierunku Elo ndy, bezpretensjonalne mezedopolio o rustykalnym wystroju, oferujące spory wybór zakąsek mięsnych i wegetariańskich oraz rzadko spotykany wybór deserów (m.in. ciastka kadaif, baklava, chałwa czy pierożki mizitropites).
Zachodnia Kreta, z wyjątkiem północnego wybrzeża między Chanią a Kolimbári, pozbawiona jest wielkich skupisk hoteli. Wszędzie jednak można znaleźć pokoje do wynajęcia i rodzinne hoteliki. Pomiędzy wsią Omalós a wąwozem Samariá działa schronisko górskie Kallergi , dysponujące 40 miejscami w salach zbiorowych ze wspólną łazienką. Jest ciepła woda i prąd.
* Plakoures (Falásarna). Nowoczesny, biały, ukwiecony hotelik ponad plażą, przy drodze do wykopalisk archeologicznych. Pokoje z klimatyzacją, basen, bar i tawerna.
* Milia (Vlatos-Milia). Niezwykłe apartamenty! Pokoje o kamiennych ścianach i stylowym tradycyjnym umeblowaniu w zrekonstruowanych zabytkowych domach starej wioseczki Milia na stokach gór na południe od Kissámos (2 km w górę od wsi Vlatos). Do tego organiczna kuchnia kreteńska i wycieczki w góry. Lepiej rezerwować.
Co i gdzie zjeść . Podobnie jak na całej wyspie, w każdym nawet ustronnym zakątku zachodniej Krety można natrafić na tawerny, oferujące pro-ste i smakowite potrawy kreteńskie. W Kissámos na uwagę zasługuje Tawerna Kellari (przy wschodnim końcu promenady). Z długiego menu, pełnego (świetnie przyrządzonych) tradycyjnych potraw. Na uwagę zasługuje stifado z królika, mięsa z rusztu, kalmary, smażone bakłażany, a także świeże ryby. W Kolimvári tawerna rybna D~ktina oferuje świeże ryby, znakomite sałatki i inne nieskomplikowane, ale znakomite potrawy. Do wioski Milia warto zajrzeć dla malowniczego otoczenia, nieskażonej natury i tawerny Milia, w której przyrządzane są pyszne, proste potrawy kuchni kreteńskiej, bazujące wyłącznie na ekologicznych miejscowych składnikach (oliwa, sery, warzywa).
Nieopodal plaży Elafonisi (2 km wcześniej przy drodze) znajduje się tawerna Innachório, znana ze smacznych potraw kreteńskich: domowego chleba i serów, boureki, warzywnych i mięsnych po-traw gotowanych.
Chania - komunikacja . Chaniá ma połączenia lotnicze z Atenami i z Salonikami, a w sezonie także loty czarterowe do wielu miast europejskich. Lotnisko Venizelos znajduje się w Sternes, 14 km na wschód od miasta. Na lotnisku jest postój taksówek, wypożyczalnie samochodów i przystanek autobusowy. Z portu w So dzie (7 km na wschód od miasta, dojazd komunikacją miejską) regularnie odpływają promy oraz szybkie katamarany do Pireusu. Autobusy dalekobieżne odjeżdżają m.in. do Salonik i Jániny (w cenie biletu miejsce na promie). Chaniá ma również regularne połączenia z Iráklionem przez Réthimnon, z Ágios Nikólaos i Sitią oraz z miejscowościami zachodniej Krety, m.in. Kastélli Kissámou, Falásarna, Paleochóra, Elafon~si, Omalós, So gia, Chóra Sfakion.
Drugim obok Chanii portem zachodniej Krety jest Kissámos. Z przystani, 3 km na zachód od miasta, w sezonie odpływają sporadycznie promy do Githionu na Peloponezie przez Antikithirę i Kithirę.
Autobusy. KTEL zapewniają połączenia miejscowości zachodniej Krety z Chanią oraz między sobą: z Chóra Sfak~on odjeżdżają autobusy do Chanii i Frangokastello, a w sezonie także do Réthimnonu przez Vrises. Do So gii i Paleochóry dojeżdżają autobusy z Chanii. Z dworca autobusowego w Kissámos odjeżdżają autobusy do Chanii, Falásarny, do Paleochóry i Elafonisi. Do Ksiloskalo u wejścia do wąwozu Samariá (ponad wsią Omalós) dojeżdżają autobusy z Chanii i Paleochóry. Informacje w sieci: www.interkriti.com, www.westcrete.com.
Chania - orientacja i informacje . W Chanii banków z bankomatami należy szukać przy ulicy Chalidon, biegnącej środkiem starówki do portu weneckiego (reszta z dala od morza, w nowym centrum). Poczta Główna jest przy Tzanakaki 3 (niedaleko hali targowej), posterunek policji w ratuszu (Kidonias 29), a szpital na południowo-wschodnich obrzeżach centrum. Działające przy ratuszu miejskie biuro informacji turystycznej (Kidonias 29, pn.-sb. 8.00-14.30) dysponuje mapami, planem miasta, rozkładami jazdy i rejsów oraz wykazem miejsc noclegowych. Informacje w sieci: www.chaniacrete.gr (również po polsku), www.westcrete.com, www.interkriti.org, www.explorecrete.com.
Chania - gdzie spać. W Chanii jest dużo miejsc noclegowych różnego typu, od hoteli po pokoje gościnne. Na przedmieściach nad morzem działa kemping Chaniá (Agioi Apostoli, www.camping-chania.gr) ze sklepikiem, barem i restauracją; co tydzień organizuje wieczory kreteńskie.
* Amphitriti (Lithinon-Enetiko Limani 31-33). Pięknie położony hotel nad weneckim portem w centrum starówki, drewniany wystrój; wszystkie pokoje z balkonem, łazienką, klimatyzacją, TV, radiem i lodówką.
* Lena (Risou 5). Pensjonat w starym tureckim domu; przytulne pokoje umeblowane antykami. Blisko portu.
* El Greco (Theotokopoulou 47-49). Hotel na starówce obok portu weneckiego. Prosto urządzone pokoje, taras z widokiem na morze oraz dostęp do Internetu.
Chania - gdzie zjeść. Chaniá słynie z bogatej oferty gastronomicznej. Tawerna Kali Kardia (Kondilaki 31), niedaleko Bastionu Siavo, słynie z wyjątkowych słodyczy i wina prosto z beczki, które można spożywać w niekrępującej atmosferze. Przycupnięta obok Arsenału restauracja Doloma (Kalergon 8) serwuje niedrogie i świeże specjały kuchni kreteńskiej na porośniętym winoroślą tarasie. Aby skosztować niezwykłej mieszanki kuchni greckiej i bliskowschodniej, trzeba odszukać restaurację Well of the Turk (Kallinikou Sarpaki 1-3), naprzeciwko kościoła Agia Irini, lub popularniejszą wśród turystów Hamam (Zambeliou 49), we wnętrzu dawnych łaźni tureckich.
Chania - rozrywka. Do najpopularniejszych festiwali należą: Chaniá Summer Festival (VII-IX): spektakle od Szekspira po operę i balet, pokazy kreteńskich tańców oraz koncerty na żywo. Z okazji najważniejszego święta religijnego Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia) organizowane są festyny z tradycyjną muzyką na żywo i tańcami. Z okazji rocznicy bitwy pod Chanią (20-30 V) odbywają się huczne obchody i zawody sportowe. Z okazji św. Jerzego, 23 kwietnia, w wiosce Assi Gonia odbywa się Święto Owiec , w trakcie którego można spróbować świeżego mleka prosto od jednej z tysięcy ceremonialnie dojonych owiec, a także potańczyć i skosztować miejscowych smakołyków. Od niedawna centrum życia nocnego w regionie stało się Plátanos, nieco na zachód od Chanii. Oprócz restauracji jest tu duży wybór kawiarni, barów, klubów muzycznych i dyskotek. W Kissámos wokół promenady nadmorskiej przez całe lato coś się dzieje, szczególnie w weekendy, kiedy oprócz muzyki dobiegającej z barów dają się słyszeć występy na żywo.
Heraklion - komunikacja . Heraklion ma połączenia lotnicze z Atenami, Salonikami i Rodos, a w sezonie także liczne loty czarterowe do wielu miast europejskich. Z przystanku na lotnisku Kazandzakis, 4 km na wschód od miasta kursuje autobus nr 1 do placu Eleftherias. Z przystani w Heraklion (głównego portu Krety) odpływają promy do Pireusu, do Salonik przez Santor~ni, Paros, Náksos, Mikonos, T~nos, Skiáthos. Superszybkie katamarany regularnie pływają w kierunku Santorini, Ios, Paros, Náksos i Mykonos.
Autobusy KTEL odjeżdżają regularnie do Réthimnonu i Chanii oraz do miejscowości centralnej i wschodniej Krety, m.in. do Mátali, Festós (przez Gortynę), Anógii, Ag~a Gal~ni, Sitii, Knossós, Málii przez Cherónissos, Agia Pelagia, Ágios Nikólaos, Lasithi, Ierápetry. Są też kursy do Salonik i do Jániny.
Heraklion - orientacja i informacje . W Heraklionie większość banków z bankomatami znajduje się przy ulicy 25 Avgustou, biegnącej środkiem zabytkowej dzielnicy od portu weneckiego. Poczta Główna jest przy placu Daskalogianni (niedaleko pl. Elefterias), posterunek policji turystycznej przy Dikeosinis, róg Evans. Szpital miejski przy ulicy Mousourou (na południe od placu Agios Minas), a świetnie wyposażona klinika uniwersytecka 5 km na południe od miasta. Z Internetu można skorzystać m.in. w Gallery Games (Korai 14). Biuro informacji turystycznej EOT (Ksanthidou 1, VII-X codz. 9.00-21.00, XI-VI 8.30-14.30), naprzeciw muzeum archeologicznego, dysponuje licznymi folderami, mapami, planem miasta, rozkładami jazdy i rejsów. Informacje w sieci: www. heraklion-city.gr, www.interkriti.org, www.explorecrete.com, www.crete-guide.info.
Heraklion - gdzie spać . Jak przystało na stolicę, Heraklion oferuje liczne miejsca noclegowe, niestety w większości bardzo drogie. Przeważają hotele, przy wyraźnym niedoborze tanich kwater. Lepiej poszukać noclegu w pobliskich kurortach , np. w Agia Pelagia.
* Rea (Heraklion, Kalimeraki 1). Na tyłach muzeum historycznego. Niedrogi rodzinny hotelik ze wspólną kuchnią. Pokoje z wentylatorami i umywalkami, tańsze mają wspólne łazienki.
* Irini (Heraklion, Idomenos 4). Przy starym porcie. Duży hotel z dużymi, jasnymi pokojami i ukwieconymi balkonami.
Najwięcej miejsc noclegowych w okolicach Heraklionu koncentruje się na północnym wybrzeżu. Od Chersónissos po Málię jest pełno hoteli i apartamentów, jednakże ceny są zazwyczaj wysokie. Na zachód od Heraklionu można poszukać miejsca w uroczym kurorcie Agia Pelagia, gdzie ceny pokoi są znacznie niższe niż w okolicy, a wybór i standard więcej niż zadowalające. Bez problemu można znaleźć pokój w nadmorskim Panormos, skąd bliżej do Réthimnonu niż do Heraklionu. Na południowym wybrzeżu najwięcej noclegów jest w Matáli (nie tylko drogie hotele, ale i tanie pensjonaty); w razie braku miejsc pozostaje oddalona o 5 km w głąb lądu Pitsidia z dużym wyborem niedrogich miejsc.
* Sirena (Agia Pelagia). Pastelowe, przestronne, porządnie umeblowane, klimatyzowane apartamenty z kuchnią, tarasem, wymuskanym ogrodem i basenem pod palmą, tuż przy piaszczystej plaży nad zatoką Agia Pelagia. Na miejscu kafejka, w której można wykupić śniadania. Do pełni szczęścia bar lodowy, przez który trzeba przejść w drodze na plażę. Bardzo sympatyczna, pomocna właścicielka.
* Matala View (Matála). Staranne, niedrogie apartamenty z wyposażonym aneksem kuchennym i cienistą werandą, w pokojach wentylatory, lodówki, tarasy.
* Villa Koumianos (Pitsidia). Nowiutkie pokoje z tarasami w willi z cienistym ogródkiem na skraju wioski (niedaleko plaży Kommos). Wspólna kuchnia. Przy pobytach powyżej 3 dni rabaty.
Heraklion - gdzie jeść . Największe skupiska lokali są na nabrzeżu, na terenie parku Greco (na tyłach pl. Venizelou), wokół bazaru oraz w zamkniętych dla ruchu uliczkach między placami Venizelou a Elefthe-rias. Tawerna Embolo (Miliará 7), w uliczce odchodzącej od Evans w okolicach placu Kornarou, to niezwykłe miejsce z atmosferą. Wysoki poziom swojej kuchni bazującej na kreteńskich recepturach, w czwartek, piątek i sobotę właściciel gra z przyjaciółmi tradycyjną muzykę z Krety. Pagopiio (Papagiamáli 1, pl. Agiou Titou), obok kościoła Ágios Titos, to najmodniejszy i jeden z najatrakcyjniejszych lokal w mieście, urządzo-ny w dawnej wytwórni lodu. Kuchnia śródziemnomorska i kreteńska w nowatorskim wydaniu; po północy miejsce zmienia się w modny bar. Tawerna Giakoumis (Theodosaki 8), jedna z licznych wokół bazaru (ulicy 1866 r.), oferuje bogaty wybór starannie przyrządzonych, świeżych dań kuchni kreteńskiej.
Na tradycyjny, niespieszny posiłek z winem najlepiej udać się do jednej z górskich wiosek. W Archánes tawerna L kastos (Platia Archanon) oferuje zakąski kreteńskie (m.in. dolmadakia), gotowane dania warzywne i duszone potrawy mięsne. Pobliskie Spitiko szczyci się potrawami zapiekanymi w piecu chlebowym (np. warzywa i mięsa duszone na oliwie i gotowane); są też mięsa z rusztu (w tym jagnięcina) oraz swojskie wino. Inna górska wioska, Mochós, słynie z dobrej kuchni w swoich tawernach przy cienistej platii. W tradycyjnej wsi Vóri, przy głównej drodze, jest parę tawern, podobnie jak w Zarós (na południowym zboczu Psiloritis), znanej z hodowli pstrągów, które podają w tawernie Vótomos. W Fódele można wybrać albo tawerny wzdłuż rzeki i przy placyku, albo te na plaży. Tawerna rybna Skala w Matáli to niecodzienne miejsce: biało-błękitny budyneczek przyczepiony do skały; stoliki na skalnym tarasie z przepięknym widokiem na klify Matáli; w karcie potrawy jednogarnkowe, świeże sałatki warzywne, mięso i ryby (w przyzwoitych cenach), a do tego miejscowe wino. W pobliskiej wiosce Pitsidia na wizytę zasługuje ouzeri Fabrika, z dużym repertuarem zakąsek i częstymi wieczornymi koncertami na żywo.
Heraklion - rozrywka . W Heraklionie przez cały rok odbywają się liczne imprezy kulturalne, z których najważniejszą jest letni Festival Heraklionu - długi cykl koncertów, recitali, spektakli, wystaw międzynarodowej rangi, odbywających się od czerwca do końca września, najczęściej na scenach dwóch amfiteatrów miejskich zlokalizowanych w odnowionym forcie weneckim przy porcie oraz na bastionie Martinengo. Najmodniejsze bary to Pagopiion na placu Agiou Titou i Guernica (Apokoronou Kritis) dwie przecznice na zachód od placu Venizelou - słynna z kombinacji stylowego, zabytkowego wnętrza z najświeższą muzyką. Latem życie nocne przenosi się do wielkich klubów na plażach Cherónisos.
W wiosce Anógia, w miesiącach letnich odbywa się Festiwal Yakinthia - międzynarodowe święto kultury spod znaku ethno i world music.
Réthimnon - komunikacja . Z Réthimnonu do Pireusu regularnie kursują promy. Przystań znajduje się na przylądku, nad portem weneckim.
Z dworca autobusowego, w południowo zachodniej części miasta (Igoumenou Gavriil) kursują autobusy KTEL do Chanii, Heraklionu, Chóra Sfakion przez Vrises, Omalós oraz do okolicznych wiosek.
Réthimnon - orientacja i informacje . W Réthimnonie banki z bankomatami są m.in. przy Dimokratias i Koundouriotou, urząd pocztowy na wschód od parku miejskiego (Moatsu 21), a szpital (Triandalidou 17) na południe od parku. Kompetentna i pomocna miejska informacja turystyczna (Venizelou, VI-IX pn.-pt. 9.00-21.00) ma siedzibę przy bulwarze nadmorskim. Informacje w sieci: www.intercriti.com, www.explorecrete.com.
Réthimnon - gdzie spać . W uliczkach centrum Réthimnonu kryje się wiele pensjonatów i pokoi do wynajęcia, niektóre w przyzwoitych cenach.
* Fortezza (Melissinou 16). Duży, komfortowy, elegancki hotel z TV, klimatyzacją i telefonem w pokojach. Do dyspozycji gości basen, restauracja, 2 bary i stół do ping-ponga.
* Makri Steno (Nik. Foka 56). Pokoje do wynajęcia w odnowionym budynku w stylu weneckim; z łazienką, lodówką, TV, wentylatorami i aneksem kuchennym. Na dachu taras wypoczynkowy.
* Olga's Pension & Stella's Kitchen (Souliou 57). Bardzo przytulny ukwiecony pensjonat w centrum starówki, z uroczym tarasem na dachu i przygotowywanymi przez panią Stellę smacznymi domowymi posiłkami. Pokoje z łazienką.
Réthimnon - gdzie zjeść . Wśród licznych tawern wzdłuż nabrzeża, wyróżnia się bezpretensjonalna, czyściutka To Grillaki (przy nabrzeżu Venizelou, dość daleko od portu weneckiego), gdzie pod cienistą pergolą, przy stoliku nakrytym obrusem w kratkę można zjeść duże porcje mięs z rusztu, potraw z makaronu, ryb i innych dań kuchni greckiej w niewygórowanych cenach. Warto też zapuścić się w głąb lądu i odszukać Avli (Xanthoudidou 22), w której delicje kuchni greckiej i śródziemnomorskiej można popijać winem wybranym spośród 200 gatunków serwowanych w restauracji. Ze względu na atmosferę warto odwiedzić tawernę Kiria Maria (Moshovitou 20), gdzie po spożyciu smacznego i niedrogiego posiłku serwowany jest kieliszek raki. Przytulna To Parastratima (Moshovitou 12), ze stolikami na zewnątrz, specjalizuje się w zakąskach i kreteńskich napojach. Pokaźnych rozmiarów Taverna Fountain (Titou Petichaki 17) serwuje bardzo duży wybór potraw kuchni greckiej, kreteńskiej i włoskiej (owoce morza, ryby, mięso z rusztu, sałatki, spaghetti pizza). Samariá (Venizelou 40), przy plaży, to jedna z niewielu nadbrzeżnych tawern odwiedza-nych tłumnie przez mieszkańców miasta. W menu liczne zupy, mięsa duszone w warzywach, mięsa z rusztu i dobre domowe wino.
Réthimnon - rozrywka . Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym roku w Réthimnonie jest Festiwal Renesansu (www.cultureguide.gr). Od czerwca do września odbywają się przedstawienia teatralne, koncerty, pokazy taneczne, spektakle nowych mediów i performance. W połowie lipca (od prawie 40 lat), w parku miejskim organizowane jest Święto Wina z degustacjami dla wszystkich uczestników i wesołą zabawą. Lokalny karnawał jest zaliczany do najhuczniejszych na Krecie i obfituje w tańce, bale maskowe, parady (dodatkowa atrakcja to symboliczne poszukiwanie skarbów). 21 czerwca, w dzień św. Jana, liceum Ellinon organizuje obchody początku lata; tańce w budynku liceum (wenecki port), rozpalanie i skoki przez ognisko oraz wyznania miłosne w for-mie dwuwiersza mandinades to ocalone od zapomnienia prastare kreteńskie zwyczaje.