Włochy - uważaj na gesty! Możesz wpaść w tarapaty

Ponieważ język gestów jest we Włoszech doskonale rozwinięty, na włoskiej ulicy wystarczy ruch ręki, by rozmówca zrozumiał w czym rzecz. A oto kilka wskazówek, które pomogą bez słów komunikować się z mieszkańcami Włoch.

Na które gesty we Włoszech trzeba uważać, a jakich w ogóle lepiej nie używać?

Trzy złączone palce (środkowy, wskazujący, kciuk) - bardzo podobnego gestu używa się w Polsce podczas dyskusji - wzniesione z widoczną złością, oznaczają pytanie zabarwione irytacją: "o co ci chodzi?". Gest ten często można zauważyć przy okazji kłótni na drodze . Gdy prowadząc samochód popełnimy jakiś błąd, np. zajedziemy komuś drogę, możemy się spodziewać, że ujrzymy gest zwany u nas "diabełkiem" - palec wskazujący i mały wędrują ku górze. Jeśli chcemy zaznaczyć, że jesteśmy czymś zmęczeni, mamy czegoś dosyć, należy zewnętrzną stroną prawej dłoni pociągnąć od brody przed siebie. Ten gest odpowiada polskiemu powiedzeniu "mam już czegoś powyżej uszu".

Pytanie: "co tu się stało?" zobrazujemy trzepotaniem dłoni i palcem wskazującym ściśniętym w zębach.

W towarzystwie należy pamiętać, by nie trącać palcem swojego ucha : gest ten oznacza homoseksualistę i może być różnie odebrany.

Zamiast odpowiedzieć komuś niente , czyli "nic", wystarczy połączyć wskazujący palec z kciukiem i zrobić ręką ruch, jakbyśmy wkręcali żarówkę. Kładąc lewą dłoń na prawy łokieć i poruszając prawym nadgarstkiem, powiemy niezbyt elegancko: "spadaj" , ale także: "zmywam się stąd". Gestem przywołującym kogoś jest ruch nadgarstka w dół, przy lekko opuszczonej ręce.

Jeśli chcemy wyrazić pochwałę (np. pokazać, że jedzenie w restauracji było pyszne) lub zaznaczyć, że wszystko jest w porządku, palcem wskazującym wiercimy dziurę w policzku. To bardzo ważny gest: restaurator będzie zachwycony. Pochwałę tę możemy wzmocnić, jeśli prawą ręką wykonamy ruch, jakbyśmy gładzili od spodu miskę. Jeśli wykonamy sam gest "gładzenia miski", będzie on oznaczał, że czegoś jest za dużo, nadmiar (troppo ).

Rozstawiony kciuk i mały palec przyłożone do głowy mogą oznaczać, jak chyba na całym świecie, rozmowę telefoniczną. We Włoszech gest ten ma jednak także inne znaczenie: przy poruszeniu dłonią po policzku, tak, jak przy cięciu, symbolizuje neapolitańskiego gangstera .

Więcej o: