Powitanie z Afryką: Gambia i Senegal - boskie plaże, niezwykłe parki narodowe i barwna kultura [PRZEWODNIK]

Gambia, zwykle łączona z sąsiednim Senegalem, to coraz popularniejszy cel europejskich wycieczek do Afryki. Nic dziwnego - region przyciąga turystów wspaniałymi plażami i jeszcze bardziej majestatyczną przyrodą, a do tego uchodzi za dość bezpieczny. Jeśli kusi was Senegambia, przeczytajcie nasz krótki przewodnik.

Gambia - mały kraj z wielką przyrodą

Gambia to malutki kraj na zachodnim wybrzeżu Afryki, który z wyjątkiem 80 km wybrzeża, jest całkowicie otoczony przez terytorium Senegalu. Ta niegdysiejsza brytyjska kolonia, która niepodległość uzyskała w 1965 roku, dziś za sprawą pięknych plaż i przyjaznej atmosfery staje się coraz popularniejszym celem wakacyjnych wypraw Europejczyków. Ale rajskie wybrzeże to nie jedyna atrakcja Gambii. Na równi, a może jeszcze bardziej, przyciągają tu turystów niezwykłe parki narodowe oraz barwna kultura.

Wybrzeże Gambii

Najpiękniejsze plaże w Gambii znajdziemy na tzw. Smiling Coast , czyli "Uśmiechniętym Wybrzeżu", które rozciąga się na długości 50 km na południe od Cape Point. Wybrzeże obmywa tu ciepły prąd Gwinejski, a wiejące z północnego wschodu pasaty zapewniają ochłodę na lądzie. Biały piasek i niezwykły niebieski odcień oceanu tworzą wymarzone warunki do wakacyjnego wypoczynku. Szczególnie przyjemny klimat panuje na wybrzeżu w porze suchej, czyli podczas naszej zimy.

Najpopularniejsza plaża w Gambii, leżąca na południe od Kololi Kotu , to pasmo czystego białego piasku, które rozciąga się nad oceanem na długości ok. 3 km. Przy plaży stoją liczne luksusowe hotele, ale nie oznacza to wcale tłumów. Każdy z hoteli ma swój mały kawałek piasku z parasolami wydzielony dla gości, ale większość plaży jest ogólnie dostępna. Pomiędzy wypoczywającymi przechadzają się handlarze oferujący wyroby z drewna, a tradycyjnie ubrane kobiety sprzedające owoce. Niedaleko znajduje się targ Fajara, gdzie dostaniemy wszelkiej maści lokalne wyroby.

embed

Gambijscy rybacy w tradycyjnej łodzi do połowów/ fot. Shutterstock

Serekunda - autentyczny klimat Afryki zachodniej

Serekunda to największe miasto Gambii, liczące 350 tysięcy mieszkańców. Barwne i nieco chaotyczne pozwala doświadczyć autentycznego klimatu Gambii i Afryki zachodniej. Centrum miasta stanowi labirynt ulicznych targów z ponad 700 stoiskami. Nie ma tu zabytków ani żadnych punktów obowiązkowych, zwiedzanie Serekundy polega więc po prostu na przechadzaniu się pomiędzy straganami i doświadczaniu autentycznego, chaotycznego życia miejskiego Afryki.

Przyroda i historia Gambii

Popularnym celem krajoznawczych wycieczek po Gambii jest Rezerwat Abuko , położony ok. 8 km na południe od Serekundy. To jeden z najmniejszych rezerwatów przyrody w Afryce, ma zaledwie 1 km kwadratowy powierzchni, ale znajdziemy w nim niezwykłą różnorodność gatunków zwierząt i roślin. Żyją tu rzadko spotykane gatunki małp, takie jak koczkodan zielony czy gereza ruda, antylopy buszbok i jeden z najmniejszych na świecie ssaków kopytnych: dujker karłowaty. Wszystkie te niezwykłe zwierzęta można oglądać z ukrycia, kiedy przychodzą do wodopoju niedaleko wodospadu. Tutaj też można czasem zobaczyć niebezpiecznego krokodyla nilowego.

Abuko to także raj dla miłośników ptaków, żyje ich tu bowiem aż 270 gatunków, w tym wężówka afrykańska, długoszpon afrykański, ślepowron zwyczajny czy przepiękny turak fioletowy.

embed

Gambia to kraina kolorów: po lewej Gambijka w barwnej sukni i turbanie, po prawej - wąsak żółtooki/ fot. Shutterstock

Inne atrakcje to między innymi Kachikally Crocodile Pool (gdzie dzikie zwierzęta są podobno na tyle oswojone, że można je głaskać), przejażdżki na wielbłądzie w Tanji , a także loty na paralotniach i oglądanie Gambii z lotu ptaka.

Można też odwiedzić wioskę Juffureh znaną z książki Alexa Haley'a pt. "Roots", która opowiada o młodym człowieku pojmanym w tej wiosce w XVIII wieku i sprzedanym jako niewolnik do USA. Przy tej okazji warto też odwiedzić pobliskie muzeum niewolnictwa.

Wyspa Jinack oferuje wspaniałe warunki do obserwowania egzotycznych gatunków ptaków, można tu też czasem zobaczyć delfiny.

Dla miłośników zwierząt na pewno wielką atrakcją będzie też ostoja szympansów na Baboon Island .

Informacje praktyczne o Gambii

Jednym z języków urzędowych Gambii jest angielski, więc porozumiewanie się nie powinno sprawiać trudności.

Gambia jest stosunkowo bezpiecznym krajem, należy jednak uważać na naciągaczy i drobnych oszustów.

Do Gambii można się dostać na przykład liniami Brussel Airlines, które mają połączenia z Brukseli. Inna opcja to loty czarterowe.

Klimat w Gambii jest subtropikalny, z pora suchą i deszczową. Pora sucha trwa od października do połowy czerwca. Najprzyjemniejszy okres dla turysty z Europy to miesiące od listopada do lutego.

embed

Małe radosne mieszkanki Senegalu/ fot. Shutterstock

Senegal - powoli odkrywana perła Afryki zachodniej

Senegal to średniej wielkości kraj na zachodnim wybrzeżu Afryki, który posiada wszystko, co potrzebne, by przyciągać turystów. Znajduje się jedynie pięć godzin lotu z Europy oraz około siedem godzin lotu ze wschodniego wybrzeża USA. Ale największą zaletą Senegalu jest piaszczyste wybrzeże i wspaniała słoneczna pogoda przez większość roku. Można tu leniuchować na plaży, nurkować, uprawiać sporty wodne, jeździć konno, obserwować ptaki albo zwiedzać wspaniale rezerwaty dzikiej przyrody.

Senegal może się też pochwalić bogatą i różnorodną kulturą - mieszają się tu wpływy francuskie z czasów kolonialnych z wpływami arabskimi, które kraj zawdzięcza długiej tradycji wymiany handlowej z północną Afryką i Bliskim Wschodem. Jednak Senegal ma też własną tradycją i kulturę, egzotyczna muzykę i wyrazistą kuchnię.

embed

Kolorowe łodzie rybackie na wybrzeżu Senegalu/ fot. Shutterstock

Stolica Senegalu - Dakar

Stolica Senegalu, Dakar , to nowoczesne miasto o populacji ok. 1,5 miliona mieszkańców. Znajdziemy tu zarówno współczesną architekturę, jak i ciekawą zabudowę z czasów kolonialnych. To tętniące życiem miasto z licznymi bazarami, kafejkami, hotelami, dobrym jedzeniem i ekscytującym życiem nocnym. Są tu także ciekawe muzea i galerie. Koniecznie trzeba odwiedzić The Institut Fondamental d'Afrique Noir Museum (IFAN), uważane za najciekawsze muzeum w tym regionie Afryki. Przybliża ono zwiedzającym tradycyjną sztukę i rzemiosło Senegalu. Znajdziemy tu niezwykle maski, stroje, tkaniny, rzeźby, instrumenty i narzędzia.

Dakar to także jeden z najruchliwszych portów w Afryce. Dla aktywnie wypoczywających dostępne są pola golfowe, korty tenisowe, a na obrzeżach miasta - szlaki rowerowe. No i oczywiście plaże , z których najlepsze to Secret Beach i Soumbédioune - niegdyś wioska rybacka, teraz ulubione miejsce surferów. Trzeba jednak uważać na silne prądy.

embed

Piękny meczet de Oukama, Dakar, Senegal / fot. Shutterstock

Największe atrakcje Senegalu

Godzinę drogi od Dakaru leży rejon Saly , jedno z najciekawszych krajobrazowo miejsc na zachodnim wybrzeżu Afryki - oczywiście nie brakuje tu piaszczystych plaż, palm i luksusowych hoteli z basenami, ale turystów przyciągają głównie niezwykłe baobaby i wonne eukaliptusy oraz kwitnące wszędzie wielobarwne kwiaty.

W odległości ok. 20 minut drogi od Dakaru znajduje się wyspa Goree , miejsce związane z historią handlu niewolnikami. To tu, od początku XVI do połowy XIX wieku, gromadzono pojmanych i skutych w kajdany ludzi, którzy mieli się stać niewolnikami. Z tego skrawka lądu odpływali do Nowego Świata. Można tu zwiedzać niechlubne pamiątki po tamtych czasach, między innymi magazyny, gdzie przetrzymywano niewolników oraz kwatery handlarzy żywym towarem.

A teraz coś dla miłośników zwierząt. W końcu po to większość ludzi jedzie do Afryki - żeby podziwiać jej wspaniałe zwierzęta. Niokolo Koba , bo o nim będzie mowa, to największy park narodowy w Senegalu, zajmujący powierzchnię ok., 9000 km kwadratowych. Ten niezwykły teren zamieszkują między innymi lwy, słonie, antylopy, małpy, krokodyle i hipopotamy. Roślinność również jest niezwykle zróżnicowana - od sawanny, przez busz, aż po las deszczowy. Rezerwat przecina rzeka Gambia.

embed

Niokolo Koba, największy park narodowy w Senegalu/ fot. Shutterstock

Odważniejszym i spragnionym bardziej autentycznych wrażeń podróżnikom polecamy wschód Senegalu. Rejon zamieszkany jest przez tradycyjne społeczności wiejskie, których mieszkańcy kultywują stare zwyczaje, noszą tradycyjne stroje i żyją niemalże jak przed wiekami. Wioski położone są zazwyczaj na zielonych wzgórzach, z których rozciągają się malownicze widoki na okolicę.

Informacje praktyczne o Senegalu

Senegal uważa się za stosunkowo bezpieczny kraj. Oczywiście, jak wszędzie należy kierować się zdrowym rozsądkiem i unikać niebezpiecznych sytuacji - szczególnie w Dakarze. Zdarzają się kradzieże, dlatego nie należy obnosić się z cennym sprzętem, a gotówkę trzymać w bezpiecznym miejscu.

Językiem urzędowym w Senegalu jest francuski, ale znajomość angielskiego jest dość powszechna.

Pod względem klimatu najbardziej sprzyjające miesiące to okres od listopada do lutego, kiedy średnia temperatura wynosi ok. 24 stopni Celsjusza.

Do Senegalu dolecimy samolotem z największych miast Europy, Ameryki, Azji i Afryki.

embed

Mieszkanka Senegalu, wioska Peul niedaleko Wassadou/ fot. Shutterstock

Więcej zdjęć z Gambii i Senegalu znajdziesz w GALERII >>