Z przewodnikiem za darmo! Tak można zwiedzić niejedną europejską stolicę

Magiczne zaułki Pragi z Prażaninem, Wilno oczyma jego mieszkańca, przechadzka po squatach Berlina albo śladem komunizmu w Budapeszcie? W wielu popularnych turystycznie miastach działają przewodnicy oprowadzający po nich za darmo.

Żeby znaleźć darmową wycieczkę, wystarczy wstukać w wyszukiwarkę nazwę miasta i hasło "free tour". Co ciekawe, wraz z ofertą zwykle wyskoczą entuzjastyczne opinie tych, którzy już z niej skorzystali: takie wycieczki nierzadko są uważane - nawet w porównaniu z płatnymi - za najlepsze w mieście. Jak to możliwe, że coś, co jest za darmo, jest najlepsze? "To proste" - odpowiadają przewodnicy. "Naszym wynagrodzeniem są napiwki od zadowolonych klientów". Nikt jednak turystów nie naciska, żeby te napiwki dawali.

Zasady uczestnictwa są takie: czasem trzeba się wcześniej zapisać, czasem wystarczy po prostu stawić się o wyznaczonej godzinie na miejscu zbiórki. W darmowych wycieczkach nie mogą uczestniczyć grupy zorganizowane (zwykle powyżej 8-12 osób), w programach nie ma wejść do atrakcji płatnych. Oto wakacyjny przegląd wycieczek w niedalekich, popularnych miastach.

Wędrówki przez ulice i epoki: Berlin, Budapeszt, Praga, Bratysława, Wilno

Berlin wycieczka za darmo

W Berlinie można znaleźć co najmniej kilka ofert. Sandemans New Europe (www.newberlintours.com), organizujący darmowe zwiedzanie w wielu miastach, zbiera grupę codziennie o godz. 11 przy Bramie Brandenburskiej. Wędrówka trwa ok. 3,5 godziny, a przewodnicy zapewniają: "Pokażemy wam naszą historię od ciemnych czasów aż po najjaśniejsze momenty". W programie są m.in. gmach Reichstagu, miejsca dawnych bunkrów führera, dowództwa Luftwaffe i SS oraz pomniki Pomordowanych Żydów Europy i 17. Czerwca upamiętniający powstanie we wschodnim Berlinie w 1953 r. Trasa wiedzie również ulicami i zaułkami, w których stał mur przecinający miasto na dwie części aż do Checkpoint Charlie, gdzie w czasach zimnej wojny było najbardziej znane przejście graniczne między Berlinem Zachodnim i NRD-owskim. Z nieco innych klimatów marszruta obejmuje także największy z berlińskich placów, położony w jego sercu Gendarmenmarkt, słynną Wyspę Muzeów, dawne ogrody królewskie Lustgarten i 203-metrową Wieżę Telewizyjną otoczoną zielenią i fontannami, wśród których berlińczycy chętnie relaksują się na kocach.

Właśnie przy wieży staruje codziennie o godz. 11 wycieczka wiodąca śladami subkultur. Jej przewodnicy prowadzą uczestników trasą poza turystycznymi atrakcjami zapewniając, że pozwolą im zobaczyć serce i ducha Berlina oczami prawdziwego Berlińczyka. W trzygodzinnym programie: miejsca związane z rockiem, reagge, punkiem, sqaty, skateparki, pchle targi.

Budapeszt wycieczka za darmo

Duży wybór wycieczek jest także w położonym na dwóch brzegach Dunaju Budapeszcie. Przewodnicy (www.freebudapesttours.hu) reklamują je nawet: "dwa miasta na jednym spacerze!". 2,5-godzinna wycieczka "Z Pesztu do Budy" obejmuje naddunajską promenadę, zapierające dech w piersiach widoki na rzekę oraz most łańcuchowy, czyli najsłynniejszą z przepraw łączących brzegi, które kiedyś były dwoma odrębnymi miastami. Na prawym leży górzysta Buda z górą Gellerta, starówką i wzgórzem zamkowym, na lewym - mniej historyczny, a bardziej mieszkalny Peszt z charakterystycznym budynkiem parlamentu oraz bazyliką św. Stefana. Tę część stolicy Węgier można poznać na półtoragodzinnej wycieczce "Wiara/terror/komunizm", która oprócz wspomnianych budowli obejmuje plac Wolności oraz miejsca związane z sowiecką dominacją i powstaniem 1956 r.

Inna trasa śladami komunizmu (http://triptobudapest.hu) pozwala prześledzić aspekty związane z mieszkaniami, edukacją, religią, czy opieką zdrowotną w czasach reżimu i - dla porównania - po nich. W programie m.in. sekretne wyjście z bunkra, ostatni komunistyczny pomnik w śródmieściu oraz wspominki przewodników z dzieciństwa o grach planszowych czy szkolnych mundurkach. Ta sama organizacja prowadzi wycieczki klasyczne śladami głównych atrakcji oraz po dzielnicy żydowskiej: przed wojną Węgry zamieszkiwała duża populacja Żydów, a w stolicy znajduje się m.in. druga co do wielkości synagoga świata.

embed

Wiele europejskich miast, w tym dużo stolic, można zwiedzić z przewodnikiem, który oferuje swoje usługi za darmo. Ale zawsze warto pamiętać o napiwku / Fot. shutterstock

Praga wycieczka za darmo

Wycieczki po magicznej i lubianej Pradze startują oczywiście na Starym Mieście (www.discover-prague.com). W programie spaceru, który przybliży historię, legendy, mity, opowieści z czasów Austro-Węgier, wojny i komunizmu, znajdują się m.in. most Karola, stary kwartał żydowski, zamek na Hradczanach, kościoły itd. Bezpłatne wycieczki po stolicy Czech oferują również przewodnicy z: www.extravaganzafreetour.com.

Bratysława wycieczka za darmo

Dwie bezpłatne wycieczki startują codziennie spod pomnika Gwiazdosława w Bratysławie (www.befreetours.com). Stolica Słowacji, dawna perła cesarstwa Austro-Węgierskiego słynie z malowniczej starówki i zamku, który za sprawą charakterystycznego kształtu nazywają czasem "stołem odwróconym do góry nogami".

Wilno wycieczka za darmo

W Wilnie wycieczki trwają trzy godziny i - jak zapewniają ich organizatorzy (http://freetour.traveller.ee) - pozwalają zobaczyć prawdziwe miasto. Stolica Litwy za sprawą romantycznej atmosfery i zachwycającej starówki jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast Europy Wschodniej. Ta sama organizacja przewodnicka oferuje darmowe wycieczki po Tallinie, Rydze i Kownie.

Inne stolice też możesz zwiedzić za darmo:

Londyn: www.newlondon-tours.com (klasycznie, po "królewskim" Londynie), www.alternativeldn.co.uk (ukłon w stronę artystów);

Paryż: http://cityfreetour.com/paris (duży wybór tematyczny: trasy klasyczne, dzielnica łacińska, Montmartre, miasto nocą); www.paris--walks.com (do wyboru m.in: dzielnica łacińska, Notre Dame, Montrmatre, Sacre Cour z Moulin Rouge);

Rzym: www.newromefreetour.com (m.in. schody hiszpańskie, fontanna di Trevi, Panteon); www.romefreetour.com;

Mediolan: http://milanfreetour.com (zarówno popularne atrakcje, jak i miejsca poza turystycznymi szlakami);

Bruksela: www.newbrusselstours.com (stare miasto); www.brusselsgreeters.be (poza utartymi szlakami, konieczny kontakt ok. dwóch tygodni przed przyjazdem);

Amsterdam: www.newamsterdamtours.com (trzygodzinna klasyczna wycieczka);

Lizbona: http://lisbonfreetour.blogspot.com (znak rozpoznawczy przewodnika: ekologiczna torba z różowym tramwajem).

Więcej o: