Czechy - letnie festiwale dla piwoszy

Tego lata miłośnicy czeskiego piwa nie będą mogli narzekać na brak atrakcji. Jeśli tylko wybiorą się na któryś z piwnych festiwali za naszą południową granicą. Nie zabraknie na nich przepysznego jedzenia, atrakcyjnych programów muzycznych, zabawnych konkursów, zwiedzania browarów i przede wszystkim degustacji. Poniżej przedstawiamy wybrane piwne festiwale w Czechach.

Festiwal piwny w Harrachovie

Dzięsiąty, jubileuszowy festiwal piwny 20 lipca organizuje minibrowar i huta szkła Novosad & Syn w Harrachovie. Oprócz regionalnych przysmaków i piwa, na gości czeka zwiedzanie tutejszego muzeum i huty szkła oraz liczne atrakcje dla najmłodszych.

Więcej na: www.sklarnaharrachov.cz

Święto piwa w Chodowej Planie k. Mariańskich Łaźni

Na tradycyjne święto piwa 24 sierpnia zaprasza rodzinny browar Chodovar w Chodovej Planie, niedaleko Mariańskich Łaźni. Ci, którzy przybędą na teren browaru, będą mogli spróbować potraw kuchni staroczeskiej w restauracji Ve Skále, znajdującej się w pomieszczeniach byłych piwnic skalnych i odświeżyć się w prawdopodobnie największym na świecie piwnym spa.

Więcej na: www.chodovar.cz

Pilsner Fest w czeskiej stolicy piwa

Na Pilsner Fest możemy wybrać się do stolicy piwa - Pilzna

(zwykle na przełomie sierpnia i września). To właśnie tutaj narodził się światowej sławy Pilsner Urquell. Jest to piwo, które w 1842 roku uwarzył w pilzneńskim browarze bawarski piwowar Josef Groll. Już wówczas pilzneńskie piwo zachwycało swą piękną, złotą barwą, gęstą śnieżnobiałą pianą i wyjątkowym smakiem. Na pamiątkę tego wydarzenia, każdego roku na dziedzińcu tutejszego browaru odbywa się święto piwa.

Więcej na: www.pilsnerfest.cz

Święto chmielu w królewskim mieście Žatec

Na święto chmielu i piwa Docesná zaprasza także królewskie miasto Žatec (około 80 km na północny-zachód od Pragi). Za panowania króla Karola IV było jednym z trzech największych miast w Czechach. 56. edycja festiwalu odbędzie się 6-7 września. Na gości czeka urozmaicony program i ciekawe konkursy, na przykład konkurs tańca z kuflem piwa na głowie oraz ponad 40 rodzajów piwa z oferty czeskich i zagranicznych browarów.

Więcej na: www.docesna.cz

Więcej informacji: www.czechtourism.com