Błękitne Flagi rozwieszone! Najczystsze polskie kąpieliska 2013 [20 PIĘKNYCH PLAŻ]

Błękitna Flaga to prestiżowe wyróżnienie dla kąpielisk i marin, które spełniają normy czystości wody i bezpieczeństwa. Certyfikat przyznaje co roku na jeden sezon międzynarodowa Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej. W 2013 roku organizacja wytypowała ponad 30 najczystszych kąpielisk w Polsce. To o 9 więcej niż w zeszłym roku.

Błękitne Flagi zawisną nad polskim wybrzeżem już na początku lipca. Wyróżnione plaże nie mogą być zanieczyszczone ściekami przemysłowymi i komunalnymi. Otoczenie kąpieliska musi być odpowiednio zagospodarowane i zadbane, a więc mieć kosze na śmieci, pojemniki do segregowania odpadów i toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Na teren plaży z Błękitną Flagą nie mogą wchodzić zwierzęta ani wjeżdżać pojazdy. Zabronione jest też rozbijanie namiotów. Kąpielisko musi być strzeżone, wyposażone w źródła wody pitnej i środki pierwszej pomocy.

W tym roku zostało wyróżnionych ponad 30 polskich kąpielisk nadmorskich, jezior i marin. Oprócz wymienionych w galerii miejscowości Błękitna Flaga zawiśnie jeszcze na plażach w Postominie , Grzybowie i Plaży Wschodniej w Ustce . Certyfikatem zostały uhonorowane też mariny i cztery kąpieliska śródlądowe: Kobylanka , Lubczyna , Moryń i Stępnica .

Zobacz zdjęcia plaż wyróżnionych Błękitną Flagą

Kąpielisko w Lubczynie/Wikimedia/CC/fot. Remigiusz Józefowicz

Więcej o: