Gmina Strawczyn - kraina Sienkiewicza i Żeromskiego

Leży zaledwie kilkanaście kilometrów od Kielc. Turyści najczęściej przyjeżdżają do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i wyjeżdżają. Rzadko kto decyduje się na spacer malowniczym wąwozem na Baranią Górę, jeszcze rzadziej na wejście na Perzową Górę, a to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych zakątków w Górach Świętokrzyskich. Gmina Strawczyn jest wymarzonym miejscem dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek.

Koniecznie trzeba po zwiedzeniu Muzeum Henryka Sienkiewicza, znaleźć czarny szlak i lessowym wąwozem wyruszyć na Baranią Górę, a dalej czerwonym szlakiem na Siniewską i Perzową, gdzie w potężnych skałach piaskowca znajduje się grota Świętej Rozalii.

Warto też zobaczyć w Oblęgorku salon kowalstwa artystycznego Stanisława Moćki (można tam kupić wyroby, a na zamówienie także zobaczyć pracę kowala), w Bugaju młyn nad rzeką Bobrzą, w Chełmcach wczesnobarokowy kościół i dwór obronny, w Kuźniakach resztki dawnego pieca hutniczego nad Wierną Rzeką, w Promniku zabudowania podworskie i park, a w Strawczynie zbudowany w XVII wieku kościół z przechowywaną w nim metryką chrztu Stefana Żeromskiego oraz pamiątkowy kamień w miejscu urodzin pisarza.

Dojazd

Gmina Strawczyn położona jest na północny-zachód od Kielc. Można tam dojechać samochodem (biegnie przez nią droga Kielce - Częstochowa, w pobliżu droga Kielce - Łódź), ewentualnie busem lub autobusem PKS z Kielc (około 30 min., częste odjazdy).

Piesze szlaki turystyczne:

*czarny: Oblęgorek - Barania Góra (2,5 km),

*czerwony: Kuźniaki - Góra Perzowa (3 km) - Siniewska Góra (8 km) - Barania Góra (10,5 km) - Miedziana Góra (18 km) i dalej w stronę Łysogór (to główny szlak świętokrzyski).

Trasa rowerowa:

Strawczyn - Kuźniaki - Hucisko - Oblęgór - Oblęgorek - Bugaj - Chełmce - Promnik - Strawczyn (36 km, z czego 10 km leśnymi dróżkami).

Noclegi:

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Strawczynie, tel. (0-41) 303-80-12, gospodarstwa agroturystyczne: Krystyna i Marian Zubalowie, Oblęgorek 108b, tel. 303-03-86, Ireneusz Zapała, Oblęgór 59, tel. 303-02-01.

Wyżywienie:

Rancho w Oblęgorku, tel. (0-41) 303-04-21 (na zamówienie biesiady przy ognisku, występy zespołów ludowych)

Muzeum H. Sienkiewicza w Oblęgorku,

czynne wtorek-niedziela, godz. 10-17, tel. (0-41) 303-04-26;

Muzeum Kowalstwa Artystycznego "Stara Kuźnia" w Oblęgorku (przy parkingu),

czynne codziennie w godz. 10-17, tel. 303-04-11.