Pierwsza reakcja: panika, strach, stres. Kradzież w podróży - co robić? [PORADNIK]

Bez pieniędzy, kart płatniczych, dokumentów i telefonu, a często także możliwości porozumienia się w języku kraju, w którym jest się gościem - to może przydarzyć się każdemu podróżującemu. Nawet najlepiej zaplanowany wyjazd może stać się koszmarem, jeśli turysta zagubi niezbędne rzeczy lub zostanie okradziony. Co robić w takiej sytuacji - podpowiadają specjaliści z Tripsta.pl.

Bez względu na to, czy podróżujący wybierze spokojne zwiedzanie jednej z europejskich stolic, przemierzanie dżungli Ameryki Południowej, czy poznawanie orientalnych uroków Azji - nie wszystko może iść po jego myśli. Jak podają eksperci około 12 proc. Polaków padło ofiarą kradzieży w trakcie kilku ostatnich sezonów wakacyjnych. Pierwsza reakcja - panika, obezwładniający strach i silny stres. Najważniejsze, aby w takiej sytuacji nie tracić zimnej krwi, działać szybko i metodycznie.

Kradzież w podróży. Od posterunku po konsulat

Jeśli dojdzie do kradzieży, w pierwszej kolejności należy zgłosić zdarzenie na najbliższym posterunku policji, gdzie zostanie wydane oświadczenie potwierdzające zgłoszenie przestępstwa. Jeśli dokumenty zaginęły w hotelu lub na lotnisku, warto o fakcie poinformować pracowników danego obiektu. Kolejnym krokiem jest jednostka konsularna lub dyplomatyczna. - Najważniejsze jest, aby udać się do konsulatu RP, którego pracownicy mają obowiązek udzielenia pomocy obywatelom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Jeżeli w kraju nie ma polskiego konsula, jako obywatele UE możemy zgłosić się do przedstawicielstwa dowolnego państwa członkowskiego - komentuje Marco Brinkmann z internetowego biura podróży Tripsta.pl. W konsulacie, po weryfikacji tożsamości poszkodowanej osoby, urzędnik unieważnia skradziony dokument, a następnie wystawia paszport tymczasowy . W trakcie wyrabiania nowego paszportu po powrocie do Polski konieczne jest zwrócenie dokumentu tymczasowego wydanego przez urząd. Jeżeli dołączymy oświadczenie o kradzieży wystawione przez policję w kraju, gdzie spotkała nas niemiła przygoda zapłacimy mniej za wyrobienie nowego dokumentu.

Kradzież w podróży. Co dalej?

To w konsulacie poszkodowany obywatel otrzyma również pomoc w nawiązaniu kontaktu z krewnymi oraz wsparcie finansowe w przypadku całkowitej utraty pieniędzy . Najczęstszą praktyką jest wypłacenie środków przelanych przez krewnych z Polski, jednak jeżeli nie ma takiej możliwości, poszkodowanemu udziela się pożyczki, którą należy uregulować po powrocie.

Może się jednak zdarzyć, że w pobliżu nie będzie konsulatu. Co powinno się wtedy zrobić? - W takiej sytuacji inna jednostka reprezentująca państwo należące do Unii Europejskiej ma obowiązek potraktować Polaka jako obywatela swojego kraju i udzielić mu pomocy - dodaje Marco Brinkmann. - Pracownicy jednostki wystawią tymczasowy dokument podróżny (Emergency Travel Document - ETD), zapewniający szczególną ochronę mieszkańcom Unii, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji (utrata dokumentów, kataklizmy) - tłumaczy.

Kradzież w podróży. Jak jej uniknąć?

Jeszcze przed wyjazdem warto przygotować listę placówek dyplomatycznych i konsularnych w pobliżu miejsca wyjazdu. Także niezbędnych numerów telefonów, takich jak infolinia banku i operatora sieci komórkowej. Właściwym rozwiązaniem, które ułatwi weryfikację tożsamości w przypadku utraty dokumentów, jest skopiowanie dokumentów w formie papierowej oraz elektronicznej, a następnie wysłanie ich na swoją skrzynkę mailową. Przy dłuższych wyprawach warto zastanowić się nad zakupem karty lub telefonu w lokalnej sieci.

Aby uniknąć niepotrzebnych stresów, jeszcze przed wylotem, warto zainwestować w ubezpieczenie, które zminimalizuje konsekwencje kradzieży. Po powrocie można odzyskać pieniądze za niemal wszystkie skradzione przedmioty. W tym celu ubezpieczycielowi należy przekazać dokument zgłoszenia przestępstwa na policji.

Kradzież w podróży. Jak wtopić się w tłum?

Ważne jest, aby nie afiszować się statusem turysty. - Niejednokrotnie kradzieże mają miejsce w centralnych punktach miast. Niebezpieczne są również dworce, czy przejścia tranzytowe - komentuje Marco Brinkmann. W niektórych miejscach lepiej nie decydować się na nocne spacery. Umiarkowana ostrożność, przykładowo chowanie aparatu fotograficznego, rzadkie korzystanie z telefonu, płacenie niedużymi kwotami, to wszystko może skutecznie zniechęcić potencjalnego złodzieja.

Aby ryzyko kradzieży było minimalne, warto również przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa: torby trzymać w zasięgu wzroku i blisko ciała, nie zasypiać w miejscach publicznych, korzystać z sejfu w pokoju hotelowym, rozłożyć gotówkę i schować ją w kilka różnych miejscach. Podstawowym zabezpieczeniem jest także nietrzymanie razem dokumentów, kart płatniczych oraz pieniędzy.

Pomimo kradzieży nie można negatywnie nastawiać się do mieszkańców danego regionu. Należy szukać u nich pomocy, a przede wszystkim nie bać się o nią poprosić.

***

Gdzie trzymać bezpiecznie dokumenty, bilety i pieniądze? Zobacz saszetki niezastąpione na wakacjach >>

Najpopularniejsze saszetki w Okazje.info - maj 2013

embed

NIKE TRENINGOWA TOREBKA NA PAS TEAM TRAINING WAISTPACK

 

embed

NIKE TORBA HOOD WAISTPACK AD BA3123489

 

embed

NIKE SASZETKA (BA4272 067)

 

embed

Saszetka SECURITY HOLSTER Deuter

 

embed

NIKE TORBA TEAM TRAININGWAISTPACK BA4601067

Zobacz inne saszetki

w

materiały partnera

Więcej o: