Wakacje 2013: Prawie połowa Polaków nie planuje urlopu, wyjadą głównie młodzi i aktywni [RAPORT]

W tym roku urlop w Polsce albo za granicą planuje 16 milionów Polaków, z czego 6 milionów osób preferuje wypoczynek w ciepłych krajach - to o 6% więcej niż w 2012 roku. Najchętniej wybieramy się tam, dokąd radzą nam znajomi. Wśród topowych kierunków królują Chorwacja, Hiszpania i Włochy. To wyniki majowych badań przeprowadzonych na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Mondial Assistance.

Kto jedzie i za ile

Z raportu Mondial Assistance wynika, że na urlop w 2013 roku wyjedzie co drugi dorosły Polak. Dokładnie 52% rodaków zamierza wypoczywać za granicą i w kraju, przy czym te dane dotyczą tylko wysokiego sezonu (od czerwca do września). Tylko jeden procent Polaków wyjedzie na wakacje w późniejszym terminie, a przecież w ostatnim kwartale roku zaczyna się boom na egzotyczną Azję (Malediwy, Tajlandię), gdzie o tej porze panuje sucha pora roku. Kto planuje urlop? Głównie młodzi mieszkańcy miast, w wieku 18-29 lat, mający wykształcenie średnie lub wyższe i o dochodzie gospodarstwa domowego przekraczającym 4,5 tys. zł oraz 6 tys. zł, jeżeli chodzi o wyjazd za granicę. Prawie połowa Polaków, którzy najprawdopodobniej zostaną w Polsce, a stwierdziło tak 63% ankietowanych, zamierza przeznaczyć na wakacje mniej niż tysiąc złotych na osobę, jednak średni koszt wynosi niewiele więcej (1191 zł). Urlop za granicą będzie kosztował statystycznego Polaka ponad 2300 zł (średni koszt na osobę wynosi dokładnie 2315 zł).

Dokąd jadą Polacy. Hiszpania wciąż na topie

77% Polaków planujących urlop zamierza zorganizować go sobie samodzielnie. Mała grupa osób skorzysta z ofert, które znajdzie w internecie, i w połowie będą to propozycje z Polski. Z 12% ankietowanych, którzy wykupią wycieczkę w biurze podróży, zdecydowana większość pojedzie za granicę. A w tym roku na fali jest Chorwacja , do której można łatwo dojechać samochodem, którym poruszamy się zdecydowanie najczęściej. Na Bałkany wybiera się 14% zapytanych, do Hiszpanii i Włoch - 8%, Grecji - 7%, a do Niemiec i Egiptu, który odrobinę stracił w oczach Polaków - 3%. W wyjazdach z touroperatorami najbardziej cenimy sobie gwarancję wiarygodności. Prawie połowa rodaków wyjedzie na urlop trwający przynajmniej tydzień. 35% ankietowanych zamierza zabrać ze sobą członka rodziny, a 19% osób preferuje wycieczkę sam na sam.

47% osób nie planuje w tym roku żadnych wakacji. To o 6% mniej niż w ubiegłym roku. (Prawie co 10 dorosły Polak nigdy nie był na wakacjach, a głównym powodem tej smutnej sytuacji jest brak pieniędzy). 48% wyjeżdżających Polaków w ogóle nie zamierza kupić sobie ubezpieczenia turystycznego. Czytaj więcej na temat polis w naszym serwisie.

Co będziemy robić?

Będziemy się smażyć na plaży w słońcu, ale nie tylko. W tym roki interesuje nas przede wszystkim zwiedzanie - wycieczki na wakacjach planuje 72% Polaków. Wypoczynek na piasku, ewentualnie przy basenie, zadeklarowało 65% ankietowanych. Emeryci i osoby w wieku 60 + stawiają na aktywność. To grupa Polaków, którą najczęściej będzie można spotkać na szlaku podczas pieszych wypraw. W taki sposób okolicę zamierza zwiedzać 49% osób. Młodzi do 29 lat będą głównie uprawiać sport. Osoby poniżej 29 roku życia, głównie mężczyźni, zamierzają też prowadzić aktywne życie nocą. Najprędzej młodych Polaków, m.in. studentów i pracowników biurowych, spotkamy w lokalnych barach i pubach. Za to rajem dla kobiet są znów salony SPA, gdzie chętnie wypoczywają też właściciele firm.

Więcej o: