Piaszczyste plaże, urwiska i domy jak z bajki: Cinque Terre [WŁOCHY]

Cinque Terre składa się z pięciu małych wiosek, które przylegają do klifu Liguria wzdłuż zachodniego wybrzeża Włoch. Są położone na tyle blisko siebie, że w ciągu kilku godzin można obejść całe Cinque Terre, spacerując wzdłuż klifu od wioski od wioski.

Niegdyś spokojne i ciche osady rybackie, których mieszkańcy opracowali sposób uprawy winorośli na niemalże pionowych stokach, dziś żyją w zasadzie jedynie z turystyki. Najbardziej wysunięte na północ jest Monterosso al Mare . To największe i najczęściej odwiedzane miasto. Położone jest w Cinque Terre Naturalist Park, po wschodniej stronie riwiery liguryjskiej pomiędzy Punta Mesco a wyspą Tinetto. To właśnie w Monterosso znajduje się najlepsza infrastruktura hotelowa i restauracyjna dla turystów. Miasto otoczone jest wzgórzami pokrytymi winnicami, gajami oliwnymi i charakterystyczną dla wybrzeża liguryjskiego roślinnością. Piękne, długie i piaszczyste plaże, strome klify, krystalicznie czysta woda sprawiają, że Monterosso jest jednym z najbardziej urokliwych kurortów na riwierze liguryjskiej. Średniowieczna wieża "Aurora" na wzgórzach Cappuccini oddziela starą część wsi od współczesnej. W górnej części miasta znajduje się Convento dei Cappuccini i zamek, z którego odwiedzający mogą podziwiać piękny krajobraz. Nowa część miasta kończy się długą promenadę zakończoną u stóp wielkiego pomnika "Nettuno".

Vernazza to naturalne molo w kształcie amfiteatru. Ma najbardziej uroczy plac w centrum miasta. To niezwykle kolorowe, bajkowe i malownicze miejsce. Na jednym ze wzgórz znajdują się ruiny zamku, z którego rozciąga się widok na Vernazza. Na małym skwerku z widokiem na morze jest kościół Santa Margherita di Antiochia.

Corniglia położona jest na stromym klifie, a po obu stronach ma piękne małe plaże. Warto odwiedzić tu kościół San Pietro z 1334 roku. Uznawany jest on za jeden z najważniejszych zabytków w stylu gotycko liguryjskim. Stamtąd rozciąga się również piękny widok na morze.

Manarola jest odrobinę rustykalna i mniej zadbana w porównaniu z pozostałymi wioskami. Ale przez to uważana jest przez niektórych za bardziej uroczą. Na pewno jest mniej oblegana przez turystów. Ścieżki między Manaroli i Riomaggiore są wybrukowane i potocznie nazywane są drogą miłości - Via dell'Amore.

Riomaggiore , którego początki sięgają XII wieku, jest położone na bardzo stromym stoku w małej dolinie na wybrzeżu. Ukształtowanie terenu wymusiło na mieszkańcach budowanie wysokich, przeważnie smukłych kamienic w kształcie wież, które nazywa się "case torri". Między domami plączą się wąskie uliczki, ścieżki i dróżki. Docierają one m.in. do centrum miasta, gdzie można zobaczyć uprawy winorośli.

Zobacz galerię zdjęć Cinque Terre

Więcej o: