Muzeum Mydła i Historii Brudu. To muzeum kolorów i zapachów

Muzeum Mydła i Historii Brudu znajduje się w Bydgoszczy. I tylko tam. Prawdopodbnie mieszkańcy żadnego innego miasta w Europie nie wpadli na pomysł, by z mydlarni stworzyć prawdziwe muzeum. Zsakakujący efekt podziwiają tysiące turystów.

Znany też pod nazwą Muzeum Mydła obiekt znajduje się w samym centrum Bydgoszczy, przy ulicy Długiej. Powstał tu w przeciągu dwóch lat, a pierwsi turyści zwiedzili je 1 września ubiegłego roku. Jest ono zaprojektowane z myślą głównie o najmłodszych, ale dorośli też mają tutaj sporo uciechy. Mogą np. powspominać opowieści dziadków o czasach, kiedy mydło nie było tak popularnym praduktem, jakim jest dzisiaj. Muzeum Mydła i Historii Brudu to przede wszystkim historia mydelnictwa od antyku do współczesności, którą postanowili opowiedzieć pasjonaci tematu i właściciele tego miejsca. - Początkowo kolorowe mydełka robiliśmy tylko na pokazach w szkołach, przedszkolach czy targach. Cieszyły się dużą popularnością, a dodatkowo nasza pasja zainicjowała "zbieractwo". Mieliśmy już pełne piwnice mydlanych eksponatów - czytamy na stronie muzeum. Teraz takie pachnące i kolorowe mydlane eksponaty może własnoręcznie wykonać każde dziecko w czasie specjalnych warsztatów.

Co w muzeum piszczy i trzeszczy?

Co może znajdować się w Muzeum Mydła oprócz samego mydła? Maglownice, pralki "Franie", suszarki, formy do wyrobu mydła, a więc dosłownie wszystko, co tylko ma związek z higieną i czystością. Są stare drewniane balie z czasów naszych dziadków, pralnie, łaźnie i łazienki z XIX-wiecznymi żeliwnymi wannami oraz około dwustuletnim "prysznicem", a także przenośne toalety i tarki do prania ubrań. Na ścianach wiszą przedwojenne fotografie i coś, czego chyba trudno się spodziewać - reklamy mydeł z gazet i czasopism sprzed 1939 roku. Niektórzy z Was pewnie pamiętają jeszcze wiszące w łazienkach, np. hotelu robotniczego, instrukcje obługi wody i mydła. W środku mieście się też laboratorium do produkcji mydła. Muzeum cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków i gości z zagranicy. Dlatego opowiadają o nim w języku angielskim, niemieckim, włsokim i francuskim wykwalifikowani przewodnicy.

Muzeum info

Zaglądam do zakładki "rezerwacje" i szukam najbliższej soboty. Jest zarezerwowana w całości od 10.30 do 16.30. Wcześniej nie lepiej - o czwartku raczej nie ma mowy. Muzeum otwiera swoje podwoje dla turystów w każdy dzień tygodnia o ustalonych godzinach. Pierwsze "wejście" ma miejsce o 10.30, każde kolejne co półtorej godziny. Obiekt jest czynny do 18.00. Bilet wstępu bez ulgi kosztuje 12 zł, a oprowadzanie po wystawach w języku obcym - 15 zł. Biura podróży mają zniżki. "Rodzinny", pod warunkiem, że rodzina nie przekracza 4 osób, kosztuje 36 zł. Trzylatki wchodzą bezpłatnie.

***

Jeżeli odwiedziliście kiedyś jakieś nietypowe muzeum, dajcie nam znać! Na propozycje czekamy w komentarzach.

Więcej o: