Praga - jak mądrze i tanio zwiedzić czeską stolicę

Czeska Praga - bliska, piękna i tania? Tak, jeśli znamy kilka prostych sztuczek na praski city-break!

Podróż do Pragi

Złota Praga, stolica sąsiedniego państwa - Republiki Czeskiej - wydaje się być położona bardzo blisko Polski. Jednak jeśli nie mieszkamy na Dolnym czy Górnym Śląsku, to wcale nie mamy do Pragi tak blisko. Pociąg z Warszawy jedzie do Pragi co najmniej 10 godzin, a bilet nie należy do najtańszych. Dlatego warto sprawdzić przewoźników autobusowych. Wprawdzie podróż autobusem z Warszawy może być jeszcze dłuższa, ale jest duża szansa trafienia na bilety w promocyjnych cenach.

Dość popularne jest połączenie wyjazdu do Pragi z wizytą w Cieszynie. Z Czeskiego Cieszyna kursuje do stolicy Czech kilka pociągów dziennie, a czeskie linie kolejowe oferują liczne zniżki, zwłaszcza dla turystów podróżujących w większej grupie. Podróż do Pragi samochodem z centrum Polski także potrwa kilkanaście godzin - ze względu na wąskie odcinki na trasie. Najszybciej będzie samolotem. Najszybciej, ale i najdrożej, bo póki co nie ma tanich linii oferujących loty między Warszawą a Pragą.

Noclegi w Pradze

Praga jest miastem, które przez ponad pół roku żyje turystami i z turystyki. Dlatego do Pragi (zwłaszcza na dłużej) warto przyjeżdżać między październikiem a marcem - ceny noclegów w hostelach i mniejszych hotelach znacznie wtedy spadają. Ale nawet w sezonie nietrudno znaleźć w Pradze nocleg na każdą kieszeń, zwłaszcza że swoje podwoje otwierają wówczas dla turystów popularne akademiki. Warunki w czeskich akademikach często są na niezbyt wysokim poziomie, za to cena pobytu jest naprawdę niska. Niewielkie miasteczko akademickie malowniczo położone na wzgórzu Strahov (tuż obok Hradczan) oferuje pokoje w akademikach przez cały rok. Dobrze jest też poszukać noclegu w hotelach lub hostelach położonych w dzielnicach poza ścisłym centrum i okolicami Hradczan. Ciekawostka: w wielu praskich hostelach można zarezerwować miejsce w kilkuosobowym pokoju tylko dla kobiet. Często te miejsca są nieco droższe od sypialni koedukacyjnych.

Transport publiczny w Pradze

Pragę najlepiej zwiedzać na piechotę, tym bardziej że w okolicach najpopularniejszych miejsc wyznaczone są strefy dla pieszych. Jednak czasami dla oszczędności czasu i sił (w końcu Praga leży na wzgórzach) trzeba skorzystać z całkiem nieźle rozwiniętego transportu publicznego. Trzy linie praskiego metra pozwalają szybko przedostać się z jednego miejsca w drugie, za to jazda tramwajem lub autobusem krętymi uliczkami pozwoli sycić się pięknymi praskimi widokami. Bilet jednorazowy od lipca 2011 roku kosztuje w Pradze 32 korony (nieco ponad 5 zł), ale na krótki przejazd (a przejazdy turystyczne zwykle nie przekraczają pół godziny) bardziej opłaca się kupić bilet 30-minutowy za 24 korony (niecałe 4 zł. Jeśli wiemy, że będziemy się dużo przemieszczać komunikacją miejską, najbardziej opłaca się kupić bilet jednodniowy za 110 koron (około 18 zł). Jest on ważny przez dobę od skasowania biletu, także na linie nocne. Natomiast nie polecamy korzystać z praskich taksówek. Ich kierowcy znani są z tego, że lubią naciągać zagranicznych turystów. Jeśli już musimy pojechać taksówką, ustalmy cenę za przejazd z taksówkarzem w momencie wsiadania do samochodu. Na postojach taksówek w centrum znajdziemy tablice z informacjami o obowiązujących stawkach i średnich cenach przejazdu do poszczególnych dzielnic.

Czeskie knajpy

Czeska kuchnia ma wielu amatorów. Będąc w Pradze, koniecznie należy wybrać się do prawdziwej gospody. Prawdziwej, czyli takiej, gdzie stołują się miejscowi. Nie będzie to w ścisłym centrum ani w bezpośrednim sąsiedztwie największych turystycznych atrakcji. Za to jeśli udamy się w okolice Karlove Namesti (Nowego Miasta) i dalej w stronę Wyszehradu, znajdziemy masę mniej turystycznych lokali. Nie jesteśmy jeszcze zbyt daleko od centrum, a ceny już są zdecydowanie niższe. Na Hradczanach i Starym Mieście musimy liczyć się z licznymi komplikacjami przy posiłku, najczęściej będą to dodatkowe pozycje na rachunku, np. za postawiony na stole chleb. Czasami cena za zamówiony posiłek może różnić się od tej wskazanej w karcie, a personel odmówi przyjęcia reklamacji. Trzeba też uważać na restauracje głośno zachęcające turystów do wstąpienia albo kuszące niezwykłymi promocjami. Zachęta może być skuteczna, ale nasz rachunek wyższy od tego, na co liczyliśmy. Na dobry i tani posiłek warto udać się na Żiżkov lub do dzielnicy Vinohrady. Tylko wcześniej trzeba nauczyć się nazw potraw po czesku, bo trudno tam dostać kartę w innym języku. Także ceny piwa będą tam bardziej przyjazne.

Zwiedzanie Pragi

Praga oferuje tysiące ciekawych miejsc do obejrzenia. Należą do nich zabytkowe place, kościoły, liczne muzea tematyczne, a także niesamowite uliczki, miejsca widokowe na wzgórzach i kultowe lokale. Jeśli w planach mamy intensywne zwiedzanie muzeów i galerii państwowych lub miejskich oraz chcemy skorzystać ze zniżek (dość skromnych, najczęściej 10-20 proc.) na muzea prywatne, za blisko 1000 koron możemy kupić praską kartę turystyczną (ważna cztery dni). Jednak w przypadku, gdy zależy nam bardziej na wchłanianiu atmosfery Pragi, miłym spędzaniu czasu nad piwem i knedliczkami oraz eksplorowaniu mniej turystycznych zakątków Pragi, karta ta będzie zbędnym wydatkiem. Wprawdzie wiele godnych odwiedzenia miejsc pobiera opłatę za wstęp (dotyczy to także najważniejszych zabytkowych kościołów), ale są to kwoty na tyle niewielkie, że przy ograniczonym programie nie obciążą za bardzo naszego budżetu. W niektórych miejscach w Pradze można otrzymać ulotkę zniżkową na inne atrakcje albo nieco oszczędzić przy zakupie łączonych biletów. Na przykład, gdy odwiedzimy Muzeum Kafki (wstęp kosztuje 180 koron), możemy w jego kasie kupić bilet do Muzeum Muchy z 50-procentową zniżką. Miłego zwiedzania!

Więcej o: